Spis treści:
- Dlaczego w kwiatach doniczkowych pojawia się pleśń?
- Jak pozbyć się pleśni z doniczki? Zastosuj węgiel aktywny
Dlaczego w kwiatach doniczkowych pojawia się pleśń?
Na występowanie pleśni w kwiatach doniczkowych ma wpływ kilka czynników, przy czym głównym powodem jest nieprawidłowa pielęgnacja roślin. Rozwojowi grzybów na podłożu sprzyja przelewanie roślin, podobnie jak ich nadmierne zraszanie czy przetrzymywanie w pomieszczeniach, w których panuje wysoka wilgotność powietrza. Częstym powodem pojawienia się pleśni w doniczce jest również stosowanie nieodpowiedniej ziemi dla roślin. Podłoże zbite, gliniaste i nieprzepuszczalne sprzyja zastojom wody, co z kolei stwarza dobre warunki wzrostu dla niepożądanych grzybów.
Pleśń w kwiatach doniczkowych najczęściej pojawia się jesienią i zimą. Dlaczego? To właśnie w tym okresie mieszkania są rzadziej wietrzone, a brak cyrkulacji powietrza sprzyja pleśnieniu podłoża. Rośliny zmagają się wtedy z niedostatecznym dostępem do światła, co również powoduje, że na ziemi doskonale rozwija się grzybnia. Jesienią i zimą łatwo też o przelanie kwiatów domowych, które w tym okresie mają mniejsze zapotrzebowanie na wodę niż wiosną czy latem.
Spleśniałą ziemię w doniczce warto ponakłuwać widelcem, aby do jej głębszych warstw dostał się tlen. Fot. 123RF.com
Pleśń w doniczce sprawia, że okaz prezentuje się mniej atrakcyjnie. To jednak niejedyny powód, dla którego powinniśmy się jej jak najszybciej pozbyć. Obecność pleśni w doniczce jest szkodliwa dla roślin. Strzępki grzybni, które wnikają w podłoże, zmniejszają dostępność wody oraz soli mineralnych do podziemnych części roślin. Nie zwlekajmy z reakcją, ponieważ porażony pleśnią okaz o gnijących korzeniach zwiędnie, a w najgorszym przypadku – obumrze.
Przeczytaj również: Gdy ziemia w doniczkach zaczyna pleśnieć, zastosuj niezawodny patent. Zawsze działa
Jak pozbyć się pleśni z doniczki? Zastosuj węgiel aktywny
Istnieje wiele domowych sposobów na pozbycie się pleśni z doniczki, które cieszą się dużą popularnością. W tym celu możemy wykorzystać pokrojony na kawałki ząbek czosnku, który wciśniemy w podłoże, czy rozłożyć na ziemi fusy kawy. Równie skuteczny jest często stosowany cynamon – wystarczy obficie posypać nim podłoże i czekać, aż nalot zniknie. W zwalczaniu pleśni pomocne są też roztwory przygotowane z octu jabłkowego, sody oczyszczonej lub wody utlenionej.
Jest jeszcze jeden prosty sposób na pozbycie się pleśni z doniczki – użycie węgla aktywnego. Ten naturalny środek znany jest ze zdolności do pochłaniania wilgoci oraz neutralizowania nieprzyjemnych zapachów. Okazuje się, że właściwości te mogą pomóc w zwalczaniu pleśni.
Jak zastosować węgiel aktywny, aby pozbyć się pleśni z doniczki?
- Usuwamy wierzchnią warstwę spleśniałego podłoża.
- Widelcem lub patyczkiem do szaszłyków nakłuwamy ziemię w doniczce, aby ją rozluźnić.
- Podłoże posypujemy rozdrobnionym węglem aktywnym (kupimy go np. w aptece).
- Poczekajmy, aż podłoże przeschnie. Gdy to nastąpi, roślinę podlewamy niewielką ilością roztworu przygotowanego z 1 l wody oraz 1 łyżki wody utlenionej.
Możemy również uzupełnić wierzchnią warstwę podłoża świeżą, lekką i przepuszczalną ziemią, którą połączymy z 1-2 łyżkami węgla aktywnego.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jesienią i zimą ziemia w kwiatach doniczkowych zaczyna pleśnieć. Co z tym zrobić?
Woda utleniona do kwiatów doniczkowych – jak działa? Do jakich roślin można stosować?
Ziemiórki żerują w twoich kwiatach? Trzy domowe mikstury zwalczające uciążliwe muszki