Spis treści:
Co to jest ziemia kompostowa?
Każdy ogrodnik czy miłośnik kwiatów doniczkowych doskonale wie, jak ważne jest podłoże dla roślin. Jaka powinna być idealna ziemia? Przede wszystkim żyzna, chłonna i bogata w materię organiczną. Zamiast kupować taką ziemię, można ją zrobić samodzielnie. W tym celu doskonale się sprawdzi ziemia kompostowa, którą można stosować zarówno w uprawie roślin doniczkowych, jak i rosnących w skrzyniach na balkonie. Co to jest ziemia kompostowa? Najprościej mówiąc, jest to rodzaj podłoża, które pozyskiwane jest po zakończeniu procesu kompostowania. Taka mieszanka wyglądem przypomina ziemię (stąd jej nazwa).
Warto pamiętać, że przygotowanie ziemi kompostowej wymaga czasu oraz odpowiedniego miejsca, w którym umieścimy naszą pryzmę kompostową. Można ją przygotować z odpadków organicznych, takich jak obierki warzyw, opadłe liście czy skorupki jajek. Co jakiś czas kompost należy przerabiać, aby nie dopuścić do jego przesuszenia czy nadmiernego zawilgocenia. Po kilku miesiącach ziemia kompostowa będzie gotowa do użycia i z pewnością sprawdzi się w roli uniwersalnego podłoża.
Ziemię z donic po sezonie można ponownie wykorzystać. Fot.CanvaPro
Co zrobić z ziemią z donic po sezonie?
Ziemię po roślinach uprawianych w pojemnikach można wykorzystać powtórnie, trzeba ją jednak odpowiednio przygotować. Po sezonie gleba jest wyjałowiona, dlatego należy pamiętać o jej zasileniu w mikro- i makroelementy. Nie wyrzucaj ziemi z donic, ponieważ w prosty sposób można ją zregenerować i sprawić, żeby w przyszłym roku znów pełniła swoje funkcje. Jak to zrobić? Doświadczeni ogrodnicy mają na to swoje sposoby.
Przede wszystkim należy sprawdzić, czy w glebie nie ma jaj ślimaków, larw lub innych szkodników. Jeśli wszystko jest w porządku, ziemię po uprawie roślin w pojemnikach zrzucamy na osobną pryzmę kompostową. Kolejnym krokiem jest dodanie składników, takich jak odpadki kuchenne, odpadki zielone oraz obornik, które dobrze uszlachetnią glebę. Zasada jest taka – to, co dodajemy, powinno nam podwoić objętość wsadu. Tak przygotowaną ziemię należy mieszać co kilka tygodni, aby umożliwić dopływ tlenu. Aby przyspieszyć proces kompostowania, można też podlać preparatem z mikroorganizmami. Dzięki temu wiosną uzyskamy wartościową glebę.
Kolejnym sposobem jest delikatne wmieszanie starej gleby z donic do pryzmy kompostowej. Można też dodać zmielone skorupki jaj lub fusy po kawie, które wzbogacą glebę. Na koniec całość przykrywamy warstwą ściółki, która chroni pryzmę kompostową przed wysychaniem. Jest to doskonały sposób na przygotowanie ziemi z donic na następny sezon.
Źródła: Ogrodnictwo Intuicyjne - Permakultura TV/YouTube, deccoria.pl
Przeczytaj również:
Błędy w kompostowaniu. Pamiętaj o tym, a kompost będzie najwyższej jakości
Do czego stosować wapno ogrodowe? Jak dobrać wapno do ziemi, dawkowanie, pomiar kwasowości gleby
Jaka ziemia jest najlepsza do hortensji ogrodowej? Nie popełniaj tego błędu, co większość