Spis treści:
Jakie właściwości ma szare mydło?
Mydło potasowe potocznie nazywane "szarym" powstaje na skutek zmieszania soli potasowych wyższych kwasów karboksylowych, gliceryny, chlorku sodu i innych nawilżających składników. W przeciwieństwie do mydeł, które doskonale znamy ze swoich łazienek, prawdziwe mydła potasowe są lepką, galaretowatą mazią w brązowym kolorze. Kojarzycie „szare mydło”, jako stałe, brązowe kostki? Nie dajcie się zwieść – „twarde” mydła są produkowane z użyciem sodu. Producenci nie dodają do nich żadnych substancji barwiących czy zapachowych i reklamują je właśnie jako szare mydła, chociaż bliżej im do naturalnych detergentów.
Brak olejków eterycznych i barwników sprawia, że naturalne szare mydło rzadko uczula, a co za tym idzie, nie podrażnia wrażliwej lub dotkniętej atopowym zapaleniem skóry. Wykazuje działanie antybakteryjne, łagodzące i wysuszające. Można więc używać go do mycia ciała i włosów, ale po takim zabiegu warto nałożyć balsam i odżywkę. Jednak odradza się stosowania szarego mydła do mycia twarzy i jej pielęgnacji z uwagi na zasadowe pH.
Zastosowanie szarego mydła w domu
W PRL-u miękkie mydło potasowe miało wiele różnych zastosowań. Dodawano je do prania, przygotowywano z niego środki czystości, służyło też rozmaitym celom higienicznym. Niektóre metody wykorzystywania szarego mydła mogą cię zaskoczyć, inne zapewne dobrze już znasz. To produkt przydatny w domowej apteczce, ponieważ wodnym roztworem mydła potasowego można przemywać nieduże rany i obrzęki powstałe np. po ugryzieniu owadów. Zmniejsza ono opuchliznę, dezynfekuje i zapobiega swędzeniu. Szare mydło sprawdza się też na stłuczenia – okłady i kąpiele w wodzie z dodatkiem tego produktu pozwalają zredukować ból oraz zmniejszyć obrzęk powstały po urazie. Do czego jeszcze można je wykorzystać?
- Szare mydło na plamy
Szare mydło to doskonały środek do wywabiania plam. Z jego pomocą bez problemu usuniemy zabrudzenia po winie, z barszczu, tłustych potraw czy soków owocowych. Zabrudzone tkaniny wystarczy namoczyć w roztworze wody i mydła potasowego, a potem wyprać tak, jak zwykle.
Namoczenie odzieży w wodzie z szarym mydłem ułatwi usunięcie plam. Fot. CanvaPro
- Szare mydło do prania
Z miękkiego mydła łatwo przygotować detergent piorący. Wystarczy zmieszać 1/2 szklanki substancji z 50 g sody kalcynowanej, 50 g zwykłej sody oczyszczonej oraz 100 g boraksu. Na jedno pranie wystarczy ok. 1-2 łyżki takiej gotowej mieszanki.
Przeczytaj również: Domowa mikstura nadaje świeżość i usuwa resztki detergentów z ubrań. Baza to trzy naturalne składniki
- Szare mydło do mycia naczyń
Innym detergentem, który można przygotować, wykorzystując mydło potasowe, jest płyn do mycia naczyń. W 50 ml gorącej wody należy rozpuścić 50 g szarego mydła, 20 kropli pomarańczowego olejku eterycznego oraz 15 kropli miętowego olejku eterycznego. Roztwór przelewamy do butelki z dozownikiem.
- Szare mydło na ściany
Mydło potasowe sprawdzi się również podczas prac remontowych. Przed pomalowaniem ściany trzeba dokładnie oczyścić ją z zabrudzeń, kurzu i tłustych osadów. Inaczej nowa farba nie przylgnie do ich powierzchni i w przyszłości będzie się łuszczyć lub odpryskiwać. W tym celu mydło rozpuszczamy w ciepłej wodzie, a następnie taki roztwór obficie nanosimy na ściany bawełnianą ścierką lub dużym ławkowcem.
Przemycie powierzchni ma jeszcze jedną zaletę – kontakt z wodą i środkiem myjącym powoduje odpryski i wybrzuszenia, uwidaczniając w ten sposób miejsca, które koniecznie trzeba zagipsować przed pomalowaniem nowym odcieniem. Mydłem potasowym z powodzeniem umyjemy również wszelkie przybory malarskie wykorzystywane podczas remontów.
- Szare mydło do usuwania tapet
Rozpuszczone w wodzie szare mydło można wykorzystać również do zdzierania starach tapet. Płyn nanosimy na ściany i pozwalamy okładzinom nim przesiąknąć. Po upływie kilkudziesięciu minut z łatwością je usuniemy.
- Szare mydło do mycia okien i drewna
Tym prostym produktem zastąpisz tradycyjne środki czystości, w tym nawet popularny ocet. Świetnie usuwa ono tłuszcz, kurz i rozpuszcza brud. Preparat do sprzątania jest bardzo prosty w przygotowaniu. Wystarczy rozpuścić łyżkę lub dwie mydła w ciepłej wodzie. Mydliny przelewamy do butelki z atomizerem i gotowe – możesz myć nimi okna i drewniane meble bez ryzyka ich uszkodzenia.
- Szare mydło do czyszczenia pędzli kosmetycznych
Pędzle malarskie to nie jedyny rodzaj pędzli, z których oczyszczeniem poradzi sobie mydło potasowe. Pędzle do makijażu również można nimi czyścić i odkażać. Co więcej, przyda ci się ono podczas regularnego mycia szczotki do włosów, grzebieni oraz specjalnych końcówek do układania fryzury.
Pędzle stosowane do nakładania kosmetyków na twarz warto myć ekologicznymi środkami. Fot. CanvaPro
- Szare mydło do czyszczenia butów
Szarym mydłem z łatwością umyjemy buty – wystarczy nabrać niewielką jego ilość na wilgotną ścierkę i przetrzeć zabrudzenia. Sprawdzi się ono zarówno do pielęgnacji obuwia sportowego, jak i skórzanego. Pamiętajmy jednak o regularnym pastowaniu modeli ze skóry, czyli ich dodatkowym zabezpieczaniu przed skutkami intensywnego użytkowania.
- Szare mydło jako oprysk
Z pewnością ucieszy cię fakt, że wodny roztwór szarego mydła wykorzystasz do wytępienia szkodników atakujących rośliny domowe. Wystarczy opryskać nim zajęte okazy. W ten sposób pozbędziesz się wełnowców, przędziorków i mszyc. Szare mydło ma również właściwości grzybobójcze. Dla wzmocnienia efektu do oprysku z szarego mydła warto dodać łyżkę sody oczyszczonej, tak połączone składniki pozwolą jeszcze skuteczniej walczyć z zagrożeniami dla twojego domowego ogrodu.
Przeczytaj również: Specjalna kąpiel dla roślin doniczkowych – na wzmocnienie i przeciw szkodnikom. Jesienią i zimą to obowiązek
Fakt, że produkt ten doskonale rozpuszcza tłuszcz i pozwala szybko go usunąć, sprawia, że szare mydło to prosty i skuteczny sposób na przywrócenie czystości na powierzchnię mebli. Masz dość rozmytych śladów po próbach usunięcia tłuszczu z blatów i frontów w miejscach szczególnie narażonych na jego osadzanie się i zasychanie? Z pomocą przychodzi szare mydło, które po rozpuszczeniu w wodzie poradzi sobie z niejedną, trudną do usunięcia plamą nie tylko po gotowaniu.
Źródło: deccoria.pl
Materiał zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 08.12.2021.
Przeczytaj również:
Mydło potasowe ogrodnicze - jak i kiedy stosować. Jak zrobić domowe mydło ogrodnicze?
3 triki, które pomogą w generalnym sprzątaniu łazienki. Płytki lśnią, w WC nie ma kamienia