Rośliny domowe

Epipremnum złociste – co zrobić, by mieć kaskadę liści. Przesadzanie i rozmnażanie epipremnum

Epipremnum złociste to popularny kwiat domowy, chętnie wykorzystywany również do ozdabiania biur i instytucji. Ta pnąca roślina w swoim naturalnym środowisku może osiągać nawet 10 metrów, zaś uprawiana w Europie – zwykle jest nie dłuższa niż 5 metrów. Co zrobić, aby epipremnum zakwitło? Wyjaśniamy.

Epipremnum złociste – co zrobić, by mieć kaskadę liści. Przesadzanie i rozmnażanie epipremnum
W PRL-u był w każdym domu, szkole czy biurze. Dziś epipremnum złociste znów jest modnym kwiatem. Fot. 123RF/CanvaPro

Spis treści: 

Epipremnum złociste – charakterystyka

Epipremnum złociste (Epipremnum aureum) należy do rodziny obrazkowatych (Araceae). Naturalnie występuje jedynie na wyspie Moorea (należącej do Wysp Towarzystwa), znajdującej się we wschodniej części Polinezji. W Polsce jest uprawiane jako doniczkowa, pnąca roślina ozdobna.

Zawirowania dotyczące nazwy powodują, że trudno jest znaleźć konkretne informacje na temat uprawy tego gatunku. Początkowo bowiem nazywano je scindapsusem złocistym, później rafidoforą złocistą, a następnie nazwę zmieniono na Epipremnum pinnatum „Aureum”. Ostatecznie uznano, że obowiązującą nazwą będzie epipremnum złociste.

Epipremnum naturalnie jest lianą, która przyczepia się do drzew przy pomocy korzeni czepnych, osiągając długość nawet 10 metrów. W uprawie domowej jest nieco krótsza, ale wciąż spektakularna – może mieć nawet 5 metrów. Ma atrakcyjne, błyszczące liście o sercowatym kształcie. Przybierają zielono-żółty kolor i często są upstrzone jasnymi plamkami. Roślina kwitnie niezbyt atrakcyjnymi kwiatami, ale w domowej uprawie praktycznie się to nie zdarza.

Do najciekawszych odmian epipremnum należą:

  • „Jade” – odmiana o jednolicie ciemnozielonych liściach oraz ciemnozielonych łodygach,
  • „Neon” – odmiana o liściach w kolorze cytryny oraz łodygach w tym samym kolorze,
  • „N’joy” – odmiana o kremowobiałych wzorach i przebarwieniach na ciemnozielonych liściach oraz ciemnozielonych łodygach; ma lekko pomarszczone, nieco mniejsze niż u pozostałych odmian liście,
  • „Marble Queen” – odmiana o ciemnozielonych, nakrapianych przebarwieniach na kremowobiałych liściach oraz kremowobiałych lub jasnozielonych łodygach.

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby epipremnum miało duże liście? Jest na to sposób

Epipremnum – najważniejsze zasady uprawy

Epipremnum jest łatwe w uprawie, dlatego nawet osoby, które sądzą, że „nie mają ręki do kwiatów” poradzą sobie z tym bez większych problemów. Jakie warunki trzeba mu zapewnić, aby pięknie rosło?

  • Stanowisko 

Epipremnum najlepiej rośnie w miejscach lekko słonecznych, o dużej ilości światła rozproszonego. Na stanowiskach zacienionych także będzie się rozrastało, ale proces ten będzie wolniejszy. W cieniu liście nie będą się wybarwiały na żółto – mogą być wręcz całkowicie zielone.

  • Podłoże 

Gleba, której potrzebuje epipremnum, powinna być przede wszystkim przepuszczalna, a jeśli do tego będzie żyzna – idealnie.

  • Podlewanie

Roślina ta musi być regularnie, ale niezbyt obficie podlewana. Jej podłoże nie powinno przesychać, natomiast nie może być także mokre. Korzenie, które będą „stały” w wodzie po prostu zgniją, dlatego bardzo ważna jest warstwa drenażowa na dnie doniczki. Lubi także zraszanie. Jeśli zdarzy ci się przesuszyć epipremnum, nie martw się – podlane szybko się zregeneruje.

  • Nawożenie

Choć roślina może rosnąć bez wsparcia w postaci dodatkowego odżywienia, jeśli zastosujesz specjalny nawóz do roślin o ozdobnych liściach, odwdzięczy się wspaniałym wyglądem.

  • Kwitnienie

Epipremnum w warunkach domowych prawie nigdy nie kwitnie. Nie jest to jednak duża strata, gdyż kwiat (przypominający kajak albo kolbę) nie stanowi żadnej ozdoby rośliny.

  • Przycinanie

Epipremnum bardzo szybko rośnie; z czasem może stać się długim, mało atrakcyjnym pędem, który w dodatku będzie miał tendencję do utraty starszych liści. Żeby tak się nie stało, dobrze regularnie przycinać roślinę.

  • Szkodniki i choroby 

Epipremnum nie jest podatne ani na szkodniki, ani na choroby. Mogą je zaatakować choroby grzybowe (przyczyną ich rozwoju może być ciągle przelewanie rośliny). Jeśli zauważysz na liściach miękkie żółte i brązowe plamy, sprawdź, w jakim stanie są korzenie kwiatu.

Epipremnum to roślina pnąca, jednak należąca do odmian, które nie pną się same. Jeśli więc chcesz, żeby pięła się po kratce czy podporze, musisz ją przyczepić. Ze względu na niesamowitą długość, doskonale wygląda w wiszących pojemnikach albo podwieszona pod sufitem czy wokół drzwi. Pięknie prezentuje się we wnętrzach boho, umieszczona w wiklinowych czy rattanowych osłonkach.

Epipremnum złociste ma wiele odmian. Liście mają różne odcienie zieleni, ale zawsze są w kształcie serca. For.123RF/Piscel

Jak przesadzać epipremnum?

Epipremnum nie przepada za przesadzaniem, ale uprawiając ten kwiat w doniczkach, w końcu trzeba taki zabieg wykonać. Wystarczy jednak zrobić to raz na kilka lat. Do przesadzenia trzeba wybrać donicę o jeden rozmiar większą, gdyż roślina ta nie wytwarza rozległych korzeni i nie potrzebuje dużej przestrzeni.

Epipremnum przesadza się ostrożnie, żeby nie uszkodzić delikatnych i niezbyt głęboko osadzonych korzeni. W nowej doniczce umieszcza się kwiat na tym samym poziomie, na którym rósł do tej pory. Należy uzupełnić doniczkę ziemią, delikatnie ugnieść i podlewać.

Przeczytaj również: Gdy o niego dobrze zadbasz, jego liście będą jak wodospad. Uprawa scindapsusa

Sposoby rozmnażania epipremnum

Z jednego egzemplarza epipremnum łatwo można zrobić całą kolekcję. Roślina ta bardzo szybko rośnie, nawet pół metra w ciągu roku, dlatego śmiało można pobierać od niej sadzonki do ukorzeniania.

Sadzonkowanie jest zresztą najłatwiejszym sposobem uzyskania nowych egzemplarzy kwiatu. Sadzonką pędową może być każdy fragment pnącza z liściem i korzeniem powietrznym albo po prostu końcówka pędu z wierzchołkiem. Najłatwiej jest ukorzeniać sadzonki w wodzie. Wystarczy włożyć taki pęd do wybranego naczynia (słoiczka, szklanki, kieliszka), pilnując, by liście nie były zanurzone. Korzenie powinny pojawić się po około 3-4 tygodniach. Wówczas można umieścić sadzonkę w doniczce z docelowym podłożem.

Drugim sposobem ukorzenienia jest włożenie sadzonek pędowych od razu do ziemi. Wówczas trudniej jest monitorować postępy w rozwoju korzeni, natomiast metoda ta również jest skuteczna w uzyskiwaniu nowych roślin. Aby otrzymać gęstą roślinę od samego początku, najlepiej włożyć kilka sztuk sadzonek do jednej doniczki. Decydując się na ukorzenianie w podłożu, należy szczególnie dbać o wilgotność podłoża, regularnie je podlewając.

Epipremnum to niezwykle wdzięczna roślina – wymaga minimum uwagi, a odwdzięcza się długimi pędami z pięknie wybarwionymi liśćmi. Może być ozdobą mieszkania, biura czy instytucji. Ma właściwości oczyszczające powietrze, jest więc nie tylko rośliną dekoracyjną, ale i funkcjonalną.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Te rośliny przyciągają pieniądze i szczęście. Sprawdź, jak je pielęgnować i nie zmarnować

Dlaczego ziemia w doniczkach pleśnieje? Jesienią i zimą stosuj ten naturalny pochłaniacz

Jeden z najpiękniejszych kwiatów doniczkowych. Jak pielęgnować gardenię, by długo i obficie kwitła?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.