Rośliny domowe

Piękna i niebezpieczna. Jak uprawić kliwię w domu?

Kliwia pomarańczowa to dekoracyjna roślina hodowana w doniczkach. Pozwala ona na uzyskanie pięknych kwiatów, które utrzymują się przez nawet dwa miesiące. Odpowiednio pielęgnowana powtarza kwitnienie także jesienią. Jak zadbać o kliwię pomarańczową? 

Piękna i niebezpieczna. Jak uprawić kliwię w domu?
Dzięki odpowiedniej pielęgnacji kliwia może zkwitnąć nawet dwa razy do roku. Fot. 123RF/PICSEL

Z artyułu dowiesz się:

Charakterystyka i pochodzenie kliwii pomarańczowej 

Kliwia pomarańczowa jest nazywana także cynobrową. Naturalnie rośnie ona na południu Afryki, w lasach o rzadkim rozmieszczeniu drzew. W Europie taką roślinę hoduje się w doniczkach. Jej kwiatostan składa się z kilku lub kilkunastu pomarańczowych kwiatów. Istnieją również gatunki tej rośliny przybierające kolor żółty, czerwony czy kremowy. Kwiatostan wygląda bardzo okazale, pojawiając się w okolicach lutego i marca, a niekiedy także jesienią. 

Korzenie kliwii pomarańczowej są bardzo delikatne, dlatego trzeba na nie uważać podczas wykonywania wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych. Sama roślina osiąga nawet 50-60 cm wysokości. Jej kwiatostan wychyla się z rozety liściowej. 

Kliwia pomarańczowa jest jednak rośliną trującą, dlatego należy uważać podczas jej uprawy zwłaszcza w sytuacji, gdy w domu mieszkają dzieci lub zwierzęta domowe. Odpowiednio zabezpieczona i pielęgnowana roślina wypuszcza duże kwiatostany w formie baldachu, a także długie, cienkie liście tworzące rozłożysty wachlarz. 

kliwia w doniczce Kliwia jest trująca, dlatego ustaw ją w miescu niedostępmnym dla dzieci i zwierzaków domowych. Fot.123RF.com

Pielęgnacja kliwii pomarańczowej 

Aby kliwia pomarańczowa rosła w odpowiedni sposób i kwitła nawet dwa razy w roku, konieczne okazuje się jej odpowiednie pielęgnowanie. Mowa tu przede wszystkim o stworzeniu właściwych warunków, w których roślina może rozwijać się prawidłowo. Poznaj najważniejsze zasady pielęgnacji kliwii pomarańczowej. 

  • Stanowisko 

Stanowisko dla kliwii pomarańczowej powinno zostać zaplanowane w miejscu, do którego nie docierają bezpośrednio promienie słoneczne. Niewskazane są też zbyt duże wahania temperatury. Zimą można umieścić kliwię w nieco chłodniejszych pomieszczeniach ze względu na fakt, że wówczas wchodzi ona w stan spoczynku. 

Trzeba też pamiętać, że kliwia pomarańczowa nie lubi obracania doniczki. Warto więc postawić ją w miejscu, w którym nie trzeba będzie jej ruszać. W innym przypadku roślina może stracić na walorach estetycznych lub przestać kwitnąć. Jedynymi momentami, w których można zmienić położenie kliwii, jest jej przesadzanie czy umieszczanie w chłodniejszym pomieszczeniu w trakcie okresu spoczynku. 

  • Podłoże 

Ziemia dla kliwii pomarańczowej powinna być mieszanką podłoża próchniczego z domieszką wariantu nieco cięższego, gliniastego. W ten sposób można uzyskać lepsze wiązanie wody. Kliwia wymaga bowiem dość wilgotnego podłoża, szczególnie w okresie, gdy tworzy ona pąki. W trakcie kwitnienia podlewanie można nieco ograniczyć. 

  • Podlewanie 

Podlewanie kliwii pomarańczowej jest bardzo ważne, ponieważ roślina wymaga stworzenia mocno wilgotnego podłoża. Latem warto to robić nawet codziennie, jednak trzeba pamiętać, by woda nie stała w doniczce. Podłoże nie może być mokre, a jedynie wilgotne. W innym przypadku szybciej dojdzie do gnicia rośliny. 

Podlewanie można ograniczyć już w sierpniu, jednak cały czas trzeba pilnować, by ziemia nie wyschła zbyt mocno. Zmniejszenie ilości podawanej cieczy oraz temperatury do około 12 stopni Celsjusza sprzyja formowaniu się pąków. Wiosną należy powrócić do regularnego podlewania większą dawką wody. 

  • Nawożenie 

Kliwii pomarańczowej nie trzeba nawozić, ale warto to robić w celu poprawienia jej kondycji. Najlepiej przyjąć częstotliwość raz na trzy tygodnie w okresie od kwitnienia aż do lipca. Można też zmniejszyć odstępy do dwóch tygodni, w zależności od potrzeb i stanu rośliny. Nawożenie kliwii pomarańczowej pozwala na uchronienie jej przed niedoborami i podatnością na choroby, a także poprawić jakość kwitnienia czy nawet zwiększyć jego częstotliwość do dwóch razy w ciągu roku. 

  • Rozmnażanie 

Kliwię pomarańczową można rozmnażać na dwa sposoby. Gdy przekwitnie, w kwiatostanie zaczynają formować się nasiona. Wówczas wystarczy pozostawić suchy element i posiać nowe rośliny w osobnych doniczkach, a dopiero potem ściąć przekwitnięty kwiatostan. Jeśli nie planujesz rozmnażania kliwii pomarańczowej w ten sposób, kwiatostan możesz ściąć od razu po jego przekwitnięciu, zanim zdąży uschnąć. 

Istnieje bowiem drugi sposób rozmnażania kliwii pomarańczowej, czyli podział młodych odrostów. Takie mini roślinki muszą mieć co najmniej cztery liście. Pędy boczne mają już niewielkie korzenie, dlatego można je bezpośrednio umieścić w doniczkach, w podłożu stosowanym również w przypadku dorosłych osobników. Młode kliwie należy podlewać umiarkowanie. Takie rośliny kwitną po około 2-3 latach od zasadzenia. Rozsadzanie poprzez pędy jest uznawane za lepsze i efektywniejsze, ponieważ kliwia nie musi wykorzystywać substancji odżywczych do formowania owoców, z których następnie powstają nasiona. 

  • Przesadzanie 

Młode kliwie pomarańczowe z powodzeniem można przesadzać, jednak z częstotliwością nie większą niż raz na rok. Podczas takiego procesu szczególną uwagę należy zwrócić na korzenie, które są bardzo delikatne i można je łatwo uszkodzić. Przesadzanie kliwii pomarańczowej powinno przebiegać z użyciem torfu z dodatkiem nawozu lub ziemi kompostowej. Starsze osobniki tej rośliny można przesadzać co 3-4 lata. W ten sposób można bowiem wymienić ziemię na bogatszą w składniki odżywcze. 

  • Przycinanie 

Jeśli chodzi o przycinanie kliwii pomarańczowej, należy robić to w sytuacji, gdy przekwitnie, poprzez usunięcie suchych kwiatostanów. W ten sposób można przedłużyć kwitnienie, ponieważ roślina nie będzie musiała zużywać składników odżywczych na wytwarzanie owoców. 

kliwia Kliwia nie lubi obracani doniczki. Fot.123RF.com

Liście kliwii pomarańczowej należy przycinać tylko wtedy, gdy zaczną schnąć lub zostaną uszkodzone, np. przez promienie słoneczne padające bezpośrednio na roślinę. 

Choroby kliwii

Choroby kliwii pomarańczowej to głównie tarczniki i wełnowce. To szkodniki, które pojawiają się u podstaw liści. W celu ich zwalczenia należy stosować specjalne pałeczki lub preparaty do pryskania, bezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych. Inne problemy związane z tą rośliną zwykle wynikają ze stworzenia niewłaściwych warunków na wybranym stanowisku, na przykład ze zbyt niskiej temperatury czy wysokiego nasłonecznienia, parzącego liście. Z tego powodu należy zadbać o to, by kliwia rosła w odpowiednim miejscu, a w trakcie okresu spoczynku miała zapewnioną określoną temperaturę i mniejszą podaż wody. Nie można też dopuścić do zbyt dużej wilgotności podłoża, która prowadzi do gnicia korzeni i dolnych części kliwii pomarańczowej. 

Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne kliwii pomarańczowej 

Kliwię pomarańczową warto regularnie przecierać miękką szmatką lub wacikiem. Na jej błyszczących liściach może bowiem gromadzić się kurz. Jeśli zamierzasz zmienić lokalizację kliwii np. w trakcie zimy i okresu jej spoczynku, warto zaznaczyć na doniczce miejsce uprzednio zwrócone do słońca. Wiosną należy ustawić naczynie w ten sam sposób, ponieważ kliwia nie lubi przekręcania donicy. 

Można również regularnie zraszać roślinę wodą pozbawioną osadu. Musi mieć ona jednak temperaturę pokojową. W ten sposób zwiększa się wilgotność powietrza wokół rośliny. 

Przeczytaj:

Dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści?

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.