Spis treści:
- Liliowce - piękne, długowieczne i odporne
- Kiedy dzielić byliny liliowców?
- Rozmnażanie liliowców krok po kroku
- Błędy podczas rozmnażania liliowców
Liliowce - piękne, długowieczne i odporne
Liliowce to niezwykle wdzięczne byliny, których największym atutem jest odporność. Nie są wymagające i świetnie znoszą zarówno suszę, jak i mrozy. To gatunki długowieczne, co oznacza, iż mogą rosnąć w jednym miejscu przez wiele lat. Co ciekawe, pojedynczy kwiat kwitnie zazwyczaj tylko jeden dzień, ale na roślinie pojawia się ich tak wiele, że nie stanowi to problemu. Warto natomiast pamiętać, iż z czasem kępy stają się gęste, co zwykle niekorzystnie wpływa na obfitość kwitnienia. I właśnie dlatego należy je co jakiś czas odmładzać, dzieląc i przesadzając w nowe miejsca.
Kiedy dzielić byliny liliowców?
Najlepszy moment na podział liliowców to wczesna wiosna lub późne lato. Otóż wiosną, gdy rośliny zaczynają wypuszczać nowe liście, mają dużo energii na regenerację, a podział przekłada się na błyskawiczne ukorzenienie. Jesienią z kolei roślina kończy już okres kwitnienia, ale korzenie wciąż są aktywne. Sprawia to, iż jest już gotowa do zimy i w kolejnym sezonie pięknie zakwitnie.
Jednocześnie należy pamiętać, aby unikać dzielenia liliowców w pełni lata, gdy panują upały. Dlaczego? Ponieważ w tym czasie rośliny skupiają się na kwitnieniu i mogą mieć trudności z regeneracją. Jeśli natomiast decydujemy się na jesień, warto to zrobić odpowiednio wcześnie, czyli na przełomie sierpnia i września.
Przeczytaj również: Dlaczego liliowce nie chcą kwitnąć? Potrzebują odmłodzenia – jak i kiedy to zrobić?
Rozmnażanie liliowców krok po kroku
Rozmnażanie liliowców przez podział to prosty sposób na uzyskanie nowych roślin. Pierwszym etapem jest ostrożne wykopanie całej kępy – nie chcemy bowiem uszkodzić korzeni. Następny krok to dokładne oczyszczenie bryły korzeniowej z nadmiaru ziemi. Można to zrobić poprzez niezbyt dynamiczne potrząsanie rośliną lub opłukanie letnią wodą. Kiedy kępa jest już odpowiednio przygotowana, przechodzimy do procesu jej podziału.
Najprostszym sposobem jest podział ręczny z wykorzystaniem ostrego noża. Tutaj należy pamiętać, że każda nowa część powinna mieć przynajmniej kilka zdrowych liści i dobrze rozwinięte korzenie. Natomiast po podziale skracamy liście o około jedną trzecią – zmniejszy to parowanie wody i pomoże roślinie się przyjąć.
Najlepszy czas na dzielenie bylin liliowców to wczesna wiosna lub późne lato. Fot. photolight2/CanvaPro
Kolejny krok to przygotowanie nowego stanowiska – słonecznego lub lekko zacienionego. Wybrane miejsce przekopujemy i wzbogacamy glebę kompostem. Liliowce sadzimy na takiej głębokości, na jakiej rosły wcześniej, a następnie obficie podlewamy. Przez kilka tygodni po posadzeniu warto regularnie nawadniać młode rośliny, aby dobrze się ukorzeniły.
Błędy podczas rozmnażania liliowców
Jako że proces dzielenia liliowców pozostaje dość prosty, łatwo o nieuwagę i popełnienie błędów. Jednym z najczęstszych jest wybranie niewłaściwego momentu. Jeśli zrobimy to latem w czasie upałów, rośliny mogą nie przetrwać przesadzania. Podobnie problematyczne może być zbyt późne dzielenie jesienią – jeśli liliowce nie zdążą się ukorzenić przed zimą, prawdopodobnie nie przetrwają mrozów.
Innym częstym błędem jest niedokładne oddzielanie kęp. Jeśli nie rozdzielimy korzeni starannie, pojawia się ryzyko, że roślina będzie musiała się zregenerować. Ważne jest też to, aby nie sadzić nowych roślin zbyt głęboko – ich szyjka korzeniowa powinna znajdować się tuż pod powierzchnią ziemi.
Wreszcie: podlewanie, czyli czynność, o której nie możemy zapominać. Nowo posadzone liliowce potrzebują regularnej wilgoci, ale nie wolno ich przelewać – zastój wody prowadzi do gnicia korzeni.
Rozmnażanie liliowców pozwoli na niezwykle łatwe wzbogacenie ogrodu. Fot. BambiG/CanvaPro
Rozmnażanie liliowców to doskonały sposób na wzbogacenie ogrodu o te wyjątkowo dekoracyjne rośliny. Klucz do sukcesu tkwi w wyborze odpowiedniego momentu, precyzyjnym podziale kęp oraz właściwej pielęgnacji młodych sadzonek. Wówczas rośliny szybko się przyjmą, zdrowo urosną i co roku będą zachwycać obfitym kwitnieniem.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również: