Z artykułu dowiesz się:
- Roślina dla każdego? Monstera – charakterystyka
- Rozmnażanie monstery przez podział
- 3 sposoby na ukorzenienie się sadzonki monstery
- Jak wyhodować monsterę z nasion?
Roślina dla każdego? Monstera – charakterystyka
W twoim domu niedawno pojawiła się pierwsza monstera (albo dopiero zastanawiasz się nad zakupem)? Być może masz wątpliwości, czy poradzisz sobie z uprawą tej rośliny. Wiele zależy jednak od tego, jaką odmianę wybierzesz. Najbardziej popularne, jak monstera dziurawa, są bardzo wytrzymałe i nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. To jeden z powodów, dla których są tak chętnie wybierane nawet przez niedoświadczonych ogrodników-amatorów. Warto jednak dobrze poznać podstawowe wymagania tropikalnych olbrzymów – dzięki temu rośliny będą lepiej rosły, a ich liście osiągną naprawdę duże rozmiary.
Wszystkie monstery (wyróżnia się aż 37 ogólnie znanych odmian) bardzo dobrze rosną w podłożu torfowym. Najczęściej wybierana do domów monstera dziurawa może być również zasadzona w łatwo dostępnej w każdym sklepie ogrodniczym uniwersalnej ziemi do kwiatów.
O roślinę nie trzeba przesadnie dbać. Pamiętaj, aby wiosną i latem podlewać ją raz w tygodniu oraz co kilka dni zraszać liście. Nawoź ją też regularnie – wystarczy raz na 2-3 tygodnie. Jesienią i zimą, kiedy monstery przechodzą w okres spoczynku, podlewaj swój okaz rzadziej (raz na 2 tygodnie). Ogranicz też zraszanie i nawożenie.
Jeśli dodatkowo zapewnisz roślinie stałą temperaturę (w zakresie 18-24 st.C), po kilku latach może ona osiągnąć nawet 2 m wysokości! Jeśli tylko zechcesz, możesz też przemienić swój dom w zielony tropikalny ogród, w którym będą dominowały monstery. Rozmnażanie z liści albo przez podział jest bardzo łatwe!
Przeczytaj również: Monstera - prawidłowa pielęgnacja i najlepsze stanowisko
Rozmnażanie monstery przez podział
Chcesz, aby w twoim domu pojawiła się kolejna monstera? Rozmnażanie przez podział to jedna z metod, dzięki której osiągniesz ten cel bez konieczności kupowania następnych roślin. Jak to zrobić? Rozmnożenie monstery połącz z jej przesadzaniem. Najpierw przygotuj 2 mniejsze doniczki z ziemią. Dobrze podlej monsterę i odczekaj ok. 1 godziny – dzięki temu łatwiej będzie ci dokonać podziału. Teraz wyjmij roślinę i ostrożnie rozdziel liście oraz bryłę korzeniową. Włóż rośliny do doniczek.
Rozmnażanie przez podział jest dobrą metodą szczególnie dla tych osób, które chcą ograniczyć rozrost rośliny i jej rozmiary. Wymaga jednak sporo wyczucia oraz precyzji. Monsterę o wiele łatwiej rozmnożyć, wykonując sadzonki wegetatywne.
Autor: makeyourlifegreener
3 sposoby na ukorzenienie się sadzonki monstery
Jak zrobić sadzonki monstery? Wystarczy wykorzystać dowolny zdrowy pęd rośliny. Ważne, aby znajdowały się na nim przynajmniej 2 liście. Wówczas możesz zastosować jedną z następujących metod:
- Natnij wybrany pęd poniżej korzenia powietrznego. W nacięcie włóż patyczek, kamyk albo zapałkę. Następnie owiń pęd poniżej nacięcia folią, w której umieścisz torfowe podłoże. Zamiast folii możesz też wykorzystać dolną część plastikowej butelki, którą przymocujesz do rośliny. Po upływie kilku tygodni zauważysz pierwsze korzenie. Wówczas odetnij pęd i przesadź go do ziemi – oto twoja nowa monstera! Rozmnażanie z liści w ten sposób to tzw. rozmnażanie monstery przez odkłady powietrzne.
- Jak ukorzenić monsterę z liścia w inny sposób? Po prostu odetnij wybrany pęd poniżej korzenia powietrznego i umieść go w wodzie! Możesz wybrać stabilny, elegancki wazon i ustawić go na stole w salonie. Zanim roślina się ukorzeni, liście będą stanowiły element dekoracji. Pamiętaj jedynie, by co 2-3 dni wymieniać wodę na świeżą. Zwykle na pojawienie się korzeni trzeba poczekać kilka tygodni, choć niektóre odmiany monstery wypuszczają je już po ok. 10-14 dniach.
- Jak zrobić sadzonki z monstery trzecim sposobem? Wystarczy odcięty pęd umieścić bezpośrednio w ziemi. Ile ukorzenia się monstera przy zastosowaniu tej metody? Tak jak w przypadku poprzednich sposobów – na korzenie trzeba będzie poczekać kilka tygodni.
O czym jeszcze warto wiedzieć, aby zarówno roślina macierzysta, jak i Twoja nowa monstera rosły dobrze? Rozmnażanie z liści najlepiej przeprowadzać w tym samym czasie, co przesadzenie roślin: w marcu lub kwietniu. Ważne także, aby przez pierwszych kilka tygodni (3-4) nie nawozić sadzonek – w torfowym podłożu będzie już wystarczająca ilość substancji odżywczych. Po tym czasie rozpocznij nawożenie młodych roślin w takich samych odstępach czasu, w jakich dokarmiasz roślinę macierzystą.
Początkowo umieść też sadzonki w pomieszczeniu o stałej temperaturze i umiarkowanym nasłonecznieniu. Pamiętaj, że w naturze monstery rosną przede wszystkim pod koronami ogromnych tropikalnych drzew. Nie wystawiaj więc monster na pełne słońce, ale też nie trzymaj w miejscu zupełnie zacienionym. Zadbaj ponadto o to, aby sadzonki nie były narażone na przeciągi i nagłe (nawet krótkotrwałe) zmiany temperatury.
Przeczytaj również: Jak uratować umierającą monsterę? Dlaczego liście żółkną, a roślina "płacze"?
Monstera dziurawa (Monstera deliciosa), czasem żartobliwie nazywana „żywym szwajcarskim serem” . Fot. 123RF/PICSEL
Jak wyhodować monsterę z nasion?
Istnieje jeszcze jeden sposób na to, aby w twoim domu pojawiła się nowa monstera: rozmnażanie z nasion. Jak się za nie zabrać?
Przede wszystkim warto podkreślić, że rozmnażanie monstery z nasion jest trudnym i czasochłonnym procesem. Najczęściej podejmują się go jedynie eksperci – i to wówczas, gdy chcą wyhodować nową odmianę rośliny. Mimo wszystko chcesz spróbować?
Przygotuj niewielkie doniczki i wypełnij je podłożem torfowym. Następnie w każdej z nich umieść nasiono monstery (najlepiej robić to w lutym i marcu). Doniczki okryj folią i ustaw w ciepłym, dobrze oświetlonym miejscu. Upewnij się, że nie grożą im przeciągi, a temperatura waha się w granicach 20-26°C. Raz dziennie zraszaj też nasiona. Po 2-6 tygodniach można zauważyć pierwsze kiełki. Wówczas usuń folię. Jeśli chcesz, aby rośliny szybciej rosły, możesz doświetlać je za pomocą specjalnych fitolamp. Emitują one czerwone światło, które przyspiesza fotosyntezę i sprzyja pojawianiu się nowych liści.
Ile będziesz czekać, aż w twoim domu z nasionka wyrośnie ogromna monstera? Rozmnażanie z nasion ma tę wadę, że proces potrwa naprawdę długo! Monstery są roślinami długowiecznymi, które rosną bardzo wolno. Rocznie przyrasta zwykle zaledwie kilka nowych liści (od 2 do 6), a na osiągnięcie przez roślinę imponujących rozmiarów (2-2,5 m) trzeba czekać od 8 do 10 lat.
Warto wspomnieć również, że pierwsze liście monstery wyhodowanej z nasionka będą gładkie i pozbawione charakterystycznych otworów. Wraz z rozwojem rośliny znikną one, ustępując miejsca liściom właściwym. Na ich pojawienie się będzie trzeba jednak poczekać minimum 6 miesięcy.
Rozmnażanie monstery różni się w zależności od wybranej metody. Najłatwiejszy sposób to ukorzenienie tzw. pędów wierzchołkowych, czyli przygotowanie z nich sadzonek. Dzięki nim już po kilku tygodniach będziesz cieszyć się nową rośliną. Jeśli jednak nie zależy ci na czasie, możesz spróbować wyhodować swoją monsterę z nasionka. Na pewno będzie to ciekawym doświadczeniem!
Przeczytaj również: TOP 10 pięknych i modnych kwiatów doniczkowych
Poznaj nasz ranking najpiękniejszych roślin doniczkowych w 2022 roku. Fot. 123RF/PICSEL