Spis treści:
Dlaczego byliny trzeba odmładzać?
Byliny stanową ogromną grupę roślin wieloletnich, które uprawiane są w zasadzie w każdym ogrodzie. Cieszą się ogromną popularnością, ponieważ wysiane lub posadzone raz, w kolejnych sezonach wyrastają na nowo. Na czas zimowego spoczynku ich części nadziemne zamierają, ale na wiosnę odradzają się z podziemnych karp czy cebul. W kolejnych miesiącach znów cieszymy się widokiem w pełni rozwiniętych bylin – ich pięknym pokrojem i wspaniałym kwitnieniem.
To trwałe rośliny, jednak po kilku sezonach z przykrością możemy zaobserwować, że prezentują się mało efektownie. Coraz gorzej kwitną, a ich kępy stają się przerzedzone. Takie byliny potrzebują prostego zabiegu pielęgnacyjnego, jakim jest odmładzanie. Polega ono na wykopaniu rośliny, podzieleniu jej na mniejsze części i posadzeniu w nowych miejscach. Dlaczego warto je wykonać?
- Więcej kwiatów – odmładzanie bylin pobudza je do obfitego kwitnienia.
- Ładniejszy pokrój – po zabiegu kępy efektownie się zagęszczają.
- Poprawa kondycji – po odmłodzeniu byliny odzyskują wigor i łatwiej odpierają ataki szkodników czy chorobotwórczych patogenów.
- Rozmnożenie rośliny – odmładzając byliny, dzielimy je na sadzonki, które możemy posadzić na nowych miejscach w ogrodzie.
Jakie byliny potrzebują odmłodzenia? Na liście znajduje się wiele lubianych gatunków, m.in. floksy (szydlaste i wiechowate), funkie, ostróżki, rudbekia błyskotliwa, irysy, jeżówki, orliki, żurawki, kocimiętka Faassena, liliowce, astry bylinowe (marcinki), omiegi, żagwin oraz ubiorek wiecznie zielony.
Jeżówki to jedne z bylin, które potrzebują odmładzania. Fot. orestligetka/123RF.com
Przeczytaj również: Kwitnie do przymrozków, pachnie wanilią, zasłania brzydkie miejsca w ogrodzie. Siew heliotropu peruwiańskiego na rozsadę
Kiedy i jak często odmładzać byliny?
Byliny najlepiej odmładzać wiosną lub jesienią. Odpowiedni termin zależy przede wszystkim od tego, kiedy dany gatunek kwitnie. W wielu przypadkach jednak zarówno wiosna, jak i jesień są dobre na rozmnażanie rośliny w ten sposób. Jaki moment na odmładzanie wybrać dla poszczególnych bylin?
- Wiosną możemy odmłodzić m.in. floksy wiechowate, kocimiętkę, jeżówki, funkie, ostróżkę, kocimiętkę Faassena, żurawki, liliowce, rudbekię błyskotliwą, astry bylinowe (marcinki), żagwin i omiegi.
- Jesienią warto odmładzać floksy szydlaste i wiechowate, irysy, funkie, ostróżkę, orliki, żurawki, liliowce, omiegi, żagwina oraz ubiorka wiecznie zielonego.
To, jak często odmładzać byliny, zależy od ich trwałości. Te, które są krótkowieczne, potrzebują dzielenia i przesadzania na nowe stanowiska co 3-4 lata. Tak jest m.in. w przypadku jeżówek, liliowców, irysów czy ostróżek. Rzadziej odmładzać możemy orliki, żurawki, floksy czy rudbekię błyskotliwą (po 4-6 latach uprawy). Skąd mamy wiedzieć, że dana bylina wymaga odmłodzenia? Warto obserwować swoje rośliny. Podzielmy je, jeśli kwitną mniej obficie i słabo rosną, a na środku kęp pojawiają się suche, ogołocone z liści pędy.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Rozświetli skalniak, gdy pożegnamy zimę. Miłek wiosenny – najważniejsze zasady uprawy
Czosnek bylinowy o urzekającym kwitnieniu. Odporny na suszę i szkodniki
Czy piwonie są odporne na zimno? Jak pielęgnować piwonie zimą