Spis treści:
- Sok z aloesu do roślin doniczkowych – właściwości
- Jak stosować sok z aloesu do kwiatów doniczkowych?
- Jak zrobić odżywkę z aloesu?
Sok z aloesu do roślin doniczkowych – właściwości
O działaniu leczniczym, kojącym czy odżywczym aloesu donoszą rozmaite źródła od setek lat. Dla człowieka stanowi on naturalny sposób na poprawę nawodnienia czy regenerację komórek. Podobnie w przypadku roślin: dla nich to wysoce przyswajalny nawóz o bogatym składzie i wygodnej w użyciu konsystencji, jeśli tylko wiesz, jak go przygotować.
Gęsty sok ze świeżych liści tej rośliny to kompleks substancji odżywczych m.in. przeciwutleniaczy, cennych aminokwasów, związków mineralnych, witamin oraz węglowodanów złożonych. Profil biochemiczny aloesu może więc zaspokoić potrzeby roślin doniczkowych z nawiązką, dzięki m.in. substancjom o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym, odżywczym i stymulatorom SAR. Nasz poradnik pomoże ci przygotować tę genialną odżywkę na kilka sposobów.
Przeczytaj również: Aloes - roślina o niezwykłych właściwościach. Jak ją uprawiać i wykorzystywać w domu?
Jak stosować sok z aloesu do kwiatów doniczkowych?
Odżywkę aloesową możesz podawać w sposób bezpośredni do podłoża, czyli po prostu podlewając kwiaty jej płynną formułą. Inną opcją jest nacieranie liści, choć ogrodnicy zalecają uważność podczas pielęgnacji żelem roślin wrażliwych na dotyk. Ważna jest regularność zabiegów, dlatego podpowiadamy, jak stosować sok z aloesu do kwiatów doniczkowych w zależności od wybranej metody.
Oprysk lub nacieranie liści – najlepiej stosować je wczesnym rankiem lub wieczorem; unikaj zwilżania liści w okresach intensywnego nasłonecznienia. Spryskuj albo smaruj liście nie tylko z wierzchu, lecz także od spodu w takiej ilości, aż płyn zacznie kapać. Powtarzaj zabiegi raz w tygodniu w sytuacji wyraźnego osłabienia rośliny, a profilaktycznie raz w miesiącu.
Bezpośrednio do gleby – podlewanie podłoża raz na tydzień, a następnie w odstępach co 2-3 tygodnie rozcieńczonym sokiem z aloesu zadziała na wiele sposobów, m.in. wspomoże też walkę z patogenami i szkodnikami bytującymi głębiej w ziemi.
Moczenie nasion i pędów – przed wysiewem lub posadzeniem gotowych pędów (przy rozmnażaniu) namocz je w galaretowatym roztworze soku z aloesu, to przyspieszy kiełkowanie i rozwój korzeni.
Aloes do produkcji domowych odżywek możesz uprawiać samodzielnie. Fot. CanvaPro
Jak zrobić odżywkę z aloesu do kwiatów?
Do zrobienia witaminowej odżywki z aloesu w kilka minut potrzebujesz świeżych liści rośliny lub gotowego proszku aloesowego. Możesz posłużyć się czystym żelem w butelce, jednak sprawdź jego skład i pochodzenie. Żel lub proszek wystarczy rozmieszać z wodą, aż konsystencja będzie jednolita. Roztwór można od razu podawać roślinie konewką lub ręcznym spryskiwaczem w postaci delikatnej mgiełki.
Na 2 litry wody dodaj ¼ szklanki czystego żelu, to w zupełności wystarczy. Proszek dawkuj zgodnie z instrukcją producenta. Aby użyć do zrobienia odżywki z aloesu świeżych liści, musisz wyposażyć się w ostry nóż. Idealnie byłoby, gdybyś zebrał liście z rośliny 4-letniej lub starszej, ale sprawdzą się też te pozyskane z młodszego aloesu.
Sok wyciśnij za pomocą maszynki do mięsa albo... domowego blendera. Aloesu nie obieraj, tylko wrzuć do kielicha uzupełnionego wodą i włącz na średnie obroty. Świeżo przygotowana odżywka jest najlepsza, dlatego nie rób jej na zapas. Jeśli coś ci zostanie po podlaniu kwiatów, resztkę przechowuj w lodówce, w szczelnie zamkniętej, szklanej butelce lub słoiku, aby nie straciła cennych właściwości.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Niezwykła roślinna odżywka na kwitnienie. Storczyk ugina się od nowych kwiatów
Jak rozmnożyć aloes? Instrukcja krok po kroku
Czy aloes lubi słońce? Jak często go podlewać? Uprawa i pielęgnacja aloesu