Rośliny domowe

Jak wykonać ukorzenianie rośliny w wodzie krok po kroku? To prostsze niż myślisz

Gdy roślina jest już za duża lub gdy chcesz podarować ją komuś w prezencie, możesz zdecydować się na ukorzenienie w wodzie. To jeden z najprostszych sposobów rozmnażania roślin, który wymaga tylko czystej wody, światła i sporej dawki cierpliwości. Jak wykonać ukorzenianie rośliny w wodzie krok po kroku?

Jak wykonać ukorzenianie rośliny w wodzie krok po kroku? To prostsze niż myślisz
Sam proces rozmnażania roślin w ten sposób jest stosunkowo prosty. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Na czym polega rozmnażanie roślin?

Rozmnażanie roślin polega na poprawnym oddzieleniu części organizmu matecznego (np. liścia, pędu lub gałązki) od reszty rośliny lub zdobyciu jej nasion. Robi się to w celu uzyskania dużej liczby sadzonek, z których później wyrosną osobniki tego samego gatunku.

To tanie, skuteczne i proste działanie, które każdy może wykonać sam w domu. Ważne jednak, by znać podstawowe zasady i sposoby rozmnażania roślin. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko uschnięcia lub zgnicia sadzonek oraz zniszczenia pierwotnego organizmu.

Rozmnażanie roślin – sposoby

Większość roślin doniczkowych możesz bez problemu rozmnażać w domowych warunkach. Kluczowe jest tylko dobranie odpowiedniej metody do danego gatunku.

W najprostszym podziale sposobów rozmnażania roślin wyróżnia się: generatywne i wegetatywne. Pierwsza metoda to po prostu wysiew nasion. Istotne jest tutaj zapewnienie odpowiednich warunków do siewu (pojemniki, skrzynki lub grunt), przygotowanie nasion i regularne doglądanie kiełkujących roślin. Jest to dość skomplikowany i czasochłonny proces, ograniczony ponadto porą roku. W przypadku większości roślin siew powinno się wykonywać wczesną wiosną, gdy skończą się przymrozki. Wysiewa się tak m.in. większość odmian roślin ogrodowych.

A na czym polega wegetatywne rozmnażanie roślin? W tym wypadku nie korzysta się z nasion, tylko z części rośliny matecznej, którą da się ukorzenić. Są to najczęściej liście lub pędy.

Istnieje kilka sposobów na rozmnażanie wegetatywne. Pierwszym jest podział rośliny. Robi się to najczęściej w momencie, gdy nie mieści się ona już w doniczce. Wystarczy wtedy wyciągnąć roślinę z doniczki i rozciąć kępę korzeni nożem, by podzielić ją na kilka części. Pozostałości sadzi się w innych doniczkach. Dzięki temu po pewnym czasie urosną rośliny niemalże takie same jak egzemplarz mateczny.

Drugim sposobem jest ukorzenianie roślin w ziemi. Polega to na tym, że odcina się pęd wraz z węzłem, czyli tzw. piętką. Następnie wkłada się je do ziemi i delikatnie zrasza przez kilka do kilkunastu tygodni, aż wypuszczą odpowiednio duże korzenie, by przesadzić je do większej doniczki.

W przypadku niektórych gatunków fiołków afrykańskich czy begonii ozdobnych da się też ukorzeniać liście. Trzeba obciąć je u nasady, a następnie ponacinać w miejscach, które będą przylegały do ziemi. Gdy po kilku tygodniach wyrosną małe roślinki, trzeba je delikatnie odciąć i rozsadzić.

W wielu przypadkach znacznie prostszym rozwiązaniem będzie ukorzenienie roślin w wodzie. Na czym to polega i jak to zrobić?

Przeczytaj również: Zastosuj banalnie prosty trik z TikToka, a po 3 tygodniach fikus będzie bujny jak nigdy dotąd

Ukorzenianie roślin w wodzie krok po kroku

Sam proces rozmnażania roślin w ten sposób jest stosunkowo prosty.

Najpierw należy pobrać sadzonkę z rośliny macierzystej. Obowiązuje tu taka sama zasada jak w przypadku ukorzeniania w ziemi. Pęd będzie wypuszczał nowe korzonki tylko z węzła. Jeśli więc chcesz w taki sposób rozmnożyć swoją roślinę, koniecznie pamiętaj, by uciąć pęd nożem lub sekatorem tuż nad charakterystycznym zgrubieniem.

Gdy udało ci się oddzielić sadzonkę, napełnij szklankę lub pojemnik czystą, zimną wodą. Włóż pęd do cieczy w taki sposób, by węzeł znajdował się pod powierzchnią.

Teraz jedyne, co pozostaje zrobić, to czekać. Ukorzenianie roślin w wodzie krok po kroku nie jest trudne, ale za to bardzo czasochłonne. Pierwsze korzonki powinny pojawić się po około 3 tygodniach. Gdy ich przybędzie i staną się dłuższe, to znak, że czas przesadzić sadzonkę do ziemi.

Do tego czasu pamiętaj, by co kilka dni wymieniać wodę w pojemniku i zapewnić pędowi wystarczający dostęp do światła.

W niektórych przypadkach możliwe jest też ukorzenienie liści w wodzie. Ta metoda wymaga nieco więcej zaangażowania. Zaraz po odcięciu zdrowego liścia umieść go w wodzie. Pamiętaj jednak, by zmieniać wodę przynajmniej raz dziennie. Liście mają tendencję do gnicia, a zmiana wody spowalnia ten proces.

Już po kilku dniach u nasady liścia powinny rozwinąć się niteczkowate korzonki. To moment, w którym trzeba przesadzić sadzonkę do ziemi. Aby liść za szybko nie obumarł, okryj doniczkę folią. To pozwoli utrzymać właściwą wilgoć nad ziemią.

Teraz pozostaje ci już jedynie czekać przez kilka tygodni. Po tym czasie liść z matczynej rośliny powinien już obumrzeć. To jednak nie jest problem. W jego miejscu wyrosną małe roślinki. Obserwuj je uważnie i, gdy tylko będą wystarczająco duże, przesadź je do osobnych doniczek.

Jakie rośliny można ukorzeniać w wodzie?

Okazuje się, że w wodzie można ukorzeniać bardzo dużo odmian roślin doniczkowych. Ten proces jest szczególnie łatwy w przypadku roślin takich jak: zroślicha „Syngonium”, monstera, zielistka „Chlorophytum”, filodendron, ołustek „Scindapsus”, woskownica „Hoya”, trzykrotka „Tradescantia” czy fikus.

Równie łatwo rozmnaża się poprzez ukorzenianie w wodzie sukulenty i pół-sukulenty takie jak pieniążek „Pilea peperomioides” czy aloes „Aloe vera”.

Niektóre z popularnych roślin doniczkowych łatwo poddają się też rozmnażaniu poprzez ukorzenianie liści. Bez problemu można uzyskać tego typu sadzonki z roślin takich jak: wężownica „Sansevieria”, pelargonia pachnąca „Geranium”, ukośnica „Begonia”, pieprzówka „Peperomia” czy żyworódka „Kalanchoa”.

Warto jednak próbować ukorzeniać w wodzie inne rośliny – ryzyka nie ma praktycznie wcale. Jest za to duża szansa, że uda się uzyskać sadzonkę, którą można obdarować bliskich!

Przeczytaj również: Dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści? Powód jest banalny, zobacz, co trzeba zrobić

zamiokulkas Naturalne nawozy sprawią, że zamiokulkas wypuści nowe pędy liściowe. Fot. 123RF.com

Nie wyrzucaj skórek bananów. Dzięki nim rośliny łatwiej zniosą mrozy lub suszę na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak wykonać ukorzenianie rośliny w wodzie krok po kroku? To prostsze niż myślisz"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.