Porady domowe

Jak przygotować okna na zimę?

Listopad to ostatni moment na zabezpieczenie okien przed zimowymi mrozami. Dlaczego to ważne? Ich nieszczelności mogą znacząco podnieść rachunek za ciepło. Poza tym śnieg, wiatr i niska temperatura mogą niekorzystnie wpływać na stolarkę okienną, a nawet doprowadzić do jej uszkodzenia, co również naraża nas na koszty.

Jak przygotować okna na zimę?

fot. 123RF/PICSEL

Krok pierwszy: mycie

Przygotowanie okien do zimy warto zacząć od ich umycia. W grudniu, w całym przedświątecznym zamieszaniu będzie na to zbyt mało czasu. Okna myjmy w pochmurny, ale niezbyt zimny dzień. Dzięki temu na szybach nie pozostaną brzydkie smugi, które tworzą się, jeśli woda i środek myjący zbyt szybko wysychają pod wpływem mocno operującego słońca. Uwaga: mycie okien w zbyt niskiej temperaturze może spowodować, że szkło stanie się bardziej kruche.

Do mycia okien najlepiej sprawdzi się specyfik, który już mamy w domu: płyn do mycia naczyń. Domowy środek do szyb można przygotować również z wody i octu spirytusowego, zmieszanych w proporcji 1:1. Jak myć okna - krok po kroku »

 fot. 123RF/PICSEL

Krok drugi: inspekcja okien

Skontrolujmy ich stan techniczny – sprawdźmy, czy części ruchome działają, jak powinny. Nieszczelne okna to jedna z najczęstszych przyczyn naliczania wysokich opłat za ogrzewanie domu. Nic dziwnego — przez szpary i inne poluzowania ucieka nawet 25% ciepła! Powstaje błędne koło: im zimniej w mieszkaniu, tym bardziej podkręcamy docieplanie, windując tym samym swoje rachunki. Dlatego przed nadejściem mrozów, warto upewnić się, że okna są szczelne.

Jak to zrobić?

Przykładamy rękę do zamkniętego okna i przesuwamy nią ją wzdłuż futryny oraz krawędzi szyby. Jeśli czujemy większy przeciąg, konieczna będzie drobna naprawa. Okna można uszczelnić samodzielnie, używając w tym celu specjalnych uszczelek, pianki poliuretanowej lub silikonu. Przeczytaj, jak uszczelnić okna.

 fot. 123RF/PICSEL

Regulacja docisku skrzydła do ramy okna

Większość nowoczesnych okien jest produkowana tak, abyśmy zależnie od pory roku mogli samodzielne regulować stopień ich szczelności. Jeśli mamy zamontowane w domu takie okna, przestawmy (przekręćmy) specjalny przycisk lub śrubę na ustawienie "zima". Dzięki temu okno będzie ściślej przylegać do ramy, co automatycznie zwiększy jego szczelność. Należy jedynie pamiętać, że domykanie takiego okna może być nieznacznie trudniejsze — klamka może być nieco bardziej oporna.

Szczelne okna to gwarancja niższych rachunków za ogrzewanie, należy jednak pamiętać, że nie mogą być one ZBYT szczelne, szczególnie wtedy, jeżeli mamy w domu kominek, kocioł lub piecyk gazowy. Te urządzenia do poprawnej pracy potrzebują większej ilości powietrza. Kiedy wentylacja w domu jest niewystarczająca, z urządzeń tych może ulatniać się niebezpieczny dla zdrowia i życia czad.

Nadmiernie szczelne okna poznać można po parze wodnej skraplającej się w dolnych częściach szyby. To również symptom problemów z wentylacją w mieszkaniu.

Ruchome elementy okien również mogą wymagać dodatkowego zabezpieczenia. Zgodnie z instrukcją producenta zawiasy i części okucia pokrywamy warstwą silikonowego smaru lub wazeliny technicznej. Pamiętajmy również o konserwacji uszczelek – one również wymagają nasmarowania.

Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.