Spis treści:
Jak dbać o anturium, żeby często kwitło?
Anturium to egzotyczna roślina, która zachwyca swoimi barwnymi kwiatami oraz soczyście zielonymi liśćmi. Z racji swojego pochodzenia ma dość specyficzne wymagania. Mimo to popularność anturium nie maleje, dlatego jest chętnie uprawiane przez miłośników roślin domowych. Aby cieszyć się jego bujnym wzrostem i obfitym kwitnieniem, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja. Jak dbać o anturium?
Jedną z najważniejszych kwestii jest zapewnienie właściwego stanowiska – powinno ono być jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione, gdyż liście mogą ulec poparzeniu. Anturium lubi temperatury w przedziale 18-22 st. C, ale jest wrażliwe na zimno i przeciągi. Należy też unikać stawiania rośliny w pobliżu kaloryferów i innych źródeł ciepła, ponieważ nie lubi suchego powietrza. Aby podnieść wilgotność powietrza wokół anturium, warto regularnie zraszać jego liście. Ponadto można użyć nawilżacza powietrza lub umieścić doniczkę z rośliną na podstawce z wilgotnymi kamieniami.
Anturium jest rośliną ciepłolubną i wrażliwą na przeciągi. Fot.natalliaustsinava/123RF.com
Podlewanie anturium powinno być dość częste, gdyż preferuje stale lekko wilgotne podłoże. Roślinę nawadniamy wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi lekko przeschnie. Ważne jest, aby nie przesadzić z ilością wody, ponieważ jej nadmiar powoduje gnicie korzeni, a także brązowienie i opadanie liści. Anturium potrzebuje również składników odżywczych, aby zdrowo rosnąć i obficie kwitnąć. Podstawowymi makroelementami, których wymaga roślina, są azot, potas i fosfor. Warto jednak pamiętać, że dokarmianie nie może być zbyt intensywne. Anturium jest wrażliwe na przenawożenie, które może skutkować spaleniem liści, powstaniem plam oraz zahamowaniem wzrostu.
Nawóz z herbaty do anturium
Po zaparzeniu herbaty wyrzucasz torebki do kosza? Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że można je wykorzystać jako nawóz do anturium. Herbaciane liście i fusy zawierają mnóstwo składników odżywczych, m.in. azot, potas i fosfor. Ten pierwszy wspiera rozwój liści oraz poprawia kondycję rośliny. Fosfor wpływa na intensywność kwitnienia, z kolei potas zwiększa odporność na choroby oraz niekorzystne warunki. Zużyte torebki po herbacie to świetna alternatywa dla drogich preparatów ze sklepu (co najważniejsze, można je stosować bez ryzyka przenawożenia).
Po zaparzeniu herbaty otwórz dwie lub trzy torebki i wysyp ich zawartość na powierzchni gleby. Następnie delikatnie wymieszaj z wierzchnią ziemi i podlej. Taki nawóz można stosować raz w miesiącu, dzięki czemu anturium będzie zdrowo rosło i bujnie kwitło. Sprawdzi się też w przypadku paproci, azalii, skrzydłokwiatu, fikusa, monstery czy draceny. Ważne jest jednak, aby herbata była bez dodatków i sztucznych aromatów.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Zachwyca bogactwem barw i wzorami na liściach. Kaladium domowe – wymagania i pielęgnacja
Sposób na przedłużenie kwitnienia storczyków. Nawet zimą orchidea wypuści pąki