Porady ogrodnicze

Co na żywopłot zimozielony? Modne gatunki, sadzenie i pielęgnacja

Żywopłot zimozielony to doskonała alternatywa dla drogiego ogrodzenia. Tego typu rośliny nie zrzucają liści na zimę, więc można cieszyć się szczelną osłoną przez cały rok. Ponadto zielona ściana tworzy wspaniałe tło dla kolorowych kwiatów latem oraz urozmaica krajobraz zimą. Zastanawiasz się, z jakich roślin stworzyć zimozielony żywopłot? Poznaj najlepsze propozycje i wybierz coś dla siebie.

Co na żywopłot zimozielony? Modne gatunki, sadzenie i pielęgnacja
Osłoń się przed wzrokiem ciekawskich przechodniów barierą z zimozielonych roślin. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Co na żywopłot zimozielony? Polecane rośliny

Na żywopłot zimozielony trzeba wybrać rośliny, które nie zrzucają liści na zimę. Jednak to niejedyny wymóg. Okazy powinny także dość szybko rosnąć, być łatwe w pielęgnacji i mieć zwarty pokrój. Oto rośliny, które wykazują się powyższymi cechami.

  • Bukszpan

Bukszpan, a zwłaszcza odmiana wieczniezielona (łac. Buxus sempervirens) to doskonały wybór na żywopłot. Ta roślina wytwarza bardzo dużo pędów, które są gęsto pokryte małymi, eliptycznymi, błyszczącymi liśćmi. Nie spadają na zimę, więc zdobią krzewy cały rok.

Niecięty bukszpan dorasta od 2 do nawet 10 metrów. Rośnie dość wolno, więc nie trzeba go zbyt często przycinać w ciągu jednego sezonu. W zupełności wystarczą 1-2 cięcia w trakcie roku. Jego zaletą jest to, że bardzo dobrze reaguje na skracanie pędów. Każdy zabieg sprawia, że krzew wypuszcza coraz więcej pędów i liści.

Niestety żywopłoty z bukszpanu stają się coraz mniej popularne. Wynika to z inwazji ćmy bukszpanowej, która jest w stanie zniszczyć wszystkie okazy w ciągu kilku dni lub tygodni.

  • Ligustr

Ligustr pospolity, łac. Ligustrum vulgare, jest często wybierany na żywopłoty w parkach i w ogródkach miejskich. Tworzy rozgałęzione, gładkie pędy pokryte skórzastymi, eliptycznymi i błyszczącymi liśćmi w kolorze ciemnozielonym. Wiosną roślina kwitnie na biało – kwiaty są drobne, kremowobiałe i lekko pachnące. Jesienią powstają z nich czarne, błyszczące owoce, które stanowią wspaniały pokarm dla ptaków.

Ligustr nie ma dużych wymagań. Dobrze znosi zanieczyszczenia miejskie i niedobór wody. Łatwo się rozmnaża przez odrosty korzeniowe. Zatem nawet jeśli jakaś część żywopłotu ulegnie zniszczeniu, można łatwo ją uzupełnić. Wystarczy ugiąć sąsiednie pędy i przysypać je ziemią. Po kilku miesiącach rośliny się ukorzenią i zaczną wypuszczać nowe gałązki.

Bukszpan i ligustr idealnie nadają się na żywopłot. Bukszpan i ligustr idealnie nadają się na żywopłot. Fot. CanvaPro

  • Laurowiśnia

Laurowiśnia cieszy się coraz większą popularnością. Tworzy pędy pokryte eliptycznymi, gładkimi, lśniącymi liśćmi. Nie spadają one na zimę, dzięki czemu można cieszyć się ich widokiem cały rok. Roślina dorasta do 3 metrów wysokości. Jednak z powodzeniem można ją przycinać i utrzymać na wysokości 1-2 m. Laurowiśnia dobrze reaguje na cięcie, więc żywopłot będzie pięknie się prezentować.

Ten gatunek nie ma zbyt wysokich wymagań poza odpowiednią temperaturą. Roślina nie jest odporna na mróz poniżej 20° C. Dlatego najlepiej sadzić ją tylko w cieplejszych strefach Polski.

  • Ostrokrzew Meservy

Ostrokrzew Meservy to mrozoodporna odmiana, którą z powodzeniem można sadzić nawet w chłodniejszych częściach Polski. Warto to zrobić, ponieważ roślina ma dość sztywny pokrój i tworzy wyjątkowe zielononiebieskie liście. Mają do 4-5 cm długości i są zakończone 5-7 ostrymi ząbkami. Ostrokrzew Meservy może mieć kwiaty i owoce w formie czerwonych, jajowatych kuleczek. Aby można było się nimi cieszyć, trzeba posadzić w żywopłocie dwie odmiany: żeńską Blue Princess i męską, np. Blue Prince. Wtedy kwiaty zostaną zapylone i powstaną owoce.

Atutem ostrokrzewów są nie tylko liście, które pozostają na krzewie przez cały rok. Cenne są także jagody. Stanowią ozdobę oraz wartościowe źródło pokarmu dla ptaków. To niejedyna zaleta tej rośliny. Ostrokrzew w formie żywopłotu to dobra bariera ochronna. Ostre kolce na liściach mogą powstrzymać intruza przed wtagnięciem na posesję.

Ostrokrzew Meservy i mahonia pospolita pięknie prezentują się w formie żywopłotu. Ostrokrzew Meservy i mahonia pospolita pięknie prezentują się w formie żywopłotu. Fot. CanvaPro

  • Mahonia pospolita

Mahonia pospolita to niezbyt wysoki, ale niezwykle zjawiskowy krzew. Dorasta do 150 cm wysokości. Ma sztywne pędy, które są pokryte dużymi, skórzastymi i ciemnozielonymi liśćmi. Mają kolczaste brzegi, co może dodatkowo odstraszać włamywaczy czy obce zwierzęta.

Niewątpliwą zaletą mahonii pospolitej jest to, że wiosną tworzy żółte kwiaty zebrane w groniaste kwiatostany. Wspaniale się prezentują, dzięki czemu ogród już na początku sezonu wygląda niesamowicie. Wyrastają z nich kuliste, granatowe owoce, które stanowią pokarm dla ptaków.

Mahonia dobrze reaguje na cięcie. Radzi zarówno na słonecznych, jak i na cienistych zakątkach. Szybko się dostosowuje do zastanych warunków.

Przeczytaj również: Zimozielone rośliny iglaste do ogrodu. 10 ciekawych i oryginalnych gatunków

Kiedy sadzić żywopłot zimozielony?

Chcesz stworzyć żywopłot zimozielony wokół działki? Najlepszym terminem na sadzenie krzewów jest jesień, a dokładnie czas od końca sierpnia do listopada. O tej porze roku:

  • temperatury spadają, więc ziemia nie wysycha tak szybko jak latem – to zmniejsza ryzyko więdnięcia roślin;

  • dużo pada, zatem nie trzeba nic podlewać – to duża oszczędność!

  • są dostępne tańsze sadzonki z tzw. gołym korzeniem – ich zakup może być korzystny dla portfela;

  • ziemia jest nagrzana i wilgotna, co sprzyja ukorzenianiu się – rośliny posadzone jesienią wiosną mają już dobrze rozwinięty system korzeniowy i bez problemu mogą rozpocząć wegetację.

Żywopłot można również sadzić wiosną. Istnieje jednak ryzyko, że temperatury znacznie wzrosną, przez co krzewy będą wymagały systematycznego podlewania. To może być czasochłonne, zwłaszcza jeśli płot ma kilkaset metrów długości!

Jak pielęgnować żywopłot zimozielony?

Pielęgnacja żywopłotu zimozielonego jest dość prosta, zwłaszcza jeśli wybierzesz bezproblemowe gatunki roślin. Jednak nie oznacza to, że można je pozostawić bez opieki. Bardzo ważne jest, aby:

  • regularnie przeprowadzać cięcie, aby roślina od samego dołu była gęsta i miała zwarty pokrój. Jeśli zaniedbasz tę kwestię, żywopłot będzie dość nieuporządkowany i prześwitujący;

  • skracać pędy tak, aby na dole były jak najkrótsze. Dzięki temu słońce będzie docierać do podstawy żywopłotu. Zapobiegnie to opadaniu liści w dolnych partiach osłony;

  • podlewać rośliny, gdy zimą nie pada śnieg i są bardzo niskie temperatury. W takich warunkach może dojść do tzw. suszy fizjologicznej, która doprowadzi do obumierania roślin;

  • nawozić żywopłot na początku sezonu. W ten sposób zapewnisz okazom niezbędne składniki odżywcze do rozwoju. Dzięki temu będą szybciej rosły.

Warto również zadbać o ściółkowanie i odchwaszczanie gleby wokół roślin. Dzięki temu żywopłot będzie mógł się spokojnie rozwijać bez walki o wodę czy składniki odżywcze z innymi, niepożądanymi roślinami.

Zimozielony żywopłot to wspaniała ozdoba ogrodu, a także świetny sposób na to, aby zadbać o prywatność posesji.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Czy można wyciąć tuje bez pozwolenia? Musisz pamiętać o kilku zasadach

Zimozielone krzewy liściaste w doniczkach - ozdoba balkonu i tarasu przez cały rok. Co posadzić i jak pielęgnować?

Antypka to idealny krzew na żywopłot. Jak uprawiać wiśnię wonną?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.