Rośliny domowe

Roślina o pięknych pióropuszach ożywi twój dom. Łatwo o nią zadbasz

Kordylina to roślina, która jest w stanie ożywić każde wnętrze. Roślina podbiła serca zarówno amatorów ogrodnictwa, jak i doświadczonych botaników. Jego wspaniałe, pięknie wybarwione liście stały się hitem ostatnich lat. Dowiedz się więcej na temat pielęgnacji, właściwego nawożenia, podlewania i przesadzania kordyliny. 

Roślina o pięknych pióropuszach ożywi twój dom. Łatwo o nią zadbasz
Kordylina piękna i niewymagająca roślina o ozdobnych pióropuszach. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Kordylina – charakterystyka  

Kordylina (Cordyline), zamiennie nazywana maczużnią, należy do roślin z rodziny szparagowatych. Najczęściej występuje na terenie Nowej Zelandii, Australii, na wyspach Oceanii, a także w Indochinach. Warto zaznaczyć, że niektóre z gatunków można spotkać również w Indiach czy Ameryce Południowej.  

Naturalne środowisko występowania tej rośliny to mokradła, okolice cieków wodnych oraz poszycie lasów tropikalnych. Kordylina występuje pod różnymi postaciami, a obejmuje ponad 26 gatunków. Kojarzy się zazwyczaj z rośliną o zielonych pierzastych liściach, jednak natura nie pozbawiła jej innych barwników, takich jak chociażby czerwony, biały czy żółty.

Cechą charakterystyczną kordyliny jest to, że jej liście na brzegach wybarwione są w intensywnych kolorach - czerwonym, różowym czy bordowym. Niektóre odmiany mają wybarwione nie tylko brzegi liści, ale w całości są purpurowe lub intensywnie różowe.

Ta piękna roślina, którą każdy może mieć w swoim mieszkaniu, w naturalnym dla siebie środowisku osiąga rozmiary drzewa czy dużego krzewu. Za to w warunkach domowych zatrzyma się raczej na 1,5 m. Korzenie maczużni są białe, a liście sztywne, co pozwala na odróżnienie kordyliny od innych podobnych roślin, takich jak dracena czy juka. 

Przeczytaj również: Piękna i niebezpieczna. Lepiej na nią uważać

W naturalnym środowisku kordylina osiąga pokaźne rozmiary. Fot. 123RF/PICSEL

Kordylina – uprawa i zasady pielęgnacji  

Kordylina jest rośliną, która nie wymaga intensywnej pielęgnacji. Rzecz jasna, jak o każdy kwiat, trzeba o nią właściwie dbać. Ale stosując proste metody uprawy, z łatwością utrzyma się ją w dobrym stanie. Poniżej przedstawiamy podstawowe wymagania kordyliny:

  • Podłoże

Jeśli chodzi o uprawę tej rośliny, ważnym czynnikiem w tej kwestii jest odpowiedni dobór ziemi. Kordylina powinna rosnąć w podłożu, które zapewni korzeniom właściwy dostęp do powietrza, a przez to dobrą wentylację. Gleba, w której posadzona zostanie ta roślina, musi być świeża, próchnicza i przepuszczalna, nie może być za bardzo zbita. Najlepsza będzie ta o odczynie kwaśnym lub obojętnym. Aby uzyskać lepsze rezultaty w uprawie rośliny, ziemię można zmieszać z torfem lub piaskiem. Co ciekawe, przy uprawie kordyliny botanicy zalecają stosowanie podłoża do palm. 

  • Stanowisko

Maczużnia lubi ciepło, dlatego warto zapewnić jej odpowiednio słoneczne stanowisko. Kordylina najlepiej się czuje w miejscu, gdzie panuje temperatura pokojowa. Należy zadbać o to, aby nie była ona niższa niż 20°C.

Cechą charakterystyczną kordyliny są wybarwione brzegi liści. Fot. Pexels

  • Podlewanie

Przy podlewaniu kordyliny nie można przesadzić ze zbyt dużą ilością wody, gdyż w chwili przelania korzenie rośliny mogą zacząć gnić. Jednak i na to znajdzie się ratunek. Ważne, aby nie dopuścić do momentu, w którym łodyga rośliny zacznie żółknąć, może to oznaczać, że korzenie już zaczęły gnić. Prawidłowym postępowaniem w takiej sytuacji będzie wycięcie ich zniszczonych części – z reguły są one nieco kruche. W okresie wegetacji można zintensyfikować częstotliwość podlewania. Co ważne, nie należy nawilżać rośliny wodą prosto z kranu, gdyż zawarte w takiej wodzie chlorany mają szkodliwy wpływ na roślinę (bywa to powodem przesuszania się końcówek liści). Najlepiej, aby woda do podlewania kordyliny została wcześniej przefiltrowana.  

Istotne w pielęgnacji kordyliny jest też przecieranie jej liści z kurzu. W tym celu najlepiej użyć szmatki nasączonej miękką wodą z niewielką ilością soku z cytryny lub płynu do mycia naczyń.  

Nawożenie kordyliny zarówno latem, jak i wiosną powinno następować co ok. 2 tygodnie (od marca do sierpnia). W kwestii przesadzania kordyliny młode okazy powinno się przesadzać co rok, zaś nieco starsze już co 3-4 lata.  

Kordylina – rozmnażanie 

Rozmnażanie kordyliny odbywa się poprzez ukorzenienie w doniczkach przykrytych folią fragmentów jej pędu (muszą mieć ok. około 8 cm) lub przez sadzonki wierzchołkowe. Zabieg należy wykonywać w temperaturze nie niższej niż 24°C. Najlepszym stanowiskiem do rozmnożenia kordyliny jest względnie widne i ciepłe miejsce. Warto jednak chronić delikatne szczepy przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Może ono doprowadzić do poparzenia sadzonek – a co za tym idzie, do ich obumarcia. Wówczas cały proces rozmnażania trzeba będzie powtórzyć, a włożony już wysiłek pójdzie na marne.

Przeczytaj również: Za te rośliny można kupić samochód. Zobacz, jakie kwiaty kolekcjonują pasjonaci 

Kordylina znakomicie sprawdza się jako ozdoba domów prywatnych i biur. Fot. Pexels

Kordylina – choroby 

Najczęstszymi chorobami kordyliny są te związane z brązowieniem i zasychaniem jej liści. Zdarza się, że zainfekowane liście opadają. Przyczyną takiego zjawiska jest długotrwałe przesuszenie rośliny lub jej zbyt obfite podlewanie.  

Oprócz tego, kordylina, jak każda inna roślina może zostać zaatakowana przez szkodniki. Kordylina jest podatna między innymi na działanie przędziorków rozmnażających się w warunkach domowych, zwłaszcza przy suchym powietrzu. Co ciekawe, pomocna w walce z nieprzyjaciółmi mogą okazać się nawet zwykła woda lub roztwór szarego mydła. Oczywiście przemywając roślinę, należy zadbać o to, żeby zbyt duża ilość płynu nie dostała się do doniczki. Jeśli jednak roślina została zaatakowana przez większą liczbę szkodników – domowe sposoby mogą już nie wystarczyć. Wówczas pomocne będzie użycie pestycydów lub innych naturalnych wspomagaczy na bazie cukru.  

Roślina nie wymaga też przycinania. Kordylinę krzewiastą można jednak nieco skrócić, ale tylko w przypadku wystąpienia miejscowych infekcji. Części porażone, a więc np. wysuszone wierzchołki jej liści da się delikatnie podciąć. Niestety, podcięte liście ponownie nie urosną, więc żeby cieszyć się idealnym wyglądem rośliny, już od samego początku warto zapewnić jej odpowiednią pielęgnację. 

Przeczytaj również: Szkodniki roślin doniczkowych. Jak z nimi walczyć?

Kordylina nie jest wymagającą rośliną. Fot. Pexels

Kordylina — ciekawostki

Co ciekawe, kordylina była uznawana za roślinę magiczną, a wręcz świętą, mająca moc przepędzania złych duchów. To kolejny powód, dla którego warto trzymać ten kwiat w domu. Być może pomoże uchronić się przed złym urokiem? Trzeba przy tym pamiętać, soki tej rośliny są trujące dla zwierząt, stąd nie poleca się jej dla właścicieli pupili lubujących się w podgryzaniu gatunków z domowej dżungli. 

Reasumując, kordylina to przepiękna i bardzo modna roślina, która nadaje się do uprawy zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Jej ozdobne, skórzaste i charakterystycznie wybarwione liście (zielone, bordowe, czerwone lub pasiaste) z pewnością zachwycą wszystkich miłośników ogrodnictwa.

Kordylina uprawiana w domu ożywi wnętrze i doda mu egzotycznego charakteru. Z racji tego, że roślina ta ma wiele odmian, każdy znajdzie tę odpowiednią dla siebie. Aby maczużnia zachwycała swoim wyglądem, musi być odpowiednio pielęgnowana. Warto zapewnić roślinie dostęp do rozproszonego światła słonecznego oraz świeżą, przepuszczalną glebę. Co istotne, kordylina nadaje się świetnie do uprawy w centrach handlowych czy biurach. Niestraszny jej bowiem żaden stres! 

Przeczytaj:

Fikus tępy, czyli drzewko bonsai idealne dla początkujących

Jakie rośliny doniczkowe wybrać do ciemnego pokoju?

Budleja trójkolorowa: Jak ją sadzić, by uzyskać efektowne kwiaty?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Roślina o pięknych pióropuszach ożywi twój dom. Łatwo o nią zadbasz"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.