Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Wymiana okna dachowego - jak to zrobić

Okna dachowe przez cały rok są narażone na działanie czynników atmosferycznych. Teoretycznie powinno się je wymieniać co około 20 lat. Najczęstszymi powodami, przez które właściciele decydują się na zmianę to: termomodernizacja domu, remont lub doświetlenie poddasza. Bez względu na motywy, warto się do tego odpowiednio przygotować. Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz ten proces? Przeczytaj!

Wymiana okna dachowego - jak to zrobić
Okno dachowe można wymienić na trzy sposoby. Fot.123RF.com

Spis treści:

Przed rozpoczęciem prac, należy dowiedzieć się, jaki jest typ oraz rozmiar okna, które chcesz wymienić. Następnie powinieneś odpowiednio wybrać model wraz z kołnierzem uszczelniającym, który będzie pasować 1:1 w miejsce wcześniej zamontowanej szyby. Kołnierz dobierany jest w zależności od rodzaju użytego pokrycia dachowego. W kolejnym kroku zastanów się, w jaki sposób chcesz dokonać demontażu. Podczas wyboru, kieruj się potrzebami oraz ceną.

Okno dachowe można wymienić na trzy sposoby:

  • z zachowaniem wnęki okiennej;
  • z częściowym zachowaniem wnęki okiennej;
  • z całkowitą wymianą wnęki okiennej.

Wymiana okna dachowego z zachowaniem wnęki okiennej

Ten sposób jest tani, szybki w wykonaniu i najmniej pracochłonny. Natomiast sprawdza się tylko w przypadku, gdy zależy ci na wymianie samego okna dachowego.

Jak to zrobić krok po kroku? Prace rozpocznij od demontażu starego okna, podczas którego dokonasz oględzin izolacji. Jeżeli wszystko jest w dobrym stanie, załóż kolejno ościeżnicę, nowy kołnierz uszczelniający i skrzydło. 

Wymiana okna dachowego z częściowym zachowaniem wnęki

Chcesz poprawić izolację termiczną oraz żywotność okna dachowego, a jednocześnie ograniczyć trochę koszty. Możesz wykonać wymianę z częściowym zachowaniem wnęki. Aby to zrobić, należy postępować wg poniższych kroków:

  • Najpierw zdemontuj stare okno dachowe.
  • Następnie ostrożnie przytnij istniejącą wnękę okienną.
  • W kolejnym kroku usuń jej górną część.
  • Najważniejszy krok - zamontuj nowe okno.
  • Na koniec wykonaj nową konstrukcję w miejscu, gdzie został jej stary fragment.

Wymiana okna dachowego wraz z wnęką okienną

Jest to najbardziej kosztowna z opcji. Jednak ma ona wiele zalet. Dzięki całkowitej wymianie, konstrukcja będzie bardziej wytrzymała i przetrwa kilkanaście następnych lat.

Podczas tego sposobu, prace rozpocznij od demontażu starego okna w całości. Następnie przejdź do montażu elementu wraz z kołnierzem uszczelniającym. Na samym końcu trzeba wykonać nową wnękę okienną. Na górze okna powinna być równoległa do podłogi, natomiast przy dolnej krawędzi prostopadła do niej.

Jaki sprzęt wybrać do tego zadania

Montaż możesz zlecić doświadczonej ekipie albo wykonać samemu. Jeśli zdecydujesz się na tę drugą opcję, konieczne będzie zaopatrzenie się w odpowiednie narzędzia. Zaplanowanie, w jaki sposób dostaniesz się do miejsca pracy i jak dostarczysz tam potrzebny sprzęt to podstawa.

Możesz użyć do tego, rusztowania lub podnośnika koszowego. Jeżeli zależy ci na sprawnym wykonaniu, wybierz tę drugą opcję. Dzięki temu unikniesz konieczności rozkładania i składania konstrukcji, a dodatkowo w koszu zwyżki będziesz mógł mieć pod ręką cały potrzebny asortyment. Najważniejsze jednak, żeby podczas wyboru kierować się własnym bezpieczeństwem i komfortem.

Odpowiednie przygotowanie się w tym temacie i dobrze dobrany sprzęt to kluczowe czynniki, które stanowią połowę sukcesu podczas montażu. Prawidłowo zainstalowane okna dachowe, mogą być wyjątkową ozdobą, która może posłużyć ci latami.

EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.