Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Cytrusy na kompost. Czy można kompostować resztki z owoców cytrusowych?

Cytrusy takie jak pomarańcze, grejpfruty i cytryny pojawiają się często w każdej kuchni. Ich skórki i pestki najczęściej wyrzuca się do kosza na odpady mieszane, a przecież można dać im drugie życie! Czy można kompostować resztki z owoców cytrusowych? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Cytrusy na kompost. Czy można kompostować resztki z owoców cytrusowych?
Czy można kompostować odpadki cytrusowe? Jeśli tak, to w jaki sposób? Podpowiadamy! Fot.123RF.com

Spis treści:

Czy można kompostować cytrusy?

Pytania o to, czy można kompostować cytrusy i nie zaszkodzić tym glebie przez nadmierne zakwaszenie, pojawiają się często. Cytrusy są bogate we flawonoidy i oleje eteryczne, przez co mają silnie zakwaszające działanie. Niektóre dżdżownice wręcz ich unikają, bo nie lubią, gdy gleba jest zbyt kwaśna.

Cytrusy na kompost można dodawać w niewielkich ilościach, bez szkody. Co więcej, dzięki silnym zapachom, jakie wydzielają skórki cytrusów, nieproszone zwierzęta nie będą gościć na twojej rabacie. Są też kwiaty, którym kwaśny nawóz się przyda, np. hortensje. Udowodniono, że na rośliny, które lubią kwaśne środowisko, skórki cytrusów działają stymulująco.

Cały szkopuł tkwi w tym, żeby zachować umiar. Pijesz sok z cytrusów co najmniej kilka razy w ciągu tygodnia? Zapomnij o tak regularnym nawożeniu upraw cytrusami. Niewielka ilość skórek z pomarańczy nikomu nie zaszkodziła, ale gdy rzeczywiście zbyt mocno zakwasisz glebę, twoje rośliny mogą mieć problemy.

Jak poznać, że ziemia jest zakwaszona przez cytrusy?

Na pewno zbyt duża ilość kwasu z cytryn i innych owoców cytrusowych wypłucze pożyteczne bakterie, które spulchniają glebę, a także azot i inne potrzebne minerały. Jałowa ziemia nie wyda owoców, dlatego tak ważne jest, by nie przesadzić z kwaśnym kompostem. Do najczęstszych kompostowych składników można zaliczyć: bogate w wapń skorupki jajek, skórki ziemniaków, zawierające skrobię, skórki jabłek, a nawet fusy z kawy.

Cytrusy warto stosować, ale ostrożnie i z umiarem. Trzeba reagować za każdym razem, gdy zobaczy się, że coś się dzieje z uprawami, na których był stosowany cytrusowy kompost.

Jakie cytrusy kompostować?

Do najczęściej używanych cytrusów na kompost należą pomarańcze, grejpfruty i cytryny. Co ciekawe, na kompost nada się też limonka. Możesz śmiało wykorzystywać ich skórki i części owoców, by od czasu do czasu dodać do swojej gleby kwaśnego dodatku, bogatego we flawonoidy.

Mandarynki, których w okresie świątecznym nie brakuje, nie sprawdzą się w kompostowniku. Lepiej postawić na tradycyjne i znane cytrusy, które mają potwierdzone działanie jako skuteczny stymulujący nawóz owocowy, stosowany w niewielkich ilościach.

Przeczytaj również: Czego nie wrzucać do kompostownika? Kompost i jego zastosowanie

kompost z cytrusów Cytrusy, tak jak każdy odpad roślinny, mogą być kompostowane. Fot.123RF.com

Jak kompostować cytrusy, by nie zaszkodzić uprawom?

Jak kompostować cytrusy, by przyniosły pożądany efekt (wzrost roślin)? Musisz pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym nie grozi ci nadmierne zakwaszenie gleby.

  • Resztki owoców potnij na jak najmniejsze kawałki, a skórki pokrój w małe paseczki. Im mniejsze, tym szybciej się rozłożą! Pamiętaj o tym, by w miarę możliwości wybierać skórki, a owoce zjadać, zanim się zepsują lub wyschną.

  • Jeśli boisz się, że owocowy kompost może być zbyt kwaśny, posyp go co jakiś czas rozdrobnionymi skorupkami jajek, dolomitem lub wapnem. Wapno ma odczyn zasadowy i zbalansuje zbyt kwaśny cytrusowy odczyn.

  • Zanim zdecydujesz się na kompost z cytrusów, wysusz skórki. Ułatwi to ich szybszy rozkład.

  • Jeżeli chcesz użyć części owoców do kompostu, przykryj je grubą (kilkanaście centymetrów) warstwą słomy, traw, ziół, gałązek, wiórków, by azot zawarty w owocach mógł się uwolnić.

  • Pamiętaj, że skórki cytrusowe rozkładają się długo i prawdopodobnie te, które dorzucisz do kompostu zimą, będą rozłożone dopiero latem. To dlatego tak ważne jest ich odpowiednie przygotowanie, by maksymalnie przyspieszyć ten proces.

  • Zachowaj umiar! Nie możesz zbyt często używać skórek cytrusowych do kompostu, ale na pewno nie warto rezygnować z takiej możliwości. Lepiej też wrzucać skórki z owoców do większych pudeł nawozowych, by zyskać pewność, że uniknie się w ten sposób nadmiernego zakwaszenia środowiska.

Do czego stosować kompost z cytrusów?

Można go stosować, gdy uprawia się w ogrodzie takie rośliny jak azalie, hortensje, rododendrony, które lubią kwaśne środowisko i chętnie przyjmą składniki z owocowych skórek. Dzięki nim wyrosną jeszcze piękniejsze!

Kontrowersje wokół cytrusowych skórek

Wszelkie kontrowersyjne teorie o cytrusowych skórkach powodują, że nie brakuje informacji o tym, że skórki owoców są szalenie toksyczne, bo były pryskane. Prawdą jest, że większość cytrusowych skórek pokrywa warstwa wosku, która nie jest szkodliwa dla gleby i naszych organizmów.

Nie można wykluczyć stosowania przez rolników sztucznych środków ochrony roślin, ale na pewno spożywając cytrynę czy pomarańczę z marketu, nie martwisz się, że jest pryskana, i jesz ją ze smakiem. Ta sama zasada obowiązuje przy przygotowaniu skórek do kompostu – jeśli boisz się, że wpłyną niekorzystnie na twoje rośliny ogrodowe, nie stosuj nawozów z cytrusami, ale też nie powielaj szkodliwych opinii na temat pryskanych owoców, które kupujesz do codziennych posiłków.

Co więcej, jeśli nie masz pewności co do stanu owoców nawet z bio uprawy, po prostu ich nie kupuj. Powtarzanie mitów o tym, że każdy cytrus był pryskany, jest szkodliwe i zupełnie zbędne. Kto wie, może twoje rośliny dzięki suszonym skórkom cytrusowym zakwitną piękniej niż kiedykolwiek?

Kompost z cytrusów – podsumowanie

Skórki cytrusowe najczęściej są pokryte woskiem, by ładnie się błyszczały. Zwykle nie zawierają innych szkodliwych substancji. Warto pamiętać o tym, że jeśli nie masz nic przeciwko jedzeniu takich owoców, nie zaszkodzą też twoim uprawom. Jeśli chcesz stosować kompost wzbogacony cytrusowymi skórkami w twoim ogrodzie, pamiętaj o umiejętnym stosowaniu i obserwacji.

Dżdżownice i pożyteczne bakterie nie lubią nadmiaru kwasu owocowego, ale niewielkie ilości skórek z pomarańczy nie zaszkodzą im, ani nie sprawią, że znikną. Do wszystkich informacji na temat cytrusowego kompostu warto podejść z rozwagą i przetestować go na niewielkiej części ogrodu, zanim zagości w twoich ogrodowych rytuałach na stałe.

Przeczytaj również: W grudniu dom pachnie pomarańczami. Niebywałe, do czego można wykorzystać skórki pomarańczy

cytrusy na kompost Skórki cytrusów można wykorzystać na wiele sposobów. Fot.123RF.com

Jemioła - właściwości lecznicze nietypowej rośliny na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.