Porady ogrodnicze

Jak hodować drzewko w donicy? Bonsai dla początkujących

Czy uprawa własnego drzewka bonsai jest trudna i pełna wyrzeczeń? Wszystko zależy od tego, jaki gatunek wybierzesz. Dziś można wybierać spośród grupy bonsai dla początkujących. Taka roślina jest mniej wymagająca w pielęgnacji, przez co idealnie nadaje się dla osób rozpoczynających przygodę z japońską florystyczną dekoracją.  

Jak hodować drzewko w donicy? Bonsai dla początkujących
Od czego zacząć uprawę drzewka bonsai? Wyjaśniamy Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się: 

Bonsai to drzewka, których uprawianie jest prawdziwą sztuką. Zajmują się tym prawdziwi pasjonaci, którzy nieraz wiele lat poświęcają na to, by hodowana przez nich roślina prezentowała się jak najpiękniej.Taka pasja zdecydowanie uczy cierpliwości, pokory i wrażliwości. Nie zawsze jednak każdy ma możliwość uprawiania prawdziwego tradycyjnego bonsai, a chce cieszyć się efektem, jaki ono daje. 

Jakie są polecane gatunki bonsai dla początkujących? 

Jest co najmniej kilka polecanych gatunków bonsai dla początkujących. To na przykład: 

 • Ficus benjamini, 
 • Ficus retusa,  
 • Podokarp wielkolistny. 

Te pierwsze dwa cechują się małymi liśćmi i szybkimi przyrostami. Bardzo dobrze znoszą one cięcia i wiele wybaczają, jeśli chodzi o błędy w pielęgnacji bonsai dla początkujących. Idealnie radzą sobie nawet w gorszych warunkach świetlnych i tolerują sezonowe zmiany temperatur oraz przeciągi.  

Jeśli chodzi o podokarpia wielkolistnego, nazywanego zastrzalinem, to jest to charakterystyczny iglak, który potrzebuje dobrego oświetlenia. Poza tym jednak świetnie radzi sobie w domowej uprawie. Ten gatunek bonsai prezentuje ciekawie wyglądające igły i bardzo dobrze zagęszcza się do tyłu. W tym przypadku młode gałęzie dają się łatwo drutować i wyginać, co jest kolejnym ułatwieniem dla niewprawionego amatora ogrodnictwa. Do zalet podokarpia zalicza się ponadto ciekawie wyglądająca chropowata kora. Na pierwszy okaz bonsai eksperci polecają także portulacarię i grubosza jajowatego.  

Grubosz to doskonała roślina dla osób początkujących w sztuce bonsai Fot. 123RF/PICSEL

Przeczytaj również: Fikus tępy, czyli drzewko bonsai idealne dla początkujących

Pielęgnacja bonsai dla początkujących – czy jest bardzo skomplikowana?  

Pielęgnacja bonsai dla początkujących nie jest szczególnie skomplikowana, jeśli porówna się ją z bonsai klasycznym, który wymaga naprawdę sporo uwagi i zaangażowania. Musisz jednak mieć na uwadze, że każde drzewko bonsai, niezależnie od gatunku, podlega rocznemu cyklowi. Zatem w zależności od sezonu, będą wymagać odrębnych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy do nich na przykład: 

 • defoliacja,  
 • przycinanie,
 • podlewanie,
 • nawożenie.  

Najwięcej pytań może rodzić ten pierwszy termin, bo brzmi on dość specjalistycznie. W praktyce chodzi jednak o to, by celowo pozbawić roślinę obumarłych liści. Taka czynność jest niezbędna wówczas, gdy zauważysz, że pojawiają się na gałązkach suche fragmenty. Twoje drzewko będzie rosnąć o wiele lepiej, jeśli pozbawisz go elementów, które go osłabiają. W przypadku podokarpia wielkolistnego, po defoliacji, nowe listki mogą się pojawić maksymalnie po dwóch tygodniach.  

Jakie stanowisko dla bonsai dla początkujących? 

Jeśli jesteś na etapie wybierania idealnego miejsca dla swojego bonsai, weź pod uwagę jego specyficzne wymagania. Wynikają one z tego, że roślina – na co wskazuje jego pełna nazwa – jest drzewek. A, jak wiadomo, te najlepiej rosną na zewnątrz.  

Oczywiście twoje drzewko z pewnością będziesz traktować jak gatunek uprawiany w doniczce, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by w sprzyjających warunkach wystawić go na balkon lub taras. Nawet, gdy będziesz to robić raz na jakiś czas, roślina na pewno odwdzięczy się pięknym wyglądem.  

No więc jakie konkretnie stanowisko dla bonsai dla początkujących wybrać? To zależy od tego, jakie liście chcesz uzyskać. Małe, jasnozielone listki, będą pojawiać się po kontakcie z dużymi ilościami słońca. I odwrotnie – im mniej jest naturalnego światła, tym większa powierzchnia liści jest potrzebna. Natomiast większe liście, choć niektórym się podobają, nie są już „ideałem” dla miłośników bonsai. Pożądane są te mniejsze.  

Podlewanie bonsai dla początkujących 

Sposób i częstotliwość podlewania bonsai dla początkujących zależy od wielu czynników, takich jak: 

 • gatunek,
 • pogoda i temperatura, 
 • wysokość doniczki, 
 • wiek rośliny, 
 • frakcja podłoża.  

Zasadniczo jednak, bonsai każdego gatunku będzie wymagać regularnego podlewania. Wymagane będzie stale wilgotne podłoże. W ten sposób unikniesz niejednej choroby bonsai dla początkujących. W kontekście podlewania, zapamiętaj, że im płytsza jest doniczka, tym mniej wody będzie magazynować. Zatem wygląd to nie wszystko.  

Jaka ziemia dla bonsai dla początkujących? 

Idealna ziemia dla bonsai dla początkujących powinna zapewniać odpowiedni drenaż – po to, by zatrzymać wodę i napowietrzenie. Jest to konieczne dla rozwoju zdrowych, silnych korzeni, a więc dla prawidłowego rozwoju drzewka.Jakie podłoże wybrać? Najlepiej sprawdzi się gotowa ziemia dla roślin doniczkowych. Taka mieszanka zazwyczaj składa się z ziemi kompostowej, torfu i piasku.  

Rozmnażanie bonsai dla początkujących  

Rozmnażanie bonsai dla początkujących wygląda tak samo, jak w przypadku innych roślin pokojowych i może się odbywać na dwa sposoby: 

 • przez ukorzenianie sadzonek,  
 • przez wysiew nasion.  
   

Gubienie liści bonsai dla początkujących 

Niestety coś takiego jak gubienie liści bonsai dla początkujących to dość częste zjawisko, któremu trudno zapobiec. Jest kilka przyczyn takiego stanu rzeczy.Może to być na przykład rezultat zbyt rzadkiego lub zbyt częstego podlewania. Na pewno ma na to wpływ także zamarzanie podłoża – co często zdarza się przy niższych temperaturach. Wypadanie liści jest też niekiedy spowodowane obfitym nawożeniem nawozami mineralnymi. Tak zwane zasolenie podłoża sprawia, że woda nie otrzymuje niezbędnych składników odżywczych i wody. A, jak wiadomo, odpowiedni poziom wilgotności podłoża, jest w przypadku bonsai rzeczą kluczową.  

bonsai Gubienie liści drzewka bonsai zdarza się często w amatorskiej uprawie Fot. 123RF/PICSEL

Przesadzanie bonsai dla początkujących  

Dla zachowania prawidłowego wzrostu i rozwoju, potrzebne będzie regularne zmienianie podłoża i doniczki. Przesadzanie bonsai dla początkujących można wykonać raz na rok w przypadku młodszych egzemplarzy i raz na kilka lat w przypadku starszych okazów.  

Przycinanie bonsai dla początkujących 

Jedną z podstawowych czynności pielęgnacyjnych w przypadku opisywanych roślin, jest przycinanie. Ma to wpływ na kształt drzewka.Systematyczne przycinanie bonsai dla początkujących sprawia, że korona rośliny doskonale się kształtuje. Co jednak oznacza „systematyczne”? Zacznij od częstotliwości raz na kilka tygodni. Sam/a musisz ocenić, jak zachowuje się twoja roślina.  

Nawożenie bonsai dla początkujących  

Bonsai każdego gatunku należy dodatkowo odżywiać. Najlepiej do nawożenia bonsai dla początkujących sprawdzi się nawóz wolno działający przeznaczony dla roślin o liściach ozdobnych. Ten warto aplikować na podłoże dość oszczędnie, zgodnie z instrukcją na opakowaniu.  

Bonsai dla początkujących – o tym pamiętaj  

Planując takie czynności jak przesadzanie czy podlewanie bonsai dla początkujących, zawsze bierz pod uwagę wymagania gatunkowe. Mogą się one minimalnie od siebie różnić, w zależności od tego, z jaką rośliną masz do czynienia.  Jeśli zadbasz o wspomniane rośliny nawet w niewielkim stopniu, na pewno odwdzięczą się pięknym, wzrostem. Kto wie, może nawet zainspirują cię do rozwinięcia hobby z bonsai?

Przeczytaj również: 

Dlaczego warto podlewać storczyki piwem? Jak często to robić?

Jak nabłyszczyć liście roślin doniczkowych? Sięgnij po domowe sposoby

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak hodować drzewko w donicy? Bonsai dla początkujących"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.