Spis treści:
- Kwiat anginka – hit z PRL-u
- Kwiat anginka – jak pielęgnować?
- Czego nie lubi anginka?
- Na co pomaga anginka?
Kwiat anginka – hit z PRL-u
Anginka, znana również pod nazwą geranium czy pelargonia pachnąca, to roślina, która niegdyś była niezwykle popularną ozdobą balkonów i parapetów. Można się było na nią natknąć w wielu miejscach – upiększała parapety nie tylko w mieszkaniach, ale również w urzędach czy szkołach.
Roślina ta należy do rodziny bodziszkowatych. Charakteryzuje się rozłożystymi liśćmi, na których znajdują się drobne włoski. Zarówno rzeczone liście, jak i kwiaty anginki mogą roztaczać wokół siebie cytrynowy zapach, który wynika z obecności olejków eterycznych.
Okres kwitnienia pelargonii pachnącej przypada od czerwca do września. Wówczas roślina wypuszcza na świat piękne, zebrane w baldachy kwiaty. Przybierają one kolor biały lub jeden z odcieni różu (zależy od odmiany).
Przeczytaj również: Jak pielęgnować anginkę, by zakwitła? Uprawa pelargonii pachnącej w domu
Kwiat anginka – jak pielęgnować?
Kwiat anginka to roślina, która nie jest zbyt skomplikowana w pielęgnacji. Dzięki temu jej uprawą mogą zająć się osoby, które nie są wprawionymi ogrodnikami. Geranium będzie fantastycznie prezentować się na parapecie w towarzystwie innych ozdobnych roślin doniczkowych. Z tego względu warto się w nią zaopatrzyć. A w jaki sposób należy ją pielęgnować?
- Ziemia
Jeśli chodzi o glebę do anginki, to najlepiej wybrać ziemię uniwersalną. Warto jednocześnie pamiętać o przygotowaniu warstwy drenującej na dnie doniczki. Dzięki temu można uniknąć nagromadzenia się wody, które często prowadzi do gnicia korzeni.
- Stanowisko
Anginka preferuje stanowiska ciepłe i słoneczne. Dobrze unikać miejsc, w których często panuje przeciąg, ponieważ niekorzystnie wpływa on na rozwój rośliny.
- Podlewanie i nawożenie
Anginka to roślina, która wymaga umiarkowanego podlewania. Gleba zwykle powinna być lekko wilgotna – należy uważać, by nie przelać rośliny, gdyż pelargonia pachnąca źle reaguje na nadmiar wody. Jeśli chodzi o nawożenie, to należy unikać go w sezonie zimowym. W okresie wzrostu rośliny warto rozważyć użycie nawozów do pelargonii czy wieloskładnikowych środków do roślin doniczkowych.
- Przycinanie
Dzięki regularnemu przycinaniu anginki, roślina będzie gęsto rosła. Tak robiły nasze babcie - anginki rozrastały się jak drzewa. Jak przyciąć geranium? Ucinać należy wierzchołki pędów, a miejsca nacięć dobrze jest potraktować specjalną maścią ogrodniczą. Jak często należy przycinać anginkę? Zabieg ten najlepiej przeprowadzać kilka razy w trakcie okresu wzrostu rośliny.
- Przesadzanie
Anginkę co sezon powinno się przesadzać do większej doniczki. Proces ten należy przeprowadzać w okolicach wiosny. Przesadzając roślinę, trzeba pamiętać o warstwie drenującej oraz zrobieniu dziurek w dnie donicy.
- Rozmnażanie
Wiele osób zastanawia się, czy można rozmnażać anginkę. Okazuje się, że tak. Co więcej, jest to bardzo łatwe. Wystarczy ściąć pęd nad węzłem liści, a następnie włożyć go do wody, by wypuścił korzenie. Po czasie można go umieścić w glebie.
Anginka nie lubi wilgoci. Nadmierne podlewanie doprowadza do gnicia. Fot CanvaPro
Czego nie lubi anginka?
Decydując się na uprawę anginki, warto wiedzieć, co konkretnie nie służy rozwojowi rośliny. Przede wszystkim, warto unikać umieszczania pelargonii pachnącej w miejscach, w których panuje przeciąg. Wynika to z faktu, że angince nie służą nagłe zmiany temperatur.
Co więcej, dobrze jest uważać przy podlewaniu, by nie przelać rośliny. Nadmiar wody może doprowadzić do gnicia korzeni anginki. Aby temu zapobiec, warto przygotować warstwę drenującą w doniczce.
Czego jeszcze nie lubi anginka? Na roślinę niekorzystnie może oddziaływać suche powietrze. Wskutek tego na liściach pelargonii pachnącej pojawiają się przędziorki, których na szczęście można się pozbyć, stosując specjalne środki owadobójcze bądź domowe preparaty, takie jak oprysk na bazie naparu z czosnku.
Przeczytaj również: Jeśli masz anginkę w domu, nie zmarnuj jej. Ta roślina nie toleruje kilku rzeczy i szybko usycha
Na co pomaga anginka?
Anginka wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości. Wszystko dzięki olejkom eterycznym, które są zawarte w rzeczonej roślinie. Geranium to źródło garbników, flawonoidów czy kwasów organicznych. Spożycie naparu z anginki może złagodzić objawy związane z przeziębieniem czy infekcją bakteryjną. Specyfik pomaga również pozbyć się nieświeżego oddechu.
W jaki sposób przygotować rzeczony napar z anginki? Kilka świeżych liści rośliny wystarczy zalać wrzątkiem i zostawić pod przykryciem na około 8-10 minut. Można również użyć liści suszonych – w takim przypadku do przygotowania naparu wystarczy użyć ich jednej łyżeczki.
Źródła: deccoria.pl; zdrowie.interia.pl.
Przeczytaj też:
Liście anginki żółkną i wysychają na zimę? Zobacz, co musisz zrobić
Trudno ją kupić, ale to nie problem. Jak rozmnożyć anginkę krok po kroku?