Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Rośliny domowe

To jej herbata earl grey zawdzięcza swój smak. Uprawa i właściwości pomarańczy bergamotki

Pomarańcza bergamotka jest bardzo często spotykana także pod nazwą bergamotka lub bergamota. To niezwykle egzotyczne drzewo doceniło tysiące ogrodników, którzy z powodzeniem uprawiają roślinę w swoich szklarniach i oranżeriach. Przy odpowiedniej pielęgnacji i zapewnieniu dogodnych warunków, nic nie stoi na przeszkodzie, aby bergamotka stanowiła ozdobę w twoim domu.

To jej herbata earl grey zawdzięcza swój smak. Uprawa i właściwości pomarańczy bergamotki
Pomarańcza bergamotka to hybryda gorzkiej pomarańczy i cytryny. Nie jest łatwa w uprawie, ale ma wiele zastosowań.. Fot. 123RF/CanvaPrp

Spis treści: 

Pomarańcza bergamotka — charakterystyka

Pomarańcza bergamotka, z łac. Citrus bergaminum, to krzyżówka dwóch różnych odmian cytrusów. To właśnie nim zawdzięcza swój wygląd. Owoce bergamotki mają grubą, bardzo często pofałdowaną skórę, która może być w kolorze żółtym lub jasnozielonym. Smak zielonych kulek jest kwaśno-gorzki, co powoduje, że owoc częściej wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym oraz zapachowym niż spożywczym. Naturalnie jest uprawiana we Włoszech głównie w rejonie Reggio di Calabria, przez co nazywana jest "klejnotem Kalabrii".

Zapach bergamoty przywodzi na myśl dobrze wszystkim znaną herbatę earl grey. Nic w tym dziwnego, ponieważ to właśnie owoc pomarańczy bergamoty jest jednym z dodatków tego popularnego napoju. Jeżeli poszukujesz zielonej pomarańczy, jest niestety nikła szansa na znalezienie owocu w sklepach spożywczych. Dużo łatwiejszym zadaniem może się okazać zakup olejków eterycznych, herbat lub aromatów z dodatkiem egzotycznej bergamoty.

Pomarańcza bergamota — uprawa i pielęgnacja

Ze względu na to, że bergamotka potrzebuje ciepłych warunków do życia, nie ma możliwości, abyś zasadził ją w przydomowym ogrodzie. Najlepszym sposobem na uprawianie tej rośliny jest jej umieszczenie w szklarni bądź oranżerii, w której panują dogodne warunki, sprzyjające rozwojowi drzewka. Jeżeli nie zajmujesz się profesjonalnym ogrodnictwem, możesz śmiało posadzić zieloną pomarańczę w doniczce i umieścić ją w ciepłym miejscu, jako domową roślinę ozdobną.  

Chcąc wykorzystać bergamotkę w przestrzeni mieszkalnej, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. 

  • Bergamotka, ze względu na naturalny kraj występowania, lubi dość ciepłe miejsca. Zadbaj o to, aby w pomieszczeniu, w którym jest hodowana, temperatura nie spadała poniżej 20°C.
  • Pamiętaj, aby roślina była regularnie podlewana. Pomarańcza bergamota lubi dość wilgotną ziemię, dlatego nigdy nie doprowadzaj do jej przesuszenia. 
     
  • Idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie drenażu doniczki, w której posadzone jest drzewko. To pozwoli na odprowadzanie nadmiaru wody. Zastosuj podstawkę pod doniczkę, do której woda będzie mogła swobodnie spływać. 
     
  • Bergamotka nie lubi przeciągów, dlatego nie hoduj jej obok okna. Najlepiej będzie, jeżeli znajdziesz dla niej miejsce dość słoneczne i ciepłe. 
     
  • Po kilku latach uprawy bergamotki warto podzielić jej kłącza, co pozwoli na odmłodzenie kępy. 

Decydując się na wykorzystanie drzewa jako dekoracji domowej, musisz liczyć się z dość wysokimi wymaganiami bergamoty wobec warunków, w jakich jest przetrzymywana. Odpowiednia pielęgnacja i dbałość o roślinę pozwoli ci cieszyć się jej atrakcyjnym wyglądem i zapachem przez wiele lat.

Przeczytaj również: Najlepszy naturalne źródło witaminy C. Jak uprawiać pomelo w domu?

Pomarańcza bergamotka — choroby

Bergamotka jako roślina ozdobna o okrągłych, pofałdowanych owocach jest podatna na choroby grzybowe. Jedną z nich jest mączniak. Objawia się on białym nalotem przypominającym mąkę, stąd jego nazwa. Choroba najczęściej atakuje obie strony blaszki liściowej, dlatego bez problemu ją rozpoznasz. W przypadku wystąpienia mączniaka, oberwij wszystkie zakażone liście i zutylizuj je. Pod żadnym pozorem nie dodawaj ich do przydomowego kompostownika, ponieważ zatrują pozostałe odpady. Co jednak zrobić, aby zapobiec powstawaniu grzybiczego nalotu? Najlepszym sposobem jest stosowanie cyklicznych oprysków grzybobójczych. Musisz jednak pamiętać, że wykorzystując tego typu substancje, nie będzie wolno jeść i owoców bergamotki.

Bergamotka nie przetrwa polskiej zimy w ogrodzie. Najlepszym miejscem będzie dla niej szklana oranżeria lub mieszkanie.Fot. 123RF/PICSEL

Właściwości zdrowotne bergamotki

Ze względu na wspomnianą dużą zawartość witamin i minerałów, bergamotka jest produktem, który można wykorzystywać jako wsparcie w walce z różnego rodzaju dolegliwościami. Poniżej kilka przykładów, dzięki którym docenisz działanie egzotycznego owocu.

  • Bergamota może okazać się idealnym środkiem wspomagającym walkę z przeziębieniem. Po pierwsze zawiera dużą ilość witaminy C, czyli kwasu askorbinowego, który wspiera odporność i późniejszą walkę z wieloma wirusami i bakteriami. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie olejku eterycznego z dodatkiem ekstraktu z zielonej pomarańczy. Kilka kropel można rozprowadzić bezpośrednio na skórze lub dodać do dyfuzora, który rozprzestrzeni aromat na całe pomieszczenie. Takie działanie na zasadzie inhalacji może wspomóc walkę z katarem i kaszlem.
     
  • Olejek z pomarańczy bergamoty wspomaga obniżanie poziomu tak zwanego złego cholesterolu. Badania przeprowadzone na grupie osób z podwyższonym cholesterolem wykazały, że stosowanie bergamotki przyczyniło się do obniżenia poziomu złego cholesterolu, trójglicerydów oraz glukozy we krwi. Olejek z bergamotki jest bogatym źródłem mikroelementów, które są pomocne w ochronie układu sercowo-naczyniowego. Najlepszym rozwiązaniem na stosowanie bergamotki jako składnika wspomagającego pracę układu krążeniowego jest zakupienie gotowego soku, dostępnego w aptekach lub sklepach zielarskich.
     
  • Jednym z zastosowań składników znajdujących się w bergamocie jest wspieranie układu trawiennego. Olej z zielonej pomarańczy, gdy jest regularnie przyjmowany, może wspomagać przemianę materii poprzez pobudzanie żołądka do produkcji większej ilości soków trawiennych. Wyciąg z bergamotki często jest dodawany do zielonej herbaty, która przejawia podobne właściwości.
     
  • Olej z bergamoty ma właściwości pomagające odkazić uszkodzone tkanki ciała. To dlatego często dodawany jest do płynów do płukania jamy ustnej lub preparatów zwalczających afty i mechaniczne uszkodzenia wynikające z noszenia aparatów ortodontycznych.
     
  • Jeżeli lubisz się relaksować, rozpylając wokół przyjemny zapach, warto zdecydować się na olejek eteryczny z dodatkiem wyciągu z bergamotki. Domowa aromaterapia zapachem świeżo zaparzonej herbaty earl grey z pewnością pomoże ci się zrelaksować i rozluźnić po ciężkim i stresującym dniu. 

Przeczytaj również: Cytrusy na kompost. Czy można kompostować resztki z owoców cytrusowych?

Bergamotka - zastosowanie w kosmetykach

Mało kto wie, że pomarańcza bergamotka jest bogatym źródłem składników odżywczych, witamin i minerałów. Wnętrze owocu skrywa sód, potas, wapń, fluor, cynk oraz żelazo. Ponadto miąższ zielonej pomarańczy bogaty jest w dużą dawkę witaminy A, która może wspierać regenerację skóry, paznokci i włosów. 

Olejek z bergamotki najczęściej wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym. Fot. 123RF/PICSEL

To właśnie dzięki licznym substancjom czynnym bergamota wykorzystywana jest jako składnik produktów do mycia i pielęgnacji ciała. Można ją też znaleźć w składzie licznych kremów, ponieważ jej składniki mogą wpierać zapobieganie powstawaniu wolnych rodników, które są przyczyną przyspieszonego procesu starzenia się skóry. To działanie bergamotka zawdzięcza dużej zawartości witaminy C, która jest naturalnym antyoksydantem. Olejek eteryczny pozyskiwany z bergamotki jest również wykorzystywany do produkcji perfum.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Prosty trik na wyhodowanie drzewka cytrynowego. Potrzebujesz tylko....pestki

Uprawa miniaturowej pomarańczy. Jak dbać o kalamondynę w okresie spoczynku?

Nie wyrzucaj jej do kosza. Zobacz, co możesz zrobić w domu z pestki awokado

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.