Z artykułu dowiesz się:
- Co warto wiedzieć na temat aloesu
- Jakie właściwości ma aloes
- Jak rozmnożyć aloes
- Jak wyhodować aloes z liścia
- Jak uprawiać aloes
Aloes – charakterystyka
Aloes to rodzaj jednoliściennych sukulentów, który liczy łącznie około 550 różnych gatunków. Obejmuje swoim zasięgiem rośliny, które przyjmują różnorodne formy – krzewiaste i drzewiaste. W naturze aloesy występują w Afryce (w tym na Madagaskarze) oraz Półwyspie Arabskim. Do Europy roślina trafiła wraz z arabskimi kupcami, którzy sprowadzili ją do starożytnej Grecji i Rzymu. Tam aloes przyjął się ze względu na ciepły klimat. W Polsce zaczął być uprawiany dopiero w XIII w. jako roślina doniczkowa.
Kiedy mowa o aloesie, zazwyczaj chodzi o gatunek zwyczajny, znany także jako aloes barbadoski lub aloe vera. To bylina, która ma pokrój w wysokości do 80 cm i tworzy kępy z licznymi liśćmi. Te z kolei są szarozielone, a młode listki mają białe nakropienia. To właśnie liście aloesu zwyczajnego są cenionym surowcem lekarskim.
W uprawie doniczkowej zdarza się trafić na inne odmiany aloesu, takie jak drzewiasty (aloe arborescens), ościsty (aloe aristata) czy chiński (aloe chinensis).
Aloes – właściwości liści
Liście aloesu mają charakterystyczną strukturę. Ich skóra jest dosyć sprężysta i skórzasta. Wewnątrz znajduje się jasnozielony miąższ, który ma galaretowatą konsystencję. Liście aloesu składają się w 96% z wody, a pozostałe 4% to różne składniki odżywcze. Łącznie w składzie znajduje się ponad 250 substancji. Wśród nich wymienić można:
- enzymy – takie jak lipaza, celulaza, katalaza czy amylaza, które wspomagają proces rozkładu tłuszczu i cukru;
- minerały – aloes to bogate źródło selenu, wapnia, chromu, miedzi i innych substancji odżywczych;
- aminokwasy – w składzie znajduje się 20 ważnych dla ludzkiego organizmu aminokwasów;
- sterole – mają szereg właściwości, między innymi hamują wchłanianie cholesterolu we krwi;
- witaminy;
- glukomannany – wspierają wzrost aktywności bakterii regulujących perystaltykę jelit.
Ze względu na swoje właściwości aloes często uważany jest za panaceum na wszelkie problemy zdrowotne. Z pewnością warto go włączyć do swojej codziennej pielęgnacji oraz diety.
Aloes posiada liczne właściwości zdrowotne. Fot. 123RF/PICSEL
Aloes w diecie
Do spożywania zazwyczaj zalecany jest sok z aloesu. Pozyskuje się go z miąższu, który składa się w większości z wody. Dzięki zawartym składnikom wzmacnia odporność i pozwala na uzupełnienie codziennej diety w witaminy oraz minerały.
W piciu aloesu warto jednak zachować umiar. Chociaż sok jest zdrowy, to w nadmiarze może szkodzić. Zbyt częste stosowanie może wywołać działanie przeczyszczające oraz różne reakcje uczuleniowe. Nie należy spożywać go w ciąży. Po sok z aloesu nie powinny sięgać też osoby chorujące na niewydolność serca lub nerek.
Aloes w kosmetyce
Aloes jest częstym składnikiem wykorzystywanym w kosmetyce oraz w dermatologii. Stosuje się go w preparatach myjących, pielęgnacyjnych lub samodzielnie. Aloes jest chętnie wybierany ze względu na nawilżające, łagodzące i kojące właściwości, wspomaga też skórę w procesach regeneracyjnych. Zaleca się ponadto stosowanie go na różne problemy skórne – otarcia, oparzenia, nadmierny trądzik.
Aloes – rozmnażanie krok po kroku
Aloes można używać bezpośrednio z krzewu. Wystarczy uciąć kawałek liścia, rozciąć go i stosować na skórę, włosy lub wybrać miąższ do przygotowania soku. Ucięty liść można przez kilka dni trzymać w lodówce i korzystać z niego tak często, jak tylko jest to potrzebne. Roślina jest prosta w uprawie, nie wymaga specjalnej opieki. Równie proste jest jej rozmnażanie.
W przypadku aloesu można korzystać z dwóch metod rozmnażania, czyli z liścia lub ze szczepki (odnogi).
Przeczytaj również: Rozmnażanie monstery na kilka sposobów. Zrób to sam
Jak wyhodować aloes z liścia?
Czy wiesz, że aloes można wyhodować prosto z liścia? Ta metoda jest często stosowana, chociaż czasami może się zdarzyć, że aloes się nie ukorzeni. Poza tym roślina zawiera dużo wody, co sprzyja gniciu oraz rozwojowi grzybów – warto mieć to na uwadze, wybierając sadzenie tą metodą.
Planujesz rozmnażanie z liścia? Odetnij taki liść, który ma co najmniej 8 cm długości, a następnie pozostaw go na kilka dni, aby końcówka lekko przeschła. Dzięki temu ryzyko gnicia czy chorób grzybiczych znacznie się zmniejsza. Następnie wystarczy przygotować doniczkę z lekką glebą – przeznaczoną do stosowania pod sukulenty. Aloes należy umieścić w glebie. Nie powinien on znajdować się w niej zbyt głęboko. Wystarczy, żeby był lekko zakryty. Roślinę zasadź odciętą końcówką w dół. Podłoże warto regularnie zraszać. W ciągu około 4 tygodni aloes powinien wypuścić korzenie.
Aloes można wyhodować z liścia. Fot. Pexels
Jak rozsadzić aloes?
Metoda rozsadzania z odnóg, nazywanych szczepkami czy pędami odroślowymi, jest prostym sposobem na rozmnożenie rośliny. Jak rozsadzić aloes? Najlepiej robić to podczas przesadzania okazu do większej doniczki.
Wyjmij roślinę z pojemnika, a następnie sprawdź, czy ma ona odnogi. To mniejsze rośliny, które powstały z jej systemu korzeniowego. Należy delikatnie rozdzielić nową roślinę, zostawiając dłuższy kawałek korzeni. Taki odrost umieść w lekkiej, przepuszczalnej glebie – najlepiej wymieszanej z piaskiem, dzięki czemu aloes może się ukorzenić. Następnie wszystko wystarczy regularnie podlewać niewielką ilością wody.
O czym jeszcze pamiętać, rozmnażając aloes? Rozmnażanie w wodzie tej rośliny nie jest zalecane, ponieważ nie lubi ona nadmiernej wilgoci. Warto mieć to na uwadze, kiedy planujesz hodowlę.
Co zrobić, jeśli roślina nie wypuściła korzeni? Jak ukorzenić aloes? W sklepach ogrodniczych można znaleźć specjalne odżywki i nawozy, które wspomagają ukorzenianie roślin. Z reguły jednak aloes doskonale ukorzenia się samodzielnie i nie potrzebuje pomocy. Wystarczy zastosować glebę dla sukulentów, aby móc cieszyć się ładną i silną rośliną.
Przeczytaj również: Zamiokulkas zamiolistny - rozmnażanie i przesadzanie krok po kroku
Rozsadzanie aloesu trzeba przeprowadzić delikatnie. Fot. Pexels
Aloes — uprawa
O czym pamiętać podczas uprawy tej rośliny? Przede wszystkim do jej podlewania należy podchodzić oszczędnie. W końcu to sukulent! W okresie zimowania, czyli od listopada do lutego, aloes podlewaj bardzo rzadko. Możesz go nawet lekko przesuszyć. Wiosną i latem nawadniaj roślinę wtedy, kiedy jej podłoże trochę przeschnie.
Do uprawy aloesu zaleca się słoneczne stanowiska z rozproszonym światłem. Co dwa lata powinien być przesadzany do większej doniczki.
Czy można przycinać aloes? Liście można dowolnie skracać. Zaleca się wybieranie dużych i starszych liści – będą miały w sobie więcej miąższu, a roślina będzie mogła na ich miejsce wypuścić zupełnie nowe.
Kiedy aloes jest dojrzały? Liście powinny mieć przynajmniej 4 lata, wtedy są najbardziej bogate w galaretowaty miąższ. Najlepiej wybierać największe i najcięższe liście, które są najstarsze. Przycinaj też takie z lekko różowym odcieniem końcówek, który świadczy to o mocnej dojrzałości liści.
Uprawa aloesu jest naprawdę prosta, a rozmnażanie tej rośliny nie powinno sprawiać problemów nawet początkującemu ogrodnikowi!
Egzotyczna ozdoba, skuteczne lekarstwo. Właściwości aloesu na INTERIA.TV.