Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Zamiast wyrzucać do kosza, przygotuj odżywkę. Fiołek będzie długo kwitł

Fiołek afrykański, a właściwie sępolia fiołkowa, od lat zdobi parapety wielu miłośników roślin. W odpowiednich warunkach może kwitnąć przez większość roku, a jego urocze kwiaty zachwycają bogactwem form oraz barw. Pielęgnacja rośliny w zimie różni się nieco od tej w cieplejszych miesiącach. Ale jedno jest niezmienne – aby fiołek afrykański długo i obficie kwitł, wymaga dostarczania składników pokarmowych. Sprawdź, jak przygotować dla niego wzmacniającą odżywkę z produktu, który zwykle ląduje w koszu.

Zamiast wyrzucać do kosza, przygotuj odżywkę. Fiołek będzie długo kwitł
Podlej fiołka domową odżywką, a będzie zdrowo rósł i długo kwitł. Fot. andwill/CanvaPro

Spis treści:

Jak dbać o fiołka afrykańskiego w zimie?

Fiołek afrykański zachwyca uroczymi kwiatami w rozmaitych kolorach. Od lat cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników roślin, choć niektórzy twierdzą, że przynosi pecha i nieszczęście. Przez niektórych jest też nazywany „kwiatem wampira”, gdyż wysysa z domowników energię życiową. Ci, którzy nie wierzą w przesądy, powinni znaleźć dla fiołka afrykańskiego odpowiednie stanowisko. Preferuje miejsca widne, do których dociera światło rozproszone, ale nie można wystawiać rośliny na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Fiołek afrykański lubi ciepło – najlepiej rozwija się w temperaturze 18-22 st. C. W zimie należy unikać stawiania rośliny w pobliżu źródeł ciepła, takich jak grzejniki, gdyż nie lubi suchego i gorącego powietrza. Ponadto źle znosi nagłe wahania temperatury oraz przeciągi, które mogą zahamować kwitnienie.

jak dbać o fiołka afrykańskiego w zimie Fiołek afrykański jest wrażliwy na przeciągi, dlatego należy unikać umieszczania rośliny w pobliżu okien. Fot.teresinagoiafoto/CanvaPro

Fiołka afrykańskiego trzeba podlewać regularnie, natomiast zimą wymaga mniej wody niż w okresie wiosenno-letnim. Nawadniamy roślinę dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi nieco przeschnie. Woda do podlewania nie może być zbyt zimna, gdyż może wywołać szok termiczny (stosuj taką o temperaturze pokojowej). Choć sępolia lubi wilgotne powietrze, nie toleruje zraszania. Należy unikać moczenia liści i kwiatów, ponieważ może dojść do rozwoju chorób grzybowych. Warto również pamiętać o regularnym czyszczeniu liści z kurzu za pomocą pędzelka bądź miękkiej szczoteczki – jest to nie tylko kwestia estetyki, ale również prawidłowego rozwoju rośliny. W okresie zimowym zalecane jest również nawożenie fiołka afrykańskiego, ale rzadziej i w mniejszych dawkach.

Odżywka do fiołka z łupin cebuli

Po obraniu cebuli wyrzucasz łupiny do kosza? Tymczasem okazuje się, że zawierają one dużo składników mineralnych, które warto wykorzystać do pielęgnacji roślin (w tym fiołków). W łuskach cebuli znajdziemy m.in. żelazo, miedź, mangan, magnez i bor. Zawierają też witaminy z grupy B, które stymulują wzrost roślin oraz wzmacniają ich łodygi i liście. Poza tym w ich składzie znajdziemy karotenoidy, będące naturalnymi przeciwutleniaczami. Poprawiają one odporność roślin, a także ułatwiają uszkodzonym tkankom roślinnym regenerację. Zawarte w łupinach cebuli fitoncydy wykazują właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze, dzięki czemu zapobiegają rozwojowi grzybów, bakterii oraz chronią przed atakiem szkodników.

Jak przygotować odżywkę do fiołka z łupin cebuli? Garść łusek należy włożyć do większego naczynia i zalać dwoma litrami wody. Mieszankę należy postawić na ogniu, doprowadzić do wrzenia i gotować przez około 5-7 minut. Następnie odstawiamy napar do całkowitego ostygnięcia i przecedzamy. Taką miksturę stosujemy do podlewania fiołków (raz w miesiącu), dzięki czemu dostarczymy im niezbędnych składników odżywczych. To sprawi, że będą one zdrowo rosły oraz bujnie i długo kwitły. Warto jednak pamiętać, że odżywka z łupin cebuli nie nadaje się do przechowywania, dlatego należy każdorazowo przygotowywać świeży wywar.   

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Jak rozmnażać fiołki afrykańskie z liści? Szybki i łatwy sposób na darmowe kwiaty

Grudnik kończy kwitnienie? Jak rozmnożyć kaktusa bożonarodzeniowego

Zrób specjalne podłoże dla sansewierii. Szybko się zagęści i będzie miała dużo liści

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.