Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Zimozielony krzew doskonale zastąpi tuje. Jak uprawiać mahonię na żywopłot?

Mahonia pospolita jest zielonym przez cały rok krzewem, który nie tylko wspaniale kwitnie, ale również rodzi atrakcyjne dla ptaków owoce. Co ciekawe, doskonale nadaje się do uprawy jako soliter oraz w formie żywopłotu, dzięki czemu z powodzeniem może zastąpić tuje, cisy czy laurowiśnie. Jak pielęgnować mahonię pospolitą? W jaki sposób stworzyć z niej żywopłot, który będzie piękny o każdej porze roku? Wyjaśniamy.

Zimozielony krzew doskonale zastąpi tuje. Jak uprawiać mahonię na żywopłot?
Podpowiadamy, jak uprawiać i pielęgnować mahonię pospolitą. Fot. orestligetka/123RF.com

Spis treści:

Mahonia pospolita (Mahonia aquifolium) – zimozielony krzew

Mahonia pospolita (Mahonia aquifolium) jest zimozielonym krzewem należącym do rodziny berberysowatych. Podobnie jak inni przedstawiciele tej grupy – przede wszystkim popularny w ogrodach berberys – jesienią zmienia barwę liści na czerwonawo-brązowy. W pozostałych miesiącach w roku mahonia pospolita również wygląda spektakularnie. Wtedy błyszczące, skórzaste i ząbkowane na brzegach liście są ciemnozielone. Choć wyglądają na kolczaste, nie ranią dłoni.

Liście, które nie opadają na zimę i są atrakcyjne niezależnie od pory roku, to niejedyny atut mahonii pospolitej. Na szczególną uwagę zasługują także złociste kwiaty o przyjemnym, choć delikatnym zapachu, które zebrane są w pokaźne wiechy. Pojawiają się na krzewie wiosną, od kwietnia do maja, stanowiąc cenne źródło nektaru i pyłku dla pszczół, motyli oraz innych pożytecznych zapylaczy. Z czasem cytrynowe kwiaty przeobrażają się w owoce przypominające jagody. Są one owalne i mają granatowo-purpurową, matową skórkę.

Atutem mahonii pospolitej są jej kwiaty i owoce. Atutami mahonii pospolitej są jej kwiaty i owoce. Fot. apugach/123RF.com

Dojrzewające na przełomie lipca i sierpnia owoce mahonii pospolitej są jadalne, jednak ze względu na cierpki smak rzadko wykorzystuje się je w kuchni (co najwyżej do przyrządzania nalewek). Są jednak nieocenionym źródłem pokarmu dla dzikich zwierząt, zwłaszcza ptaków. To jeden z wielu powodów, dlaczego warto mieć mahonię pospolitą w swoim ogrodzie. Jakie są jej największe zalety?

  • Dzięki zimozielonym liściom mahonia pospolita wygląda atrakcyjnie przez cały rok.

  • Ma miododajne kwiaty, które przyciągają pożyteczne owady zapylające.

  • Jej owoce stanowią źródło pokarmu dla ptaków.

  • Jest rośliną wysoce mrozoodporną, którą uszkodzić może tylko srogi mróz. Nawet jeśli do tego dojdzie, szybko się regeneruje.

  • Jest niewymagająca względem gleby i bezproblemowa w pielęgnacji.

  • Kwitnie i owocuje nawet w cieniu.

  • Rzadko choruje i nie atakują jej szkodniki.

  • Można wykorzystać ją na wiele sposobów – również w formie żywopłotu.

Przeczytaj również: Zabezpieczenie borówki amerykańskiej na zimę. Można to zrobić na kilka sposobów

Mahonia pospolita na żywopłot

Mahonia pospolita jest gęstym i rozłożystym krzewem zimozielonym, który w ogrodzie osiąga ok. 100-150 cm wysokości oraz podobną szerokość. Zarówno pokrój, jak i niewielkie wymagania tej rośliny sprawiają, że doskonale nadaje się ona na średni żywopłot. Dzięki kolczastym ząbkom na liściach wydaje się barierą nie do przekroczenia. Co więcej, jeśli po kilku latach żywopłot z mahonii pospolitej ogołoci się od dołu, możemy bez skrupułów nisko go przyciąć (nawet na 30 cm nad ziemią), by znów ładnie się zagęścił. Nie musimy się obawiać radykalnego cięcia, ponieważ krzew ten dobrze reaguje na taki zabieg.

Jak sadzić mahonię pospolitą na żywopłot?

  • Wiosną lub jesienią wyznaczamy miejsce, gdzie posadzimy mahonię pospolitą. Może być półcieniste lub całkowicie zacienione.

  • Przekopujemy glebę i usuwamy chwasty z wybranego stanowiska.

  • Sadzonki wkładamy do wiadra z wodą na ok. 20 min, aby je namoczyć.

  • Wykopujemy dołki o głębokości 30-40 cm. Muszą być tak szerokie, aby korzenie mahonii swobodnie rozłożyły się w zagłębieniu. Aby stworzyć gęsty żywopłot, rośliny sadzimy w pojedynczym rzędzie, zachowując między nimi ok. 50 cm odległości.

  • Mahonię pospolitą sadzimy na takiej samej głębokości, na jakiej rosła do tej pory w szkółce. Dołki zasypujemy ziemią wymieszaną z dojrzałym kompostem i lekko ugniatamy.

  • Na koniec obficie podlewamy.

Niektórzy uważają, że wadą zimozielonego żywopłotu z mahonii pospolitej jest to, że z czasem ogołaca się ona od dołu. Rozwiązaniem tego problemu może być przycinanie lub posadzenie obok niej niskiego berberysu Darwina odmiany 'Compacta'. Krzew ten wygląda bardzo podobnie do mahonii, a także tak jak ona jest miododajny i zimozielony. W zestawieniu te dwa gatunki tworzą piękny, bardzo gęsty żywopłot o minimalnych wymaganiach.

Jesienią liście mahonii pospolitej zmieniają kolor. Jesienią liście mahonii pospolitej zmieniają kolor. Fot. apugach/123RF.com

Jak uprawiać i pielęgnować mahonię pospolitą?

Ogromnym atutem mahonii pospolitej jest prostota jej uprawy. Niezależnie, czy posadziliśmy ją jako soliter, czy w formie żywopłotu, roślina ta nie sprawi nam żadnych kłopotów. Choć jej wymagania są minimalne, warto je poznać, aby przez cały rok była w dobrej kondycji i cieszyła oko zdrowymi liśćmi oraz obfitym kwitnieniem. Jak uprawiać i pielęgnować mahonię pospolitą? Oto garść praktycznych wskazówek.

  • Ziemia – mahonia pospolita nie jest wymagająca względem ziemi, w której rośnie, warto jednak, aby podłoże było lekkie i przepuszczalne. Możemy ją uprawiać zarówno w obojętnej, kwaśnej, jak i zasadowej glebie.

  • Stanowisko – krzew ten będzie dobrze rósł w cieniu i półcieniu.

  • Podlewanie – roślinę tę podlewamy umiarkowanie, tylko w czasie przedłużającej się suszy (1-2 razy w tygodniu).

  • Nawożenie – mahonia pospolita nie wymaga częstego nawożenia. Wystarczy, że zasilimy ją jeden lub dwa razy wiosną. Sprawdzą się nawozy do roślin kwitnących, a także naturalne odżywki: kompost, gnojówka z pokrzywy lub obornik granulowany.

  • Przycinanie – co kilka lat krzewy możemy odmłodzić, skracając ich pędy do wysokości ok. 30 cm nad ziemią. Warto zrobić to wiosną, od kwietnia do czerwca. Wtedy też możemy wykonać cięcie korygujące, które pozwoli usunąć po zimie wszystkie przemarznięte, uszkodzone i połamane gałązki.

  • Ściółkowanie – mahonię pospolitą warto wyściółkować np. korą ogrodową, zrębkami, kompostem lub suchymi liśćmi. W ten sposób będziemy chronić ją przed stratami wody.

  • Mrozoodporność i zimowanie – krzew ten jest wysoce mrozoodporny, więc nie trzeba zabezpieczać go przed zimnem. Przydatna okazuje się jedynie ściółka, która chroni przed wystąpieniem suszy fizjologicznej, na co mahonia jako roślina zimozielona jest narażona zimą.

  • Choroby i szkodniki – mahonia pospolita rzadko choruje, nie bywa także atakowana przez szkodniki. Zdarza się jednak, że wysycha zimą wskutek suszy fizjologicznej, ale wiosną szybko się odradza.

Mahonia pospolita jest doskonałą alternatywą dla roślin, które często wybierane są na żywopłot. Z powodzeniem zastąpi popularne tuje, nie wymagając wiele troski i przyciągając do ogrodu setki zapylaczy. To najlepszy wybór dla każdego, kto szuka zimozielonej bariery, która będzie wyglądać atrakcyjnie przez cały rok.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak przezimować wrażliwe na mróz kwiaty cebulowe i bulwiaste? Zimowanie dalii, mieczyków, begonii

Całoroczna rabata. Zimozielone rośliny i byliny odporne na mróz

Zabezpieczanie i okrywanie winorośli na zimę. Gatunki odporne na mróz - jak kopczykować i okrywać?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.