Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

Odmładzanie trzykrotki pasiastej. Dlaczego trzykrotkę trzeba uszczykiwać?

Trzykrotka pasiasta jest uważana za roślinę łatwą w uprawie. Podobno wybacza swoim właścicielom wiele błędów. Czy to oznacza, że nie musisz dbać o pielęgnację trzykrotki pasiastej? Podstawowe zasady mówią, by pamiętać przede wszystkim o jej odmładzaniu. Dzięki temu roślina będzie rosła szybciej i bujniej. Na czym polega odmładzanie trzykrotki?

Odmładzanie trzykrotki pasiastej. Dlaczego trzykrotkę trzeba uszczykiwać?
Jak powinna wyglądać pielęgnacja trzykrotki pasiastej? Fot.123RF.com

Spis treści:

Trzykrotka pasiasta – charakterystyka

Trzykrotka pasiasta, jedna z najpopularniejszych odmian, jest znana przede wszystkim ze względu na ozdobne, różnokolorowe liście. Warto wiedzieć, że pojawia się w domach jako roślina doniczkowa od ponad 100 lat. Od niedawna znów cieszy się coraz większą popularnością – również ze względu na łatwość uprawy i niewymagającą pielęgnację.

Jak wygląda trzykrotka pasiasta? Charakterystykę tej rośliny należy zacząć od liści – są one zielone, ze srebrzystymi, różowymi i fioletowymi paskami. Kolory są najlepiej widoczne, gdy roślina znajduje się w półcieniu. W pełnym słońcu liście blakną i trzykrotka traci swój urok.

Młode pędy (do około 15 cm długości) wznoszą się ku górze, ale w miarę wzrostu zaczynają płożyć się i opadać. To powoduje, że trzykrotka bardzo dobrze prezentuje się w wiszących doniczkach czy na kwietnikach.

Przeczytaj również: Dendrobium kwitnie bez przerwy przez kilka miesięcy. Czym podlewać tego storczyka, by regularnie kwitł?

Pielęgnacja trzykrotki pasiastej – podstawowe zasady

Ta roślina o kolorowych liściach doskonale nadaje się dla osób, które nie mają doświadczenia w uprawie. Radzi sobie zarówno w ciepłych, jak i chłodnych mieszkaniach, a gdy zdarzy ci się przez jakiś czas nie pamiętać o podlewaniu, okresowe przesuszenie ziemi na pewno jej nie zaszkodzi.

Nie oznacza to jednak, że nie musisz w ogóle dbać o tę roślinę doniczkową. Jak powinna wyglądać pielęgnacja trzykrotki pasiastej? Podstawowe zasady znajdziesz poniżej:

  • trzykrotka potrzebuje umiarkowanego podlewania, lubi też zraszanie;
  • przy sadzeniu warto dodać do gleby preparat hydrożelowy, który wiąże nadmiar wilgoci po podlewaniu, a potem stopniowo oddaje ją do ziemi – dzięki temu trzykrotka nie będzie narażona na brak wody;
  • najlepiej podlewać trzykrotkę od spodu, nalewając wodę na podstawkę – wówczas jej korzenie nie będą znajdowały się w wilgotnej ziemi;
  • trzykrotka potrzebuje nawożenia – raz na 2–3 tygodnie można zastosować nawóz do roślin ozdobnych z liści (może być do spryskiwania), sprawdzi się także naturalny nawóz z dżdżownic;
  • zimą ogranicz podlewanie i zaprzestań nawożenia;
  • co 2–3 lata warto przesadzić trzykrotkę do większej doniczki.

Oprócz odpowiedniej pielęgnacji kluczem do sukcesu w uprawie trzykrotki będzie zapewnienie jej właściwego stanowiska. Oprócz wspomnianego wcześniej miejsca w półcieniu (np. za firankami) ważne jest umieszczenie jej w glebie o dobrej przepuszczalności, dość żyznej, kwaśnej lub lekko kwaśnej. Dla trzykrotki dobrze nadaje się ziemia uniwersalna z domieszką piasku i perlitu – jest luźna, dzięki czemu nie będzie się w niej gromadził nadmiar wody.

przesadzanie trzykrotki Co 2–3 lata warto przesadzić trzykrotkę do większej doniczki. Fot.123RF.com

Dlaczego odmładzanie trzykrotki jest potrzebne?

Charakterystyczne dla trzykrotki pasiastej jest to, że przyrasta bardzo szybko. To z jednej strony korzystne, bo już po niedługim czasie możesz cieszyć się bujną, pełną kolorowych liści rośliną. Z drugiej – mocno rozrośnięta trzykrotka traci swój zwarty kształt i zaczyna sprawiać wrażenie, że nie jest odpowiednio pielęgnowana.

Pewnym problemem w przypadku trzykrotki pasiastej może być również to, że jej pędy bardzo szybko ukorzeniają się przy kontakcie z glebą.

Jest jednak sposób, by sobie z tym poradzić. To regularne rozmnażanie i odmładzanie trzykrotki pasiastej. Wyhodowanie nowych pędów jest bardzo łatwe, a efekt może cię pozytywnie zaskoczyć – już po tygodniu sadzonki mogą być gotowe do umieszczenia w doniczce.

Czy do odmładzania trzykrotki potrzebne jest przycinanie?

Mogłoby się wydawać, że najprostszym sposobem na odmładzanie trzykrotki jest przycinanie jej pędów. W rzeczywistości jednak takie działania są niewskazane. Młode pędy rośliny są bardzo kruche i podatne na złamania. Mocny nacisk przy użyciu nożyczek może je uszkodzić i spowodować, że nowa część się nie ukorzeni, a stara zacznie usychać.

Z tego samego powodu nie powinno się rozmnażać trzykrotki poprzez podział kępy. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie przygotowanie sadzonek z pędów.

Dlaczego trzykrotka potrzebuje uszczykiwania?

Uszczykiwanie jest potrzebne trzykrotce właśnie z wyżej wymienionych powodów – aby odmłodzić roślinę i uzyskać nowe sadzonki. Taka metoda jest bezpieczna, skuteczna, a przede wszystkim bardzo prosta. Na pewno sobie z tym poradzisz, nawet jeśli nie masz doświadczenia w rozmnażaniu roślin.

Na czym polega uszczykiwanie trzykrotki?

Wiesz już, dlaczego trzykrotka potrzebuje uszczykiwania. Na czym jednak polega ta czynność i jak ją wykonać prawidłowo?

Pod pojęciem uszczykiwania kryje się po prostu delikatne urywanie paznokciami końcówek pędów, na których znajdują się stożki wzrostu. W przypadku niektórych gatunków roślin można to zrobić za pomocą nożyka, ale kruchym gałązkom trzykrotki mogłoby to zaszkodzić. Aby wykonać uszczykiwanie, złap pęd na wysokości kilku milimetrów poniżej dwóch najmłodszych listków i delikatnie uszczypnij, aby oderwać go od reszty. Staraj się, by nie zmiażdżyć gałązki, ponieważ wówczas byłaby bardziej podatna na działanie szkodników.

Pamiętaj, że odmładzanie trzykrotki rządzi się swoimi prawami, jeśli chodzi o wybór pędów odpowiednich do uszczykiwania. Odrywaj tylko takie, które:

  • nie są zdrewniałe;
  • wypuściły co najmniej 2 listki;
  • znajdują się na roślinie, która ma małe pędy czubków bocznych.

Tak wykonane uszczykiwanie pozwoli ci uzyskać nowe pędy do rozmnażania, a także zapewni zwarty, symetryczny kształt twojej trzykrotce.

Co dalej z pędami? Pielęgnacja trzykrotki pasiastej podczas rozmnażania

Przygotowane pędy należy włożyć do szklanki z wodą. Aby dostarczyć im składników odżywczych, można wsypać pokruszoną tabletkę z węgla.

To właściwie wszystko, co musisz robić. Już po kilku dniach zaobserwujesz, że umieszczone w wodzie sadzonki zaczęły się ukorzeniać. Wówczas możesz przenieść je do przygotowanych doniczek z ziemią użyźnioną niewielką ilością nawozu.

Odmładzanie trzykrotki pasiastej najlepiej przeprowadzić w sezonie wegetacyjnym, czyli wiosną, latem lub jesienią. Zimą czas wzrostu korzeni może być dłuższy.

Dlaczego trzykrotka potrzebuje uszczykiwania? Ta forma pielęgnacji nie jest jej niezbędna do przeżycia. Usunięcie stożków wzrostu sprawi jednak, że roślina będzie rosła bardziej równomiernie, co przełoży się na jej atrakcyjny wygląd. Uszczykiwanie pozwoli ci także uzyskać pędy na nowe sadzonki.

Przeczytaj również: Dlaczego trzykrotka pasiasta gnije, a jej liście tracą kolor? Sprawdź, co robisz źle

Nazywany słowiańskim żeń-szeniem. Moc chrzanu na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.