Rośliny domowe

Rośliny potrzebują w zimie więcej światła. Jak doświetlić kwiaty doniczkowe domowym sposobem?

Doświetlanie roślin zimą pomaga im przetrwać ten trudny okres. Niewystarczająca ilość światła może niekorzystnie wpłynąć na ich stan, powodując między innymi zahamowanie wzrostu, osłabienie łodyg czy zmniejszenie liści. Jak temu przeciwdziałać? Jak doświetlić kwiaty doniczkowe domowym sposobem? Najważniejsze informacje i porady znajdziesz w naszym artykule.

Rośliny potrzebują w zimie więcej światła. Jak doświetlić kwiaty doniczkowe domowym sposobem?
Doświetlanie roślin zimą jest konieczne, by mogły rosnąć i kwitnąć. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Dlaczego rośliny w zimie potrzebują więcej światła?

Rośliny potrzebują światła przez cały rok. Zimą jest go mniej, na co narzekają również ludzie. Cierpią zwłaszcza rośliny doniczkowe, narażone na długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach ciemnych i słabo oświetlonych. W dodatku zimą w mieszkaniach często panuje wysoka temperatura, a ogrzewane powietrze jest suche. Nie sprzyja to prawidłowemu rozwojowi roślin, a wręcz utrudnia ich wzrost i kwitnienie. Rośliny doniczkowe mogą przez to stać się osłabione i podatne na choroby. Mogą też usychać. Światło jest im potrzebne do przeprowadzenia fotosyntezy, podczas której z wody i dwutlenku węgla powstają związki organiczne i tlen.

Niektóre rośliny wolą intensywne światło, podczas gdy inne preferują światło rozproszone, a nawet dobrze się czują w półcieniu. Są i takie, które zimą przechodzą w stan spoczynku. Niewielka ilość światła mogłaby im to umożliwić, jednak wysoka temperatura panująca w pomieszczeniu temu przeszkadza. Skutkiem tego jest wypuszczanie przez rośliny nowych pędów i liści, jednak słabych oraz wiotkich. Rozwiązaniem jest doświetlanie roślin doniczkowych.

Co się dzieje, gdy roślinom brakuje światła?

Zima to trudny czas dla roślin. Wymagają one wówczas odpowiedniej pielęgnacji – w tym również doświetlania. Jak poznać, że w danym pomieszczeniu jest dla nich zbyt ciemno? Niedobór światła u roślin doniczkowych może objawiać się przez:

  • zahamowanie ich wzrostu i kwitnienia;

  • słabsze wybarwienie liści, w stosunku do liści wcześniej obserwowanych;

  • zmianę starszych liści, które stają się bledsze i matowe;

  • wydłużenie pędów i łodyg, przy jednoczesnym ich osłabieniu, wiotczeniu i zblaknięciu;

  • wydłużenie ogonków liściowych i zmniejszenie blaszek liściowych;

  • mniejszą liczbę nowych liści, a jednocześnie żółknięcie i zrzucanie liści dolnych.

Wszystkie te zmiany są skutkiem braku wystarczającej ilości światła. W starszych liściach następuje rozpad chlorofilu. Są też zrzucane, a młode liście mniejsze, aby roślina była w stanie je wyżywić. Wydłużenie łodyg czy ogonków liściowych jest zaś spowodowane poszukiwaniem światła. Naturalnym skutkiem braku światła jest też brak kwitnienia, ponieważ roślinie brakuje wystarczającej ilości substancji odżywczych i energii, by je przeprowadzić.

doświetlanie roślin Rośliny zimą możemy doświetlić za pomocą sztucznego światła. Fot.123RF.com

Jak doświetlić kwiaty doniczkowe domowym sposobem?

Jak doświetlić rośliny? W pierwszej kolejności warto umieścić je bliżej okna. Nie zasłaniajmy ich roletami, firankami czy zasłonami przynajmniej przez część dnia, aby rośliny mogły korzystać z naturalnego światła słonecznego. Najwięcej dociera go do okien umieszczonych od strony wschodniej czy południowej – warto to mieć na uwadze.

Doświetlenie pomieszczeń światłem naturalnym byłoby najlepszym rozwiązaniem, jednak może się to okazać trudne, na przykład z powodu krótkiego, zimowego dnia lub złego ustawienia okien w budynku. Na szczęście możliwe jest doświetlenie mieszkania światłem sztucznym. To konieczne zwłaszcza wtedy, gdy nie chcemy obniżyć temperatury w pomieszczeniu.

Co się dzieje, gdy doświetlisz rośliny doniczkowe? Zaczynają lepiej rosnąć, a nawet kwitnąć. Siewki lepiej się ukorzeniają, a młode rośliny szybciej rosną. Sztuczne doświetlanie pozwala również wyhodować w domu zioła.

Kiedy rośliny doniczkowe potrzebują doświetlenia sztucznego?

Jeśli posiadamy w domu dużo roślin, a doświetlanie światłem naturalnym płynącym z okna nie wystarczy, należy zdecydować się na doświetlanie przy pomocy specjalistycznych lamp. Nie nadają się do tego zwykłe żarówki – na fotosyntezę największy wpływ ma promieniowanie czerwone i niebieskie, które niestety jest męczące dla ludzkiego oka. Zakres fal o długości 400-700 nanometrów nazywany jest promieniowaniem czynnym fotosyntetycznie. Rośliny potrzebują jednak także promieniowania poniżej i powyżej tego zakresu. Istnieją nowoczesne lampy emitujące jednocześnie światło o falach różnej długości – przyjemne dla ludzkiego oka, a jednocześnie korzystne dla roślin.

Sztuczne doświetlanie roślin doniczkowych powinno być uzupełnieniem światła naturalnego. Warto więc stosować je o poranku lub w godzinach wieczornych. Do wyboru są lampy fluorescencyjne lub lampy LED. Warto ustawić je w pobliżu roślin. Można też wkręcić żarówki w lampy biurkowe.

Preczytaj również: 

Monstera ma żółte liście i marnieje w oczach? Jest na to prosty sposób

Jak wzmocnić rośliny doniczkowe i pobudzić je do wzrostu? Wsyp łyżkę kuchennego produktu do ziemi

Co zrobić, żeby fikus wypuszczał nowe liście? Zmieszaj ten składnik z wodą i podlewaj regularnie

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.