Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Jaka ziemia do zamiokulkasa jest najlepsza? Tylko w takiej rośnie jak na drożdżach

Zamiokulkas to roślina uwielbiana ze względu na ładny wygląd oraz niewielkie wymagania uprawowe. W jakiej ziemi posadzić zamiokulkasa i czym go nawozić, by rósł bujnie i zdrowo? Sprawdźcie!

Jaka ziemia do zamiokulkasa jest najlepsza? Tylko w takiej rośnie jak na drożdżach
Wyjaśniamy, jaka ziemia i nawóz będą najlepsze dla zamiokulkasa. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Jaka ziemia jest najlepsza do zamiokulkasa?

Zamiokulkas (Zamioculcas zamiifolia) to roślina, która w naturze porasta tereny górskich sawann na obszarze wschodniej i południowo-wschodniej Afryki. Gleba tam jest sucha, piaszczysta, uboga w składniki odżywcze i wodę. Aby przetrwać w takich ciężkich warunkach, zamiokulkasy musiały przystosować się do wytrzymywania dłuższych okresów suszy. Pomagają im w tym podziemne kłącza, które służą jako "magazyn" na wodę i składniki pokarmowe.

Podczas deszczu, czy podlewania w warunkach domowych, zamiokulkas za pomocą korzeni wysysa wodę, a następnie przechowuje ją w kłączu. Zmagazynowaną w ten sposób wodę może przechowywać i korzystać z niej w okresach suszy lub też w przerwach między podlewaniem. Dzięki temu zamiokulkas wytrzyma, nawet gdy zapomnimy go podlać przez kilka tygodni. Właśnie dlatego roślina ta jest uwielbiana przez zapominalskich.

Umiejętność przetrwania w suchym środowisku sprawia jednak, że zamiokulkasy źle znoszą wilgotne, zbite i gliniaste podłoże. Gdy ziemia w doniczce z rośliną będzie ciągle mokra i przelana, podziemne kłącza z czasem zacząć gnić, pędy zrobią się miękkie, liście zżółkną i opadną.

Aby tego uniknąć, należy posadzić zamiokulkasa w przepuszczalnej ziemi o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie. Najlepiej wymieszać ziemię doniczkową z mchem torfowym, korą, piaskiem czy perlitem lub podłożem do kaktusów. Na spód doniczki koniecznie warto wyspać grubsze kamyki czy keramzyt, które posłużą jako drenaż. Takie połączenie sprawi, że podłoże będzie luźne i przepuszczalne oraz zapewni odprowadzanie wody z doniczki i uchroni korzenie i kłącza rośliny przed zaleganiem w wodzie.

Zamiokulkasa najlepiej sadzić w przepuszczalnym i luźnym podłożu. Fot. 123RF.com

Jakim nawozem podlewać zamiokulkasa?

Zamiokulkas nie ma dużych wymagań związanych z nawożeniem, ponieważ jest przystosowany do wyjałowionej gleby. Gdy jednak chcemy odżywić roślinę, przyśpieszyć jej wzrost lub wytwarzanie nowych pędów, warto pomyśleć o dokarmianiu. Nie musimy natomiast od razu sięgać po nawozy ze sklepu.

Rewelacyjny nawóz do zamiokulkasa większość z nas ma w swoim domu. Są to fusy z kawy! Dlaczego warto wykorzystywać je do wzmacniania wzrostu zamiokulkasa?

Przede wszystkim fusy z kawy mają kwaśny odczyn, dzięki czemu zakwaszają glebę. Idealnie więc nadają się do zamiokulkasa, który uwielbia kwaśne podłoże. Poza tym fusy z kawy mają wysokie stężenie azotu, zawierają też potas, magnez, wapń i inne pierwiastki, które korzystnie wpływają na rozwój rośliny.

Jak stosować fusy z kawy do nawożenia zamiokulkasa? Możesz wykorzystać je na trzy sposoby:

  • Wymieszaj fusy z kawy razem z ziemią — podczas przesadzania rośliny możesz fusy z kawą wymieszać razem z ziemią doniczkową. Nie tylko odżywią i zakwaszą glebę, ale podziałają jak piasek, czyli poprawią strukturę podłoża i pomogą utrzymać właściwy drenaż.

  • Wysyp fusy na wierzch ziemi w doniczce — fusy możesz również wyłożyć łyżeczką na wierzchniej warstwie ziemi w doniczce z zamiokulkasem i delikatnie przyklepać. Fusy z czasem zaczną uwalniać składniki odżywcze, wzmocnią roślinę i będą stymulować jej rozwój.

  • Dodaj fusy do wody — dobrym rozwiązaniem jest także wykorzystanie fusów z kawy podczas podlewania. Wystarczy dwie łyżeczki fusów zalać szklanką wody, dokładnie wymieszać, a powstałym roztworem podlać zamiokulkasa.

Przeczytaj również:

Dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści? Powód jest banalny, zobacz, co trzeba zrobić

Co zrobić, by zamiokulkas zakwitł? Stosuj się do tych zasad

Twój zamiokulkas zaliczył stres wodny? Nic straconego, ten zabieg sprawi, że będzie go więcej

Naturalne nawozy sprawią, że zamiokulkas wypuści nowe pędy liściowe. Fot. 123RF.com

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszę na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.