Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jaka ziemia jest najlepsza do hortensji ogrodowej? Nie popełniaj tego błędu, co większość

Hortensje podbiły nasze serca i ogrody. Nic w tym dziwnego, ponieważ wytwarzają dekoracyjne kwiatostany o bardzo szerokiej gamie kolorów. Aby odnieść sukces w uprawie hortensji, trzeba spełnić ich podstawowe wymagania. Jednym z nich jest przygotowanie właściwego podłoża. Jaka ziemia jest najlepsza do hortensji ogrodowej? Uważaj, żeby nie popełnić tego błędu, a twoje krzewy odwdzięczą się zjawiskowym kwitnieniem.        

Jaka ziemia jest najlepsza do hortensji ogrodowej? Nie popełniaj tego błędu, co większość
Posadź hortensję w takiej ziemi, a będzie dobrze rosła i pięknie kwitła. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jesienne sadzenie hortensji ogrodowej – najważniejsze zasady

Popularność hortensji wśród miłośników roślin nieustannie wzrasta. Aby móc cieszyć się zjawiskowym kwitnieniem, konieczne jest zapewnienie roślinom właściwych warunków do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Hortensje ogrodowe można sadzić zarówno wiosną, jak i jesienią. W okresie jesiennym najlepszymi miesiącami będą wrzesień i październik.

Nie warto więc sadzić rośliny późną jesienią, ponieważ hortensje niezbyt dobrze znoszą niskie temperatury. Chociaż sadzenie jesienne pomaga ograniczyć częstotliwość podlewania, stwarza ryzyko przemarznięcia krzewów. Warto pamiętać, że hortensje potrzebują dużo czasu na aklimatyzację i ukorzenianie się przed zimą, dlatego należy odpowiednio zabezpieczyć młode rośliny przed mrozem.

ziemia dla hortensji  Ziemia pod uprawę hortensji powinna być żyzna, przepuszczalna, o odczynie kwaśnym. Fot.123RF.com

Jaka ziemia jest najlepsza do hortensji ogrodowej? Sprawdź pH

Kluczem do sukcesu w uprawie hortensji jest nie tylko wybór właściwej odmiany czy zapewnienie odpowiedniego stanowiska, ale również przygotowanie odpowiedniej ziemi. Decydując się na posadzenie tych krzewów w ogrodzie, należy wziąć pod uwagę, że mają one spore wymagania glebowe. Zły wybór podłoża wyraźnie będzie odbijał się na zdrowiu i wyglądzie roślin.

Jaka ziemia jest najlepsza do hortensji ogrodowej? Rośliny te lubią podłoże żyzne, próchnicze, dobrze przepuszczalne i stale umiarkowanie wilgotne. Z kolei źle rosną w ziemi ciężkiej, gliniastej i zalewowej. Kluczowym aspektem uprawy hortensji jest zapewnienie podłoża, które będzie miało odczyn kwaśny lub lekko kwaśny. Optymalny współczynnik pH dla tych krzewów waha się w granicach od 4,5 do 6,5. Tylko w takiej ziemi będą zdrowo rosnąć i bujnie kwitnąć. Ciekawostką jest również to, że odczyn gleby, w której rosną hortensje, ma wpływ na barwę kwiatów określonych odmian. Na glebach bardziej zasadowych będą one różowe, z kolei na glebach bardziej kwaśnych – niebieskie.   

W przypadku gleby o wyższym pH możemy zaobserwować żółknięcie, zasychanie i opadanie liści. Jest to tzw. chloroza. Dlatego, przygotowując podłoże do hortensji, warto pamiętać, że nieodpowiednia gleba może skutkować znacznym pogorszeniem kondycji rośliny, zaburzeniem kwitnienia, a nawet jej całkowitym obumarciem.       

Źródło: deccoria.pl   

Przeczytaj również: 

Kwitnie od wiosny do jesieni. Jak przedłużyć kwitnienie oleandra?

Jak rozmnażać magnolie – najlepsze terminy i sposoby. Jakich warunków potrzebuje magnolia?

Dereń rozłogowy — popularne odmiany, uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie. Co trzeba wiedzieć?

Pigwa bywa nazywana polską cytryną. Jakie ma właściwości? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.