Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Do czego stosować wapno ogrodowe? Jak dobrać wapno do ziemi, dawkowanie, pomiar kwasowości gleby

Jeśli w swoim ogrodzie posiadasz ilastą, ciężką do uprawy glebę, z pewnością nie jest ci obce wapno ogrodowe. Dzięki niemu można czasowo lub trwale polepszyć podłoże. Mniejsza kwasowość ziemi zwykle ma pozytywny wpływ na rosnące tam rośliny, choć nie zawsze. Dowiedz się więcej o tym, czym jest wapno ogrodowe i jak odpowiednio je stosować.

Do czego stosować wapno ogrodowe? Jak dobrać wapno do ziemi, dawkowanie, pomiar kwasowości gleby
Odpowiednie stosowanie wapna w ogrodzie zapewnia większy plon. Ale nie nadaje się dla wszystkich roślin. Fot. 123RF/PICSEL

Spis treści:

Co to jest wapno ogrodowe?

Wapno to bardzo często niezbędny element ogrodnictwa i rolnictwa w naszym klimacie. Dlaczego? Szacuje się, że nawet połowa gleb jest kwaśna. Ich użycie nie jest bez znaczenia. Odpowiednie stosowanie tego typu produktów może rozluźnić glebę, nadać mu optymalne pH i zwiększyć oczekiwane plony nawet o 20-30%.

Może ono występować w trzech formach, jako:

 • wapno tlenkowe (CaO) – tlenek wapnia to nieorganiczny związek chemiczny, który stanowi reaktywne i bardzo szybko działające wapno, zwane potocznie palonym lub budowlanym. Zmienia odczyn podłoża, wpływając równocześnie na strukturę gleby i żyjące w niej mikroorganizmy. Jest idealne do bardzo ciężkiej, ilastej ziemi. Nie powinno być stosowane tuż przed wysiewem, a tym bardziej w wysokich dawkach;

 • wapno węglanowe (CaCO3)– źródło węglanu wapnia stanowią zwykle mielone skały wapniowe, np. kreda jeziorna bądź po prostu wapień. Na rynku znaleźć więc można także wapno ogrodowe kredowe. Uznawane są one za bezpieczne, ponieważ działają stosunkowo długo, powoli i nie wpływają bardzo negatywnie na bytujące w glebie mikroorganizmy. Zazwyczaj zaleca się je do ziemi lekkiej, średniej i dobrze przyswajalnej. Najlepiej działa w drugim roku po wysiewie.

 • dolomitnaturalne wapno ogrodowe pozyskiwane w procesie mielenia skał wapienno-magnezowych. Są to produkty długo- oraz wolnodziałające, które nie prowadzą do degradacji gleby, a ich efekty można zauważyć czasem dopiero po kilku latach. Zwykle stosowane są do podtrzymywania aktualnego pH, a także do uzupełniania wymywanego wapnia i magnezu.

Wapno ogrodowe dobrze jest dobierać do potrzeb oraz konkretnego rodzaju ziemi. Najbardziej uniwersalne jest wapno węglanowe.

Przeczytaj również: Jesień to idealny czas na przeprowadzenie tego zabiegu. Sprawdź, jak i czym wapnować glebę

Jak zmierzyć kwasowość gleby?

Jeśli zależy ci na dokładniejszym oznaczeniu pH gleby, możesz zaopatrzyć się w papierki lakmusowe, specjalny test do gleby lub elektroniczny pehametr. O silnym zakwaszeniu będzie można mówić wtedy, gdy pH gleby wyniesie poniżej 4,5.

Odczyn podłoża możesz także ocenić naocznie. Jeśli na twoim trawniku pojawił się na przykład mech, rumian pospolity, koniczyna polna lub skrzyp polny to znak, że gleba stała się bardziej kwaśna. Jeśli w ogrodzie znajdują się głównie kwasolubne rośliny, to jeszcze nic złego, dopóki nie zauważysz zahamowania ich wzrostu.

Czy są jakieś rośliny, które świadczą np. o tym, że ziemia jest wystarczająco zasadowa? Oczywiście! Są to między innymi: cykoria podróżnik, mak polny czy podbiał pospolity.

Do czego stosować wapno ogrodowe?

Zbyt kwaśny odczyn gleby może ograniczyć wzrost roślin, które dobrze rosną w lekko kwaśnym lub obojętnym pH. Należą do nich m.in.

 • lawenda,
 • rokitnik,
 • dzwonki,
 • goździki,
 • buk pospolity,
 • macierzanki,
 • klon jawor,
 • sasanki,
 • zawilce,
 • juki,
 • przebiśniegi,
 • bukszpan,
 • perukowiec podolski,
 • judaszowiec. 

Zbyt niskie pH:

 • ogranicza możliwość pobierania przez rośliny składników odżywczych,
 • wpływa niekorzystnie na prawidłowy wzrost oraz rozwój systemu korzeniowego roślin,
 • sprzyja rozwijaniu się w glebie pleśni oraz grzybów.

W takiej sytuacji wapno ogrodowe służy do podniesienia odczynu podłoża i umożliwienia uprawy planowanych roślin.

wapnowanie Wapno ogrodowe służy do podniesienia odczynu podłoża. Fot. 123RF/PICSEL

Wapnowanie to nie tylko podniesienie odczynu gleby. To także poprawa jej struktury oraz jakości próchnicy. Dzięki niemu wzrasta przyswajalność takich składników, jak np. fosfor, magnez czy molibden. W trakcie uprawy następuje stopniowe zubożenie gleby w wapń. Z tego też względu dobrze jest od czasu do czasu sprawdzić kwasowość podłoża i poprzez zastosowanie wapna ogrodowego uzupełnić jego braki.

Możesz także użyć takie wapno ogrodowe do malowania drzew owocowych. To jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych w sadzie, dzięki której możliwe jest zachowanie drzewek w dobrej kondycji. Pomaga ono zabezpieczyć je przed uszkodzeniem i powstawaniem zgorzeli, a także nadmiernym nasłonecznieniem.

Przeczytaj również: Wapnowanie trawnika jesienią. Jak wapnować trawnik, jakie wapno jest najlepsze?

Wapno ogrodowe - kiedy stosować, dawkowanie

Zmianę pH podłoża przy pomocy właśnie wapna ogrodowego należy przeprowadzać zawsze wtedy, gdy zajdą ku temu przesłanki. Zwykle wystarcza jeden zabieg w ciągu roku, np. w listopadzie lub w marcu. To dość istotne momenty i lepiej nie zmieniać terminu na inny, bowiem wapno zabiera roślinom potrzebny im fosfor oraz azot. Z tego też względu warto zachować kilkutygodniowy odstęp od ostatniego nawożenia roślin.

Z kolei bielenie drzew najlepiej przeprowadzać w grudniu, a najpóźniej początkiem stycznia. Ważne jest, aby dzień był pogodny (bezdeszczowy), a temperatura wynosiła co najmniej 4 st. C.

Jak stosować wapno ogrodowe?

W celu odkwaszenia gleby, wapno ogrodnicze należy rozsypywać na suchą lub nieco wilgotną ziemię (ale nie mokrą). Istotnym warunkiem jest tu bezwietrzna, ciepła pogoda, aby trafiło ono tylko tam, gdzie tego chcemy. Trzeba również pamiętać o tym, aby zastosowany nawóz wapniowy wymieszać z wierzchnią warstwą gleby. W przeciwnym wypadku nie zadziała tak, jak tego oczekujemy. Co jeszcze? Dobrze jest na czas zabiegu zakryć usta oraz nos maseczką, aby nie wdychać szkodliwego dla dróg oddechowych pyłu.

Jeśli chcesz pomalować pień drzewa, musisz pilnować, aby wapno nie spłynęło z kory. By było odpowiednio przyczepne, można je zmieszać z krochmalem z mąki ziemniaczanej bądź 10% białą farbą emulsyjną i rozprowadzić je po drzewie pędzlem malarskim. Zwróć uwagę, aby wapno dobrze pokrywało  południową stronę konarów i pni. To one będą najbardziej narażone na uszkodzenia, będące wrotami dla patogenów wywołujących infekcje. Jeśli deszcz zmyje warstwę wapna, warto czynność powtórzyć.

bielenie drzew Na rynku dostępne jest  gotowe wapno ogrodowe do bielenia drzew. Fot. 123RF/PICSEL

Nie masz ochoty na samodzielne tworzenie mieszanek? Nie ma sprawy. Na rynku dostępne jest również gotowe wapno ogrodowe do bielenia drzew, które ma zwiększoną przyczepność.

Dawkowanie

Pamiętaj, aby ściśle trzymać się instrukcji producenta na opakowaniu. Nadmierne odkwaszenie gleby przyniesie więcej szkody niż pożytku. Nie tylko ograniczy roślinom dostęp do składników odżywczych, ale także zakłóci mikrobiologiczne procesy zachodzące w ziemi, jednocześnie działając destrukcyjnie na próchnicę glebową. Z tego też względu warto ściśle pilnować zalecanych dawek.

Kiedy wapno ogrodowe nie jest konieczne?

Trzeba pamiętać, że wapno ogrodowe nie będzie sprzyjać wszystkim roślinom. Oprócz wcześniej wspomnianych wrzosów kwaśną ziemię lubią między innymi:

 • krzewy iglaste,
 • klony palmowe,
 • paprocie, maliny,
 • pietruszka,
 • koper,
 • agrest,
 • aronia,
 • hortensja ogrodowa,
 • szachownica cesarska.

Czy wapno ogrodowe szkodzi psu?

Osoby posiadające zwierzęta z pewnością martwią się o ich bezpieczeństwo w ogrodzie podczas stosowania takich specyfików. Choć wapno ogrodowe może nie wywołać natychmiastowej śmierci psa, to może być przyczyną podrażnień oczu, skóry oraz układu oddechowego. Z tego też względu, jeśli jest taka możliwość, trzymaj zwierzę przez około 48 godzin z dala od trawnika, na którym użyto wapna ogrodowego.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Kiedy wykopywać buraki? Sposoby przechowywania buraków

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.