Rośliny domowe

Rozmnażanie monstery na kilka sposobów. Zrób to sam

Monstera to od kilku lat bardzo popularna roślina, którą w swoim domu chciałby mieć niemal każdy. Czy choć jeden okaz znajduje się również w twoim salonie? Jeśli tak – kiedy tylko zechcesz, możesz zamienić swój dom w prawdziwą dżunglę! Wystarczy rozmnożyć monsterę. Wbrew pozorom to prostsze, niż myślisz! 

Rozmnażanie monstery na kilka sposobów. Zrób to sam
Rozmnażanie monstery różni się w zależności od wybranej metody. Fot.123RF.com
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Roślina dla każdego? Monstera – charakterystyka 

W twoim domu niedawno pojawiła się pierwsza monstera (albo dopiero zastanawiasz się nad zakupem)? Być może masz wątpliwości, czy poradzisz sobie z uprawą tej rośliny. Wiele zależy jednak od tego, jaką odmianę wybierzesz. Najbardziej popularne, jak monstera dziurawa, są bardzo wytrzymałe i nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. To jeden z powodów, dla których są tak chętnie wybierane nawet przez niedoświadczonych ogrodników-amatorów. Warto jednak dobrze poznać podstawowe wymagania tropikalnych olbrzymów – dzięki temu rośliny będą lepiej rosły, a ich liście osiągną naprawdę duże rozmiary. 

Wszystkie monstery (wyróżnia się aż 37 ogólnie znanych odmian) bardzo dobrze rosną w podłożu torfowym. Najczęściej wybierana do domów monstera dziurawa może być również zasadzona w łatwo dostępnej w każdym sklepie ogrodniczym uniwersalnej ziemi do kwiatów.  

O roślinę nie trzeba przesadnie dbać. Pamiętaj, aby wiosną i latem podlewać ją raz w tygodniu oraz co kilka dni zraszać liście. Nawoź ją też regularnie – wystarczy raz na 2-3 tygodnie. Jesienią i zimą, kiedy monstery przechodzą w okres spoczynku, podlewaj swój okaz rzadziej (raz na 2 tygodnie). Ogranicz też zraszanie i nawożenie.

Zobacz więcej zdjęć

Jeśli dodatkowo zapewnisz roślinie stałą temperaturę (w zakresie 18-24 st.C), po kilku latach może ona osiągnąć nawet 2 m wysokości! Jeśli tylko zechcesz, możesz też przemienić swój dom w zielony tropikalny ogród, w którym będą dominowały monstery. Rozmnażanie z liści albo przez podział jest bardzo łatwe! 

Przeczytaj również:  Monstera - prawidłowa pielęgnacja i najlepsze stanowisko

Rozmnażanie monstery przez podział 

Chcesz, aby w twoim domu pojawiła się kolejna monstera? Rozmnażanie przez podział to jedna z metod, dzięki której osiągniesz ten cel bez konieczności kupowania następnych roślin. Jak to zrobić? Rozmnożenie monstery połącz z jej przesadzaniem. Najpierw przygotuj 2 mniejsze doniczki z ziemią. Dobrze podlej monsterę i odczekaj ok. 1 godziny  – dzięki temu łatwiej będzie ci dokonać podziału. Teraz wyjmij roślinę i ostrożnie rozdziel liście oraz bryłę korzeniową. Włóż rośliny do doniczek. 

Rozmnażanie przez podział jest dobrą metodą szczególnie dla tych osób, które chcą ograniczyć rozrost rośliny i jej rozmiary. Wymaga jednak sporo wyczucia oraz precyzji. Monsterę o wiele łatwiej rozmnożyć, wykonując sadzonki wegetatywne. 


Autor: makeyourlifegreener

3 sposoby na ukorzenienie się sadzonki monstery 

Jak zrobić sadzonki monstery? Wystarczy wykorzystać dowolny zdrowy pęd rośliny. Ważne, aby znajdowały się na nim przynajmniej 2 liście. Wówczas możesz zastosować jedną z następujących metod: 

  • Natnij wybrany pęd poniżej korzenia powietrznego. W nacięcie włóż patyczek, kamyk albo zapałkę. Następnie owiń pęd poniżej nacięcia folią, w której umieścisz torfowe podłoże. Zamiast folii możesz też wykorzystać dolną część plastikowej butelki, którą przymocujesz do rośliny. Po upływie kilku tygodni zauważysz pierwsze korzenie. Wówczas odetnij pęd i przesadź go do ziemi – oto twoja nowa monstera! Rozmnażanie z liści w ten sposób to tzw. rozmnażanie monstery przez odkłady powietrzne. 

  • Jak ukorzenić monsterę z liścia w inny sposób? Po prostu odetnij wybrany pęd poniżej korzenia powietrznego i umieść go w wodzie! Możesz wybrać stabilny, elegancki wazon i ustawić go na stole w salonie. Zanim roślina się ukorzeni, liście będą stanowiły element dekoracji. Pamiętaj jedynie, by co 2-3 dni wymieniać wodę na świeżą. Zwykle na pojawienie się korzeni trzeba poczekać kilka tygodni, choć niektóre odmiany monstery wypuszczają je już po ok. 10-14 dniach. 

  • Jak zrobić sadzonki z monstery trzecim sposobem? Wystarczy odcięty pęd umieścić bezpośrednio w ziemi. Ile ukorzenia się monstera przy zastosowaniu tej metody? Tak jak w przypadku poprzednich sposobów – na korzenie trzeba będzie poczekać kilka tygodni. 

O czym jeszcze warto wiedzieć, aby zarówno roślina macierzysta, jak i Twoja nowa monstera rosły dobrze? Rozmnażanie z liści najlepiej przeprowadzać w tym samym czasie, co przesadzenie roślin: w marcu lub kwietniu. Ważne także, aby przez pierwszych kilka tygodni (3-4) nie nawozić sadzonek – w torfowym podłożu będzie już wystarczająca ilość substancji odżywczych. Po tym czasie rozpocznij nawożenie młodych roślin w takich samych odstępach czasu, w jakich dokarmiasz roślinę macierzystą. 

Początkowo umieść też sadzonki w pomieszczeniu o stałej temperaturze i umiarkowanym nasłonecznieniu. Pamiętaj, że w naturze monstery rosną przede wszystkim pod koronami ogromnych tropikalnych drzew. Nie wystawiaj więc monster na pełne słońce, ale też nie trzymaj w miejscu zupełnie zacienionym. Zadbaj ponadto o to, aby sadzonki nie były narażone na przeciągi i nagłe (nawet krótkotrwałe) zmiany temperatury. 

Przeczytaj również: Jak uratować umierającą monsterę? Dlaczego liście żółkną, a roślina "płacze"?

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa), czasem żartobliwie nazywana „żywym szwajcarskim serem” . Fot. 123RF/PICSEL

Jak wyhodować monsterę z nasion? 

Istnieje jeszcze jeden sposób na to, aby w twoim domu pojawiła się nowa monstera: rozmnażanie z nasion. Jak się za nie zabrać? 

Przede wszystkim warto podkreślić, że rozmnażanie monstery z nasion jest trudnym i czasochłonnym procesem. Najczęściej podejmują się go jedynie eksperci – i to wówczas, gdy chcą wyhodować nową odmianę rośliny. Mimo wszystko chcesz spróbować? 

Przygotuj niewielkie doniczki i wypełnij je podłożem torfowym. Następnie w każdej z nich umieść nasiono monstery (najlepiej robić to w lutym i marcu). Doniczki okryj folią i ustaw w ciepłym, dobrze oświetlonym miejscu. Upewnij się, że nie grożą im przeciągi, a temperatura waha się w granicach 20-26°C. Raz dziennie zraszaj też nasiona. Po 2-6 tygodniach można zauważyć pierwsze kiełki. Wówczas usuń folię. Jeśli chcesz, aby rośliny szybciej rosły, możesz doświetlać je za pomocą specjalnych fitolamp. Emitują one czerwone światło, które przyspiesza fotosyntezę i sprzyja pojawianiu się nowych liści. 

Ile będziesz czekać, aż w twoim domu z nasionka wyrośnie ogromna monstera? Rozmnażanie z nasion ma tę wadę, że proces potrwa naprawdę długo! Monstery są roślinami długowiecznymi, które rosną bardzo wolno. Rocznie przyrasta zwykle zaledwie kilka nowych liści (od 2 do 6), a na osiągnięcie przez roślinę imponujących rozmiarów (2-2,5 m) trzeba czekać od 8 do 10 lat. 

Warto wspomnieć również, że pierwsze liście monstery wyhodowanej z nasionka będą gładkie i pozbawione charakterystycznych otworów. Wraz z rozwojem rośliny znikną one, ustępując miejsca liściom właściwym. Na ich pojawienie się będzie trzeba jednak poczekać minimum 6 miesięcy. 

Rozmnażanie monstery różni się w zależności od wybranej metody. Najłatwiejszy sposób to ukorzenienie tzw. pędów wierzchołkowych, czyli przygotowanie z nich sadzonek. Dzięki nim już po kilku tygodniach będziesz cieszyć się nową rośliną. Jeśli jednak nie zależy ci na czasie, możesz spróbować wyhodować swoją monsterę z nasionka. Na pewno będzie to ciekawym doświadczeniem! 

Przeczytaj również: TOP 10 pięknych i modnych kwiatów doniczkowych

Poznaj nasz ranking najpiękniejszych roślin doniczkowych w 2022 roku. Fot. 123RF/PICSEL

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Rozmnażanie monstery na kilka sposobów. Zrób to sam"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.