Z artykułu dowiesz się:
- Skąd pochodzi eukaliptus cytrynowy
- Jak wygląda eukaliptus cytrynowy
- Jak uprawiać eukaliptusa cytrynowego
- Jak podlewać eukaliptusa cytrynowego
- Jak pielęgnować eukaliptusa cytrynowego
Eukaliptus cytrynowy — charakterystyka
Eukaliptus cytrynowy (łac. eucalyptus citridora) jest jednym z ponad 700 gatunków tego typu roślin. W naturze spotkasz go przede wszystkim w Australii, z którą jest głównie kojarzony, ale też na Filipinach, w Indonezji i Nowej Gwinei. Tworzy tam przepięknie pachnące wiecznie zielone lasy.
W Polsce roślina nie rośnie dziko, ale jest doskonałym kwiatem doniczkowym, którego liście ozdabiają pomieszczenie przez cały rok. Uprawa wymaga jak najlepszego odwzorowania naturalnych warunków, ale eukaliptus cytrynowy dobrze radzi sobie w standardowym mieszkaniu.
Ten typ eukaliptusa nie jest tak popularny w uprawie domowej jak inne (np. gunni niebieski czy śnieżny) – a szkoda. Jego cytrynowy aromat świetnie orzeźwia, a dodatkowo odstrasza owady, które szczególnie latem lubią mnożyć się w domu i jego okolicach. Zapach nie jest jednak duszący, ponieważ pojawia się po ściśnięciu liścia. Na bazie liści tej rośliny przygotowuje się również olejki, które są pomocne w zwalczaniu zapalenia stawów, przeziębienia i w łagodzeniu problemów górnych dróg oddechowych.
Przeczytaj również: Drzewko uwielbiane nie tylko przez koale. Gałązka dodana do kąpieli złagodzi migrenę i ukoi nerwy
Eukaliptus cytrynowy — wygląd
Rosnące dziko eukaliptusy to jedne z najwyższych drzew świata – wyrastają nawet do 100 m wysokości. Standardem w naturze jest ok. 15-60 m, a w uprawie domowej nawet 2-3 m (zwykle spotykane są okazy mające ok. 1 m).
Eukaliptus cytrynowy to zimozielona roślina, której ozdobą są lancetowate skórzaste i błyszczące liście – u młodych drzew malutkie w jajowatym kształcie, a u starszych stają się natomiast wąskie i szpiczaste. Pień jest gładki, zwykle szary (nawet srebrzysty), ale może przybrać też brązową barwę.
Ten rodzaj eukaliptusa ma ponadto piękne kwiaty, które naturalnie pojawiają się w miesiącach czerwiec-sierpień. Są białe lub kremowe i pierzaste, zdarza się, że występują też w uprawie domowej, jednak nie jest to regułą.
Przeczytaj również: Piękna i niebezpieczna. Jak uprawić kliwię w domu?
Eukaliptus cytrynowy wydaje białe pierzaste kwiaty. Fot. Pexlels
Eukaliptus cytrynowy — stanowisko
Eukaliptusy są stosunkowo proste w uprawie. Jak wybrać najlepsze stanowisko dla eukaliptusa cytrynowego?
- Dla tej rośliny znajdź miejsce jasne i słoneczne. Na początku może stać na parapecie, a gdy mocniej urośnie – podłodze przy oknie balkonowym. Dobrze zniesie również półcień i światło rozproszone.
- Temperatura powinna być stała, pokojowa – ok. 19-24°C. Ten rodzaj eukaliptusa nie jest odporny na mróz, dlatego najniższa dopuszczalna temperatura to ok. 10-12°C. Jeśli chcesz zachować naturalny rytm eukaliptusa cytrynowego, w zimie możesz trzymać go właśnie w takiej temperaturze. Nie jest to jednak niezbędne.
- Uważaj na przeciągi i silne podmuchy wiatru, które mogą niekorzystnie wpłynąć na liście. Szczególnie chodzi tutaj o otwarte okno w zimie, gdy na dworze panuje minusowa temperatura. Powietrze powinno jednak krążyć, a nie stać.
- Wilgotność warto zapewnić roślinie na poziomie standardowym, czyli uważać na przesuszenie w okresie grzewczym. Możesz zraszać liście.
- W ciepłych miesiącach eukaliptus cytrynowy lubi stanowiska poza domem na świeżym powietrzu – na balkonie, tarasie, w ogrodzie. Zadbaj jednak o to, by był osłonięty od silnego wiatru i uważaj na chłodne noce.
Przeczytaj również: Roślina o pięknych pióropuszach ożywi twój dom. Łatwo o nią zadbasz
Eukaliptus cytrynowy – ziemia i nawożenie
Ziemia do eukaliptusa cytrynowego powinna być przepuszczalna i żyzna, o obojętnym odczynie. Możesz zastosować standardową ziemię z dodatkiem perlitu/piasku lub wybrać mieszankę do eukaliptusów. Na dnie doniczki umieść drenaż z kamieni, keramzytu lub żwiru, by zapewnić odpowiednią cyrkulację wody i składników odżywczych.
Nawożenie eukaliptusa cytrynowego nie jest wymagane, jeśli jednak chcesz dodatkowo zadbać o swoją roślinę – podlewaj ją nawozem wieloskładnikowym ok. 2 razy w miesiącu w okresie letnim (wegetacyjnym). Zawsze stosuj zasady umieszczone na opakowaniu.
Wyświetl ten post na Instagramie
Eukaliptus cytrynowy — podlewanie
W przypadku tej rośliny warto uważać, by nie została ani przelana, ani przesuszona. Tak naprawdę wystarczy jedynie kontrolować, czy ziemia jest stale wilgotna. Jak najlepiej zaplanować podlewanie eukaliptusa cytrynowego? Najważniejsze zasady:
- w lecie nawadniaj roślinę regularnie, w zimie nie ma takiej potrzeby (nie doprowadź jednak do całkowitego wyschnięcia ziemi),
- nadgorliwe podlewanie – czyli przelanie – jest w tym przypadku bardziej groźne dla rośliny, ponieważ może wywołać choroby eukaliptusa cytrynowego, m.in. gnicie czy pleśń,
- zraszanie liści to dobry pomysł latem, jednak w taki sposób, by nie robić tego w momencie największego słońca.
Choroby eukaliptusa cytrynowego
Ten rodzaj rośliny doniczkowej nie jest bardzo narażony na chorowanie. Standardowo może dojść do gnicia i pleśnienia w zbyt mokrym środowisku (dlatego tak ważne jest dbanie o odpowiednią wilgotność gleby i stosowanie doniczki z dziurkami odpływowymi). Zbyt suche powietrze to z kolei większe ryzyko wystąpienia szkodników, które lubią takie środowisko.
Eukaliptus cytrynowy — pielęgnacja
Eukaliptus cytrynowy lubi, gdy się go przycina – odwdzięcza się szybszym wzrostem i wypuszczaniem nowych pędów. Regulacja pozwala także dopasować wysokość rośliny do swoich upodobań (niektórym hodowcom zależy na mniejszym drzewku).
Niektórzy stosują eukaliptusa cytrynowego do formowania drzewek bonsai, ponieważ gatunek dobrze znosi przycinanie, a jego liście świetnie się układają. Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z modelowaniem roślinek, możesz spróbować właśnie na tym gatunku eukaliptusa.
W domu liście eukaliptusa mogą się kurzyć, dlatego warto stosować prysznic lub delikatnie przemywać drobne listki miękką i czystą wodą.
Jest to również jedna z tych roślin, które naturalnie przechodzą w stan spoczynku po okresie wegetacji. Jeżeli zależy Ci na zapewnieniu eukaliptusowi tego naturalnego rytmu, możesz w tym czasie odstawić go w chłodne miejsce (10-12°C), ograniczyć podlewanie i nawożenie. Nie jest to jednak wymagane, by cieszyć się tym kwiatem doniczkowym. Pamiętaj natomiast, że w zimie wzrost rośliny będzie ograniczony.
Eukaliptus cytrynowy jak sama nazwa wskazuje, posiada cytrynowy aromat. Fot. 123RF/PICSEL
Eukaliptus cytrynowy — rozmnażanie i przesadzanie
Rozmnażanie eukaliptusa cytrynowego możliwe jest z nasion lub młodych pędów. Nasiona raczej nie pojawią się w donicy, można natomiast je kupić, a pędy pozyskasz w trakcie przycinania wierzchołków. Jeżeli masz nasiona, wysiej je wiosną na wilgotne podłoże, przykryj ziemią i czekaj, aż wykiełkują. Potrwa to ok. 3 miesiące.
Przesadzanie rośliny warto wykonywać regularnie, by korzenie miały miejsce do wzrostu. Nie rób tego jednak częściej niż początkowo raz na rok, a potem co 2-3 lata. Pamiętaj o wyborze odpowiedniej dużej doniczki i zachowaniu ostrożności, by nie rozerwać korzeni.
Chcesz mieć w domu efektowną zieloną roślinę o pięknym orzeźwiającym aromacie? Eukaliptus cytrynowy to świetna opcja, którą możesz dodatkowo uformować w bonsai. To dobry wybór tym bardziej, że z jego uprawą poradzi sobie każdy miłośnik zieleni, nawet ten początkujący!
Przeczytaj również:
Jak hodować drzewko w donicy? Bonsai dla początkujących
Dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści?
Trawa cytrynowa: Jak ją wykorzystać?
"Polacy za granicą": Hawaje to królestwo kawy i ananasów na INTERIA.TV.