Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

W kilka dni potrafą zniszczyć roślinę. Jak walczyć z chorobami iglaków?

Świerki i sosny to jedne z najczęściej spotykanych dekoracji ogrodu. Te iglaste drzewa zachwycają swoim dostojnym pokrojem, gęsto ułożonymi igłami oraz pięknym kolorem. Bywają one jednak  celem ataku szkodników lub miejscem rozwoju różnych chorób. Dowiedz się, jakie choroby i szkodniki iglaków mogą zagrażać twoim roślinom.

W kilka dni potrafą zniszczyć roślinę. Jak walczyć z chorobami iglaków?
Powodem zamierania iglaków mogą być choroby wywoływane przez grzyby, w tym najgroźniejsza – fytoftoroza. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się

Choroby iglaków – najczęstsze przyczyny

Drzewa iglaste m.in świerki oraz sosny, doskonale rosną w polskich warunkach. Wytrzymują bardzo niskie temperatury i silne wiatry. Z powodzeniem radzą sobie nawet w wysokich pasmach górskich. Jednak nawet tak silne drzewa mogą paść ofiarą szkodników i patogenów. Tak często zdarza się, gdy iglaki zostały uszkodzone przez działanie czynników zewnętrznych, takich jak:

  • mróz,
  • susza,
  • brak odpowiedniej ilości minerałów w podłożu.

Innymi przyczynami rozwoju chorób są:

  • niewłaściwe warunki do rozwoju, czyli podmokła, zimna ziemia lub stanowisko, na którym roślina narażona jest na duże i nagłe wahania temperatur,
  • nadmierne zagęszczenie drzew i zraszanie ich wieczorem.

Choroby iglaków bardzo łatwo zauważyć. Wiele z nich objawia się zmianą koloru gałęzi, dziwnym nalotem na igłach czy zahamowaniem rozwoju. Jednak symptomy zależą w dużej mierze od rodzaju patogenu lub szkodnika

Najczęściej spotykane choroby iglaków

Rozpoznanie choroby świerka we wczesnym stadium jest niezwykle ważne. Dzięki temu można zastosować odpowiedni preparat i uratować drzewko przed obumarciem. Aby tak było, warto poznać najczęstsze choroby, które dotykają świerków. Są to np.:

  • choroby iglaków - osutka świerka – tę chorobę powoduje grzyb Celem jego ataku są zazwyczaj młode, kilkuletnie drzewka, ale jego ofiarą mogą paść także kilkunastoletnie okazy. Objawy zakażenia pojawiają się zazwyczaj wiosną. Wtedy igły pokrywają się pojedynczymi plamami w brązowym kolorze, które z czasem przenoszą się na całe gałęzie. Z kolei jesienią na ich miejscu pojawiają się czarne owocniki grzyba. Co ciekawe – drzewo nie traci igieł mimo zachorowania, jednak staje się słabe i podatne na uszkodzenia np. przez wiatr. Aby wyleczyć świerka z osutka, należy zastosować oprysk preparatem ze składnikami przeciwgrzybiczymi 2 razy co 10 dni. Następnie należy powtórzyć zabieg wiosną, co 2 tygodnie, jeśli jest wilgotno;

  • choroby iglaków- fytoftoroza – bardzo groźna choroba grzybopochodna, która prowadzi do całkowitego zniszczenia drzewa. Walka z patogenami jest bardzo trudna i często wymaga wykopania okazu i użycia mocnych środków przeciwgrzybiczych, które zwalczą ich rozwój w ziemi. Fytoftoroza objawia się żółknięciem, a następnie brązowieniem pędów po jednej stronie świerku. Kolejnym symptomem jest zgnilizna, która występuje na dole pnia, a z czasem postępuje ku górze. Mogą być widoczne również chore tkanki. Młode okazy można próbować uratować przez drastyczne cięcie i intensywne opryski środkami przeciwgrzybiczymi. Starsze należy spalić, a ziemię odkazić. Profilaktycznie należy opryskać także sąsiednie świerki;

  • choroby iglaków - brązowienie igieł świerka – jedna z najczęstszych chorób świerka srebrnego. Wywołują ją grzyby, takie jak Rhizosphaera kalkhoffii, Lophoderimium macrosporum, Lophoderimium piceae. Na początku objawia się żółtymi plamami, które potem zmieniają kolor na brązowy. Na koniec zarażone igły opadają. Z czasem może dojść do obumierania całych pędów, co nie jest bezpieczne dla osób, które poruszają się w otoczeniu świerka. Grzyby utrzymują się na igłach, nawet po opadnięciu, dlatego wszelkie śmieci z drzewa najlepiej zebrać i spalić, aby nie doszło do rozprzestrzenienia się choroby na inne okazy. Aby zwalczyć brązowienie igieł świerka, należy zastosować oprysk z preparatów grzybobójczych dwukrotnie w odstępie 10-14 dni.

  • choroby iglaków - rdza wejmutkowo – żywicowa - to choroba porażająca igły i pędy – na ich końcach występują żółte plamy. Kora u nasady igieł wydziela żółty płyn.

Jednocześnie należy pamiętać, że nie każde usychanie czy brązowienie igieł oznacza atak grzybów. Zmiana ich koloru może być wywołana także przez tzw. suszę fizjologiczną, czyli zjawisko, do którego najczęściej dochodzi zimą, gdy roślina przez zbyt niskie temperatury nie jest w stanie pobrać z ziemi wody. Aby temu zapobiec, należy podlewać okazy do późnej jesieni, a także zimą w cieplejsze dni.

Najczęściej spotykane szkodniki na iglakach

Grzyby to nie jedyne co zagraża dostojnym świerkom. Drzewa mogą paść także ofiarą szkodników, które często przenoszą się na nie z innych roślin. Wśród najbardziej popularnych wymienia się:

  • mszycę świerkową zieloną – niewielkie owady, które można najczęściej znaleźć na spodniej części igieł. Żerują w dużych skupiskach i zazwyczaj skupiają się na młodych częściach pędów powodując ich obumieranie, a przez to zatrzymanie wzrostu całego drzewa. Mszyce na świerku pozostawiają także jasne plamy, które sprawiają, że drzewo wygląda jakby miało paski. Najlepszym sposobem, aby się pozbyć tego szkodnika jest odpowiedni preparat owadobójczy,

  • przędziorka sosnowca – drobny pajęczak, który żeruje głównie wewnątrz korony na starszych pędach. Jego najbardziej charakterystycznym objawem są mozaikowate plamy na igłach, żółknięcie ich i opadanie. Pozostawia po sobie także niewielkie pajęczynki oraz bursztynowe jajeczka, które można zobaczyć na niektórych gałęziach zimą. Jeśli zauważyłeś obecność przędziorka na swoim świerku, wczesną wiosną zastosuj oprysk produktem owadobójczym, a w okresie wegetacyjnym, czyli od maja do czerwca, środkami przędiorkobójczymi. Pamiętaj, żeby z tym nie zwlekać – pojawienie się pajęczynek to ostatnie stadium zainfekowania rośliny,

  • ochojniki świerkowo-modrzewiowe – szkodniki z gatunku mszyc. To drobne owady, których ciałka są pokryte białym, woskowym nalotem. Ich głównym celem ataku są modrzewie, ale można spotkać je także na młodych okazach świerka. Oznaką występowania ochojników są galasy, czyli patologiczne narośla, które mają kremowy kolor i podłużny kształt. Wyglądają dość nieestetycznie, przez co cała roślina nie prezentuje się zbyt dobrze. Dodatkowo osłabiają wzrost rośliny, przez co mimo starań nie osiągnie ona imponujących wymiarów. Jedynym sposobem, aby się ich pozbyć jest ręczne usuwanie galasów, zanim wyklują się z nich mszyce. Można także zastosować oprysk, który niweluje dorosłe osobniki oraz oblepia narośla powodując uduszenie się owadów.



Fot. Jerzy Opioła - Praca własna, CC BY-SA 4.0, Commons.wikimedia.org

Najlepszym sposobem na zwalczenie szkodników jest zastosowanie odpowiedniego preparatu, który nie tylko je zniszczy, ale także odstraszy. Pamiętaj, żeby działać szybko, zanim pasożyty wyrządzą zbyt duże szkody.

Jak zwalczyć choroby iglaków?

Uprawiasz wspaniałe okazy, takie jak np. świerk conica? Choroby mogą zniszczyć jego wspaniały pokrój i sprawić, że z pięknej ozdoby stanie się drzewem, które będzie szpecić okolicę. Aby temu zapobiec należy:

  • zadbać o odpowiednie stanowisko dla rośliny – świerki najlepiej rosną w żyznej, świeżej, przepuszczalnej i wilgotnej glebie, gdzie ich korzenie mogą swobodnie się rozwijać. Jeśli gleba będzie podmokła, zbita i twarda, istnieje ryzyko, że drzewo zacznie się przechylać pod wpływem wiatru. W skrajnych przypadkach może się nawet przewrócić!
  • posadzić iglaka w słonecznym miejscu – duża ilość światła jest niezbędna do tego, aby igły świerku mogły pięknie się wybarwić. Zapobiega to także gromadzeniu się wilgoci, a przez to wystąpieniu zgnilizny.

Warto szczególnie dbać o nawodnienie gleby wokół iglaków, ponieważ drzewka są dość wrażliwe nawet na okresowe susze.

Żeby przeciwdziałać atakom szkodników, zapobiegawczo można wczesną wiosną wykonać oprysk, który zniszczy zimujące formy owadów. W tym celu możemy użyć naturalnego preparatu na bazie oleju rydzowego. Jest on przeznaczony do mechanicznego eliminowania szkodliwych owadów i roztoczy. Pokrywa je cienką, lepką powłoką utrudniającą oddychanie i poruszanie się. W ten sposób zostają one wyeliminowane.

Preparat ten działa w temperaturze od 5 do 24 stopni Celsjusza. Jeżeli zauważymy szkodniki późną wiosną lub latem, możemy użyć środka owadobójczego. Oprysk tego typu preparatem przeprowadza się w okresie wylęgania się i żerowania larw, od lipca do września. Pamiętajmy, aby zawsze przestrzegać zaleceń zawartych w ulotkach i na opakowaniach środków ochrony roślin.

Domowe sposoby na choroby iglaków

  • Preparat z sody oczyszczonej przeciwko chorobom grzybowym

Do 1 łyżeczki sody oczyszczonej i 2 litrów wody dodaj 5 ml szarego mydła. Składniki wymieszaj i wstrząśnij. Gdy zastosujesz ten preparat do oprysku roślin zaatakowanych przez mączniaka, zobaczysz, że już następnego dnia nalot na  wyraźnie pociemnieje. Opryski powtarzaj kilkakrotnie co 3-4 dni.

  • Drożdże na choroby grzybowe roślin

Drożdże sprawdzą się nie tylko jako odżywczy nawóz, ale też naturalny oprysk na uciążliwe choroby i szkodniki.

50 g świeżych lub 17 g suszonych drożdży rozpuszczamy w tłustym, 3,2% mleku. Roztwór rozcieńczamy 5 l wody. Można dodać do niego również niedużej ilości szarego mydła, które sprawki, że oprysk dłużej utrzyma się na roślinach. Poznaj inne zastosowania szarego mydła w ogrodzie.

  • Wywar ze skrzypu na wzmocnienie roślin i choroby grzybowe

Skrzyp polny stosuje się profilaktycznie na wzmocnienie roślin i choroby grzybowe. Aby przygotować wywar 250 g świeżego ziela zagotuj w 1 litrze wody przez około 30 minut. Następnie preparat rozcieńcz wodą w proporcji 1:10. Gotową miksturą opryskuje się rośliny.

Codziennie oglądaj igły swojego drzewka, a dzięki temu uda ci się odpowiednio wcześnie wykryć groźne choroby i szkodniki, które mogłyby zniszczyć dekorację ogrodu. Szybka reakcja to gwarancja sukcesu!

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Nieproszeni goście w choince. Te owady uwielbiają iglaki na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.