Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Mydło potasowe ogrodnicze - jak i kiedy stosować. Jak zrobić domowe mydło ogrodnicze?

Mydło potasowe, znane także jako szare mydło, jest nie tylko skutecznym środkiem czystości, ale także praktycznym środkiem pielęgnacyjnym w ogrodzie. Posiada szereg ważnych właściwości, które pozwolą nam odpowiednio zadbać o nasze rośliny. Sprawdź, jak stosować mydło potasowe i jak samodzielnie przygotować preparat, dzięki któremu nasze rośliny będą rosły jeszcze lepiej.

 

Mydło potasowe ogrodnicze - jak i kiedy stosować. Jak zrobić domowe mydło ogrodnicze?
Wyjaśniamy, jakie zastosowanie w ogrodzie ma mydło potasowe i jak zrobić z niego oprysk. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Co to jest mydło potasowe ogrodnicze?

Mydło potasowe to mieszanina soli potasowych, kwasów tłuszczowych, gliceryny, chlorku sodu i innych substancji. Pozbawione jest ono sztucznych barwników oraz środków konserwujących. Mydło potasowe jest również miękkie oraz maziste, dzięki czemu świetnie rozpuszcza się w wodzie. Skuteczność mydła ogrodniczego opiera się głównie na kwasach tłuszczowych, które łatwo łączą się z wodą, tworząc emulsję. Substancję można ponadto wykonać samodzielnie, rozpuszczając, a właściwie mieszając szare potasowe mydło w kostce z wodą w proporcjach 10-30 g mydła na 1 l wody. 

Wiele osób zastanawia się, czy można zastąpić mydło ogrodnicze potasowe zwykłym szarym mydłem? Warto jednak wiedzieć, że tradycyjna nazwa „mydło szare” nie odnosi się do wszystkich produktów dziś tak określanych. Obecnie tego typu produkty są produkowane częściej na bazie sodu, więc różnią się nieco od pierwowzoru. Są one twardsze od mydła potasowego i gorzej rozpuszczają się w wodzie.

Co więcej, nie każde szare mydło jest całkiem bezpieczne, gdyż na rynku dostępne są też takie, które nie są produkowane na bazie naturalnych olejów roślinnych i soli potasowych tylko sodu, co zmienia ich właściwości i sprawia, że na roślinach mogą wykazywać działanie fitotoksyczne.

Mydło potasowe ma w ogrodzie wiele zastosowań. Fot. 123RF.com

Mydło potasowe ogrodnicze – zastosowanie w ogrodzie

Mydło potasowe ogrodnicze ma wiele zastosowań, co sprawia, że bardzo często jest używane przez ogrodników. Może spełniać wiele funkcji w pielęgnacji roślin i ogrodu, takich jak:

  • mycie narzędzi ogrodniczych, szklarń oraz doniczek,
  • zwiększanie skuteczności ekologicznych środków do roślin,
  • stosowanie jako oprysk, który zwalcza szkodniki roślin,
  • walka z chorobami wirusowymi i grzybowymi w ogrodzie,
  • użycie jako składnik naturalnych nawozów,
  • delikatne mycie pędów oraz liści roślin.

Używanie mydła potasowego w ogrodzie lub na balkonie jest również dobrą metodą, jeśli chcemy działać ekologiczne. Co więcej, stosowanie mydła potasowego w odpowiedniej ilości nie wpływa na organizm ludzki, dzięki czemu może być ono wykorzystywane również do warzyw oraz owoców.

Mydło ogrodnicze potasowe może być także stosowane jako dodatek do wyciągów i preparatów roślinnych, który wzmacnia ich działanie i zwiększa przyczepność środka.

Jak samemu zrobić preparat z mydła ogrodniczego?

W wielu sklepach można zakupić gotowe preparaty, jednak również łatwo jest sporządzić preparat z tradycyjnego mydła szarego w warunkach domowych. Nie sprawi nam to dużego problemu, ponieważ kostki lub inne formy mydła potasowego, znajdziemy obecnie właściwie w każdym supermarkecie, w aptekach czy drogeriach. Co więcej, nie zapłacimy za takie mydło wiele pieniędzy, a będziemy mogli cieszyć się pełnią zastosowań. Oto jak krok po kroku zrobić własny preparat z mydła ogrodniczego:

  • Rozpuść rozdrobnione mydło w ciepłej lub gorącej wodzie. Wystarczy 60 g mydła na 2 litry wody.
  • Jeśli woda nie jest przejrzysta i ma osad, to powinieneś dodać nieco alkoholu do wody, dzięki czemu zmiękczysz wodę.
  • Pozostaw preparat do ostygnięcia i co jakiś czas mieszaj.
  • Roztwór jest gotowy do oprysku roślin lub do tego, aby dodawać go do innych środków ochrony roślin.

Oprysk z mydła potasowego pozwoli zwalczyć szkodniki. Fot. 123RF.com

Jakiego mydła i kiedy nie wolno stosować w pielęgnacji roślin?

Mydło potasowe ogrodnicze ma jednak swoje ograniczenia. Nie zaleca się stosowania go bezpośrednio na kwiaty i podczas wegetacji roślin. Nie powinniśmy go używać również w przypadku nowych sadzonek, które dopiero się rozwijają oraz podczas kwitnienia roślin.

Chcąc zminimalizować skutki uboczne, warto użyć mydła na fragmencie rośliny i sprawdzić za kilka dni, jak okaz zareaguje na taki środek. Jeżeli nie będzie objawów uszkodzenia, śmiało możemy stosować mydło potasowe. Równocześnie musimy pamiętać także o tym, że chociaż mydło potasowe świetnie radzi sobie ze szkodnikami, może w tym samym czasie niszczyć pożądane gatunki owadów. Najlepiej stosować je z umiarem i tylko wtedy, gdy jest to naprawdę potrzebne.

Oprócz tego, tak jak wspominaliśmy, trzeba zachować uważność podczas zakupu takiego mydła, ponieważ na rynku dostępne są też także takie, które produkuje się na bazie sodu, co całkowicie zmienia ich właściwości i mogą one być szkodliwe dla roślin.

Przeczytaj również:

Na chwasty, mszyce, mrówki i ślimaki. Zastosowania octu w ogrodzie. Jak zrobić oprysk z octu?

Naturalne sposoby na mszyce. Najlepsze domowe specyfiki, które wygonią mszyce ogrodu

Ziemiórki żerują w twoich kwiatach? Trzy domowe mikstury zwalczające uciążliwe muszki

Jak zadbać o sadzonki ziół w domu? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.