Spis treści:
- Pomelo – charakterystyka
- Jakie wymagania ma pomelo
- Jakie witaminy ma pomelo
- Jakie składniki odżywcze zawiera pomelo
- Jak jeść i obierać pomelo?
- Zastosowanie pomelo w kuchni
Pomelo – charakterystyka
Pomelo, łac. Citrus maxima, to najczęściej spotykane określenie pomarańczy olbrzymiej, z którym można zetknąć się m.in. w wielu sklepach spożywczych. Owoc ten jest przodkiem grejpfruta, który powstał z krzyżówki dwóch odmian pomarańczy – olbrzymiej i dzikiej.
Wiele osób zastanawia się, gdzie rośnie pomelo. Owoc pochodzi głównie z Azji Południowo-Wschodniej, przede wszystkim z Malezji i Indonezji, ale można go spotkać także na terenach np. Japonii, Tajlandii i Tajwanu. Obecnie uprawiany jest także np. w Izraelu.
Pomarańcza olbrzymia to tak naprawdę duże drzewo, które może osiągnąć nawet 12 m wysokości. Wyróżnia się kulistą koroną pokrytą podłużnymi liśćmi o karbowanych brzegach. W okresie kwitnienia tworzy białe kwiaty, które składają się z pięciu płatków i licznych pręcików. Są one wykorzystywane do produkcji perfum.
Z białych kwiatów pomarańczy powstają bardzo duże owoce o tej samej nazwie. W sprzyjających warunkach mogą osiągnąć nawet 20 cm średnicy i 2 kg wagi! Wśród znanych odmian wyróżnia się pomelo żółte, zielone i różowe, które mają grubą, skórzastą skórkę, pokrytą woskiem.
Wewnątrz owocu skrywa się miąższ podzielony na segmenty oraz drobne nasionka. Środek nie ma zbyt dużo soku, a jego zaletą jest to, że jest o wiele słodszy niż w przypadku grejpfrutów.
Jakie wymagania ma pomelo
Pomarańcza olbrzymia z powodzeniem może być uprawiana w Polsce jako roślina domowa. Aby zacząć ją hodować, pozyskaj zdrową, dobrze wyrośniętą sadzonkę od sprawdzonego dostawcy. Dzięki temu uzyskasz owoce już po kilku latach uprawy. Posadź ją w dużej donicy w podłożu przeznaczonym do cytrusów i ustaw w jasnym, mocno nasłonecznionym miejscu.
Pomalo podlewaj regularnie, ponieważ nie znosi nawet tymczasowych okresów suszy. Dodatkowo dbaj także o systematyczne nawożenie preparatami dedykowanymi cytrusom. Jesienią należy powoli wprowadzić ją w stan spoczynku. Najpierw przestań nawozić drzewko, potem ogranicz podlewanie i przenieś roślinę w chłodne miejsce, gdzie panuje temperatura 10-12°C.
Wiosną, gdy słońce pobudzi pomelo do rozwoju, wznów podlewanie i nawożenie. Możesz także je przesadzić i przyciąć, jeśli ma nieregularny pokrój. Na zewnątrz wynieś dopiero, gdy noce będą ciepłe – najlepiej w połowie maja. Tak uprawiana może urosnąć nawet na wysokość 5 m.
Przeczytaj również: Roślina o wyjątkowej mocy. Możesz uprawiać w domu i stosować w przeziębieniu
Jakie witaminy ma pomelo
Pomarańcza olbrzymia jest bardzo wartościowym owocem, który warto włączyć do swojej diety. W 100 g produktu znajduje się zaledwie 38 kcal. Dlatego jest szczególnie polecana dla osób, które pragną nieco zrzucić wagę. Szczególnie ceniona jest za liczne witaminy. Słodki miąższ skrywa:
- witaminę C – wspiera przyswajanie żelaza w organizmie, syntezę neuroprzekaźników, a także produkcję kolagenu. Tym samym wspomaga walkę z anemią, pomaga poprawić pracę mózgu, a także wygląd skóry. Dodatkowo jest dobrym przeciwutleniaczem – dzięki swoim właściwościom wspiera procesy anti-aging,
- witaminy z grupy B – odgrywają istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, ponieważ wspomagają przyswajanie węglowodanów – paliwo dla mózgu. Dzięki temu pomagają poprawić samopoczucie i sprawność umysłu, a nawet złagodzić napięcie nerwowe,
- witaminę A – składnik rozpuszczalny w tłuszczach. Wspiera przede wszystkim odbudowę naskórka, poprzez pomoc w produkcji białek i kolagenu. Wspomaga również procesy regeneracyjne komórek, antynowotworowe, a nawet redukujące wpływ promieni UV na skórę.
Warto pamiętać, że jeden owoc pomelo zapewni nam aż 600% dziennego zapotrzebowania na witaminę C!
Jakie składniki odżywcze zawiera pomelo
Witaminy to nie wszystko, co ukrywa się pod grubą, mięsistą skórką pomelo. Miąższ pomelo zawiera następujące składniki odżywcze:
- potas – odgrywa istotną rolę w utrzymaniu równowagi potasowo-sodowej. Dzięki swoim właściwościom pomaga utrzymać właściwą objętość płynów wewnątrzkomórkowych, takich jak np. woda, a tym samym wspiera zachowanie właściwego ciśnienia krwi. Wspomaga również produkcję białek – budulca mięśni – a także syntezę insuliny. Dlatego nie może zabraknąć go w codziennej diecie,
- fosfor – wspiera działanie witaminy C i wapnia. Razem z nimi wspomaga budowę i utrzymanie zdrowych kości oraz zębów. Pomaga również w tworzeniu DNA i przewodzeniu impulsów nerwowych. Dodatkowo wspiera utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej,
- wapń – to podstawowy budulec kości. Wspomaga krzepnięcie krwi i przesył impulsów nerwowo-mięśniowych. Dzięki swoim właściwościom pomaga również zadbać o równowagę elektrolitową organizmu, a tym samym utrzymać właściwe napięcie m.in. mięśnia sercowego,
- sód – to antagonista potasu. Wspiera zachowanie równowagi potasowo-sodowej niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz krwionośnego. Wspomaga przewodzenie impulsów nerwowych oraz ochronę organizmu przed osteoporozą.
Pomelo może być świetnym urozmaiceniem codziennej diety i dobrym sposobem na uzupełnienie poziomu potasu, ponieważ zawiera go najwięcej, tj. 216 mg.
Przeczytaj również:
Jak jeść i obierać pomelo?
Zastanawiasz się, jak obrać pomelo? To proste! Aby dostać się do miękkiego miąższu, należy naciąć skórkę od góry do dołu, a następnie palcami oddzielić ją od białej błony. Ona bardzo szybko odchodzi – w przeciwieństwie do tej u innych owoców cytrusowych.
Cząstki owocu można zjeść razem z błonką (polecane dla osób, które lubią gorzkie przekąski) lub oddzielić ją od delikatnego miąższu, aby swoim gorzkim smakiem nie zdominowała deseru.
Zastosowanie pomelo w kuchni
Pomelo można spożywać zarówno na surowo, samodzielnie lub w sałatce owocowej, jak i po obróbce termicznej. Świetnie smakuje np. w postaci aromatycznej marmolady z pomarańczami i cytrynami. Do jej przygotowania potrzebujesz:
- 1 kg słodkich pomarańczy
- 1 średniej wielkości pomelo
- 2 cytryny
- ¾ kg cukru
- 100 g cukru waniliowego
Na początek należy dokładnie wyszorować skórkę owoców. Następnie pomarańcze i cytryny trzeba pokroić na cząstki, zalać wodą i pozostawić na 48 godzin, wymieniając wodę co 8-12 godzin. Moczenie to dobry sposób, żeby pozbawić skórkę charakterystycznej goryczki.
Następnie należy dodać do owoców obrane i pozbawione błonek pomelo, zasypać całość cukrem i odstawić na 3 godziny, aby cytrusy puściły sok. Kolejny krok to przelanie zawartości naczynia na patelnię i smażenie składników na małym ogniu przez kilka godzin, aż owoce rozpadną się i zaczną pięknie lśnić. Pod koniec smażenia należy dodać cukier waniliowy – dzięki temu zachowa on swój wspaniały zapach.
Gotową marmoladę trzeba przelać do wyparzonych słoików, zakręcić i odstawić do góry dnem, a po wystudzeniu trzymać w lodówce lub zapasteryzować i odstawić na półkę w spiżarni.
Źródło: deccoria.pl
Materiał zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 10.01.2022 r.
Przeczytaj również:
Najlepsze odmiany papryki do uprawy w 2024 roku. Ranking ogrodnika
Jiaogulan – ziele długowieczności: uprawa, właściwości, zastosowanie. Jak uprawiać jiaogulan?
Jakie rośliny są najlepsze na oczyszczenie i wspomaganie wątroby? 8 sprawdzonych roślin