Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Koguci grzebień ozdobi dom i ogród. Tak o niego zadbasz

Celozja grzebieniasta to ozdobna roślina posiadająca charakterystyczne puszyste i wzniesione kwiatostany w kształcie kłosów, które zwykle przybierają intensywne kolory - amarantowy lub purpurowy. Podpowiadamy, jakie wymagania ma roślina, kiedy ją przesadzić i co zrobić, by pięknie kwitła.

Koguci grzebień ozdobi dom i ogród. Tak o niego zadbasz
Kwiaty celozji określane są jako koguci grzebień. Fot. Pixabay

Z artykułu dowiesz się:

Celozja grzebieniasta — podstawowe informacje

Celozja grzebieniasta (Celosia argentea cristata) nazywana także koguci grzebień lub grzebionatka to roślina jednoroczna należąca do rodziny szarłowatych. W naturze roślina najliczniej występuje na terenie Indii. W formie dziko rosnącej osiąga nawet 1 metr wysokości, natomiast uprawiana w rodzimych warunkach ogrodowych lub domowych najczęściej dorasta do 30 - 50 cm wysokości.

Kwiaty celozji złożone są z licznych i drobnych kwiatuszków, które układają się w koguci grzebień - stąd też wzięła się nazwa rośliny. Jej pokrój jest zwykle zwarty, a liście najczęściej są zielone lub purpurowe, mają podłużny kształt i zaostrzony czubek.

Kwiaty celozji grzebieniastej najczęściej występują w kolorze purpurowym i czerwonym, ale zdarzają się również egzemplarze pomarańczowe, żółte i kremowe. 

Roślinę można uprawiać w formie pokojowej oraz rabatowej. Świetnie sprawdza się jako ozdobny kwiat doniczkowy w domu, jak również nadaje się do sadzenia w ogrodzie, w pojemnikach na tarasach i balkonach. Kwitnienie celozji przypada na okres od kwietnia do października. Roślina bardzo dobrze zachowuje się w formie suszonej - jej kwiaty nawet przez wiele lat nie tracą swojego pierwotnego koloru.

Co ciekawe, celozja jest rośliną jadalną! Jej smak podobny jest do szpinaku, a liście zawierają witaminy i minerały.

Przeczytaj również: Jak wyhodować storczyka z nasion? Poradnik krok po kroku

Celozja grzebieniasta — odmiany

Najczęściej spotykane odmiany celozji grzebieniastej, które możemy spotkać w sklepach ogrodniczych zarówno w formie sadzonek, jak i nasion to:

  • Jewel Box
  • Coppelia
  • Amigo
  • Coral Garden
  • Bombay
  • Exotic

Przeczytaj również: Przepięknie kwitnie zimą. Wprowadzi do domu kolor i ozdobi każde wnętrze

Celozja grzebieniasta — stanowisko i podłoże

Uprawa celozji grzebieniastej przyniesie najlepsze efekty, jeśli zapewnimy jej jasne, słoneczne i ciepłe stanowisko. W warunkach domowych najlepiej sprawdzi się południowy lub zachodni parapet.

Jeśli wyhodowaliśmy własne sadzonki celozji, nie można wysadzić ich w ogrodzie zbyt wcześnie, ponieważ mróz może zabić rośliny. Kiedy najlepiej przesadzić celozję? Do gruntu można przenieść roślinę dopiero po tzw. "zimnej Zośce", by uchronić ją przed nocnymi przymrozkami.

Podłoże polecane dla celozji powinno być przepuszczalne, próchnicze i bogate w składniki odżywcze. Jeśli przesadzamy celozję do doniczki, możemy użyć ziemi przeznaczonej do kwiatów kwitnących. Gdy wysadzamy roślinę na rabaty, to wystarczy zwykła ziemia ogrodowa.

Roślina nie wymaga przycinania, chyba że zależy nam, aby jej kwiatostany znalazły się w wazonie lub chcemy je zasuszyć.

Celozja grzebieniasta — podlewanie i nawożenie

Celozja jest bardzo wrażliwa na nadmiar wilgoci, dlatego należy podlewać ją umiarkowanie z zachowywaniem odstępów, które pozwolą glebie przeschnąć. Nawadnianie rośliny można powtórzyć dopiero, wierzchnia warstwa podłoża stanie się sucha. Najlepiej będzie podlewać ją częściej, ale za to małymi porcjami wody. Celozja bardzo nie lubi, gdy jej korzenie zalegają w wodzie. Może to spowodować, że roślina zacznie obumierać. 

Jeśli przesadzamy celozję do doniczki, to pamiętajmy, by zapewnić jej warstwę drenażu, która uchroni korzenie przed gniciem i zminimalizuje szanse przelania rośliny.

Z nawożeniem celozji warto uważać, ponieważ kwiat może gorzej znieść nadmiar nawozu niż jego niedobór. Do nawożenia poleca się zastosować kompost, biohumus lub rozcieńczony nawóz płynny do roślin kwitnących. Zasilanie rośliny nawozami wystarczy powtarzać raz na kilka tygodni.

Przeczytaj również: 11 naturalnych nawozów dla roślin domowych. Jak zrobić eko nawóz?

Celozja grzebieniasta — choroby

Niestety celozja grzebieniasta rosnąca w donicach na balkonach i tarasach oraz posadzona na rabatach dość często bywa ofiarą insektów. Szkodniki atakujące celozję grzebieniastą to:

  • mszyce
  • mączniaki

Aby zwalczyć insekty, można zastosować chemiczne opryski lub zastosować domowe mikstury na szkodniki. Zbyt obfite podlewanie celozji powoduje, że roślina zapada na chorobę grzybową. Wówczas nieuniknione jest użycie środka grzybobójczego.

Przeczytaj również: Szkodniki zaatakowały twoją roślinę? Tak skutecznie się ich pozbędziesz

Pelargonia. Pospolity kwiat, drogocenne właściwości na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.