Rośliny domowe

Callisia warszewicziana – piękność z Gwatemali. Uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie

Choć w Polsce jej kwitnienie zdarza się rzadko, jest dekoracyjna nawet wtedy, gdy na pędach są tylko liście. Callisia warszewicziana to niewielka roślina pochodząca z Gwatemali, ale doskonale nadająca się do uprawy w naszych warunkach – obowiązkowo w pomieszczeniu. Pozostawiona na dworze zmarnieje przy pierwszych chłodniejszych dniach. Jak uprawiać tę egzotyczną roślinę, żeby rozrastała się i nie chorowała? Wyjaśniamy.

Callisia warszewicziana – piękność z Gwatemali. Uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie
W naszym klimacie callisia warszewicziana uprawiana jest wyłącznie jako roślina doniczkowa. Fot.CanvaPro

Spis treści:

Callisia warszewicziana – charakterystyka

Callisia warszewicziana pochodzi z Gwatemali – w swoim naturalnym środowisku jest to roślina wieloletnia i długowieczna. Po raz pierwszy została opisana w latach 80. XX wieku przez Carla Sigismunda Kunta i Carla Davida Bouche'a. Natomiast obecną nazwę nadał jej David Richard Hunt.

Roślina ma wzniesiony pokrój i dorasta maksymalnie do 30 cm wysokości. Jej ozdobą są ciemnozielone liście o jajowatym, zwężającym się ku górze kształcie. W chłodnym, polskim klimacie kwitnienie zdarza się rzadko, a jeśli roślina zakwitnie to tylko wiosną lub latem. Kwiaty callisii, najczęściej koloru fioletowego lub różowego, są zebrane w grona umieszczone na zakończeniach długich pędów. W uprawie pokojowej przez cały rok jej liście pozostają zielone.

Callisia warszewicziana – uprawa

Choć callisia warszewicziana pochodzi z dalekiej Gwatemali, z powodzeniem można uprawiać ją w Polsce – oczywiście jako roślinę domową. Jakie warunki należy jej zapewnić, aby rosła zdrowo i pięknie?

  • Ziemia i stanowisko

Callisia warszewicziana najlepiej rośnie w podłożu zbliżonym do tego, które ma w kraju swojego pochodzenia. Oznacza to, że gleba w doniczce powinna być lekka i przewiewna. Tradycyjną ziemię kwiatową trzeba więc rozluźnić, dodając do niej na przykład piasek. Stanowisko dla callisii powinno być jasne, natomiast najlepsze jest światło rozproszone, a nie padające bezpośrednio. Ze względu na pochodzenie, nie czuje się dobrze w przeciągach i niskich temperaturach.

  • Podlewanie i nawożenie

Callisia warszewicziana potrzebuje regularnego, ale niezbyt obfitego podlewania. Można ją również zraszać albo trzymać w pomieszczeniu o wysokiej wilgotności powietrza. W doniczce obowiązkowo należy zadbać o drenaż, gdyż zastoje wody mogą doprowadzić do gnicia korzeni i zamierania całej rośliny.

  • Temperatura

Callisia warszewicziana jest dość wymagająca co do temperatury, w której jest uprawiana. W sezonie wegetacyjnym potrzebuje ciepła, co wiosną i latem oznacza nie mniej niż 20-25°C. Z kolei po okresie wegetacji, czyli zimą, lepiej jest zapewnić jej nieco niższą temperaturę – idealne byłoby około 15°C. W większości domów nie ma jednak możliwości obniżenia zimą temperatury do tak niskich wartości. Co wówczas stanie się z kwiatem? Callisia wciąż będzie rosła, może natomiast nieco pogorszyć się jej kondycja.

  • Choroby i szkodniki

Callisii w uprawie domowej nie atakują żadne specyficzne szkodniki czy choroby. Jeśli będzie przelewana, a dodatkowo podłoże okaże się zbyt ciężkie, mogą zaatakować ją choroby grzybowe – typowe dla domowych roślin doniczkowych.

Przeczytaj również: Begonia zimowa – uprawa i pielęgnacja w domu. Czego nie lubi begonia zimowa?

Jak rozmnażać callisię warszewiczianę?

Callisię warszewiczianę najlepiej rozmnaża się przez sadzonki pędowe. Jak zrobić to krok po kroku?

  • Należy wybrać zdrowe, niekwitnące pędy z co najmniej dwiema parami liści i odciąć je od rośliny macierzystej ostrym nożem poniżej węzła pędu. Powinny mieć długość około 8–10 cm.

  • Następnie trzeba usunąć niższą parę liści i przyciąć łodygę sadzonki tuż pod węzłem (to z niego wyrosną korzenie).

  • Aby zwiększyć prawdopodobieństwo przyjęcia się rośliny, dobrze jest zanurzyć ją w preparacie do ukorzeniania (po zamoczeniu pędu, nadmiar preparatu trzeba strząsnąć).

  • W podłożu należy zrobić otwór (na przykład patyczkiem) i włożyć do niego przygotowaną sadzonkę. Z racji tego, że są niewielkie, do jednej doniczki można swobodnie włożyć kilka sztuk. Podłoże dookoła każdej z nich należy delikatnie ugnieść, a następnie podlać rośliny.

  • Tak przygotowane sadzonki przykrywa się na dwa tygodnie torebką foliową i ustawia oświetlonym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu. Bardzo ważne jest codzienne wietrzenie roślin, które powinno trwać około 10 minut. Nie należy również doprowadzić do wyschnięcia pędów.

  • Gdy sadzonki zaczną rosnąć – można przesadzić je do nowych doniczek.
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Karolina (@commelinaceaepl)

Callisia warszewicziana – warto wiedzieć

Callisia należy do rodziny Commelinaceae, czyli komelinowatych. Łacińska nazwa rodzajowa ”Callisia” pochodzi od greckiego słowa kallos, czyli „piękno”. Nazywana jest również smużyną, a do jej najbardziej znanych odmian należą:

  • „Turtle” – to nisko rosnąca, wiecznie zielona odmiana callisii o drobnych zielonych liściach, purpurowo zabarwionych od spodu. Roślina tworzy puszystą kopułę liści z gęsto rozrastającymi się na boki pędami, dorastającymi do 1 metra długości. Nadaje się do uprawy w szklanych naczyniach, jednak najbardziej spektakularnie wygląda posadzona w wiszących doniczkach.

  • „Pink Lady” – to kolejna, niezwykle dekoracyjna odmiana. Tworzy niską, gęstą kopułkę, a jej cechą charakterystyczną są trójbarwne liście w kolorach kremowym, zielonym i różowym. Ma też urokliwe, lekko zaróżowione pędy.

W Gwatemali callisia warszewicziana jest stosowana na rabatach jako roślina okrywowa. Ze względu na występujące w Polsce temperatury, u nas niestety nie może pełnić takiej funkcji. Doskonale się komponuje w wystrój wnętrz zarówno w domach, jak i w biurach. Jest w Polsce wciąż dość mało popularna, dlatego z pewnością będzie stanowiła zaskakujący element wystroju.

Callisia warszewicziana to mała znana w Polsce roślina doniczkowa, której środowiskiem naturalnym jest gorąca Gwatemala. W naszym chłodnym klimacie rzadko kwitnie, a jeśli w ogóle – zwykle ma to miejsce latem. Jest ciekawym domowym kwiatem, który zwykle wzbudza zainteresowanie – przede wszystkim ze względu na to, że jest rzadko spotykana.

Źródła: en.hortipedia.com, deccoria.pl

Przeczytaj również: Skrzydłokwiat kwitnie cały rok. Do podlewania stosuję specjalną wodę

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.