Porady ogrodnicze

Jedna z najczęstszych chorób dotykających rośliny w ogrodzie

Uprawiając ogród, musimy liczyć się niestety z tym, że mogą pojawić się na nich rozmaite choroby. Zazwyczaj atakują one konkretne grupy roślin. Przykładem takiego schorzenia jest fytoftoroza iglaków. Dowiedzmy się zatem, jakie są objawy tej infekcji grzybowej, jak wygląda jej zwalczanie, jakie środki ochrony warto stosować.

REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Czym jest fytoftoroza i jakie są jej rodzaje?

Fytoftoroza jest to choroba roślin, którą wywołują grzybopodobne gatunki lęgniowców z rodzaju Phytophthora. Jest bardzo groźna i ma nieprzyjemne skutki widoczne na wielu roślinach - może występować na gatunkach rolniczych, ozdobnych, warzywach, roślinach sadowniczych, a także drzewach i krzewach liściastych. Ma ona bardzo szeroki zakres działania.

Warto wiedzieć, że fytoftoroza ma wiele rodzajów. Pierwszym z nich jest Phytophthora cactorum, która objawia się na roślinach zielnych i zdrewniałych, np. na bratkach i jabłoniach. Kolejna jest Phytophthora cinnamomi, występująca na roślinach wrzosowatych i iglastych, m.in.  wrzosach czy cyprysikach. Phythophthora plurivora atakuje byliny, a także rośliny liściaste i iglaste. Z kolei Phythophthora cambivora atakuje iri, kasztanowce i klony.

Zobacz więcej zdjęć

Wśród rodzajów fytoftorozy wyróżniana jest także Phythophthora ramorum nazywana jest także fytoftorozą różaneczników, ponieważ atakuje własnie różaneczniki. Następny rodzaj to Phythophthora citricola, atakująca drzewa liściaste i iglaste, w tym tuje. Na iglakach, roślinach liściastych i wrzosowatych spotkać można też  Phythophthora citrophthora. Bardzo groźna jest Phythophthora cryptogea, która występuje na ziemniakach i pomidorach, powodując zarazę ziemniaka.

Spośród fytoftoroz możemy wyróżnić fytoftorozę drzew, zgniliznę pierścieniową podstawy pnia drzew owocowych, zgniliznę korzeni maliny, a także zarazę ziemniaka, zarazę pędów borówki brusznicy, zarazę pędów pierisa oraz zarazę wierzchołków pędów różanecznika (fytoftoroza różanecznika). Fytoftoroza ma różne formy, dlatego jeszcze trudniej jest ją rozpoznać i pomylić z innymi cinfekcjami.

Objawy i skutki

Bardzo ważne przy zwalczaniu fytoftorozy jest odpowiednio wczesne rozpoznanie objawów. Choroby rzadziej występują, gdy utrzymane są prawidłowe warunki glebowe. Dlatego właśnie, przy sadzeniu roślin powinniśmy zwrócić uwagę na utrzymanie odpowiednich parametrów siedliskowych.

Zobacz więcej zdjęć

Choroby grzybowe są trudne do rozpoznania, zwłaszcza w fazie początkowej, gdzie atakowane są bardzo często korzenie roślin. Tak też jest w przypadku fytoftorozy, która w pierwszym etapie atakuje korzenie, zaburzając przy tym pobieranie wody i składników mineralnych przez rośliny, w tym tuje, świerki i inne gatunki. Proces ten przebiega pod ziemią, dlatego nie ma widocznych objawów nadziemnych.

W momencie, gdy zauważymy objawy na nadziemnej części roślin, nie jesteśmy w stanie odratować gatunków zielonych. Pod ziemią korzenie gniją, obumierają siewki roślin, a igły u takiej rośliny, jak np. tuja, stają się żółte i zasychają. W następnej kolejności zasychają całe pędy, a roślina stopniowo obumiera.

Zwalczanie

Fytoftoroza iglaków jest zjawiskiem niebezpiecznym i bardzo trudnym do zwalczenia, dlatego że jest późno zauważana. Pierwszy etap przebiega w części podziemnej, gdzie niestety nie mamy wglądu. Należy pamiętać, że przy różnych rodzajach fytoftoroz, będą różne objawy, np. u bylin powstają wodniste smugi i nekrozy na liściach, pędach i łodygach, a rośliny te pomału żółkną, więdną i obumierają. Zobaczmy więc, na czym polega ochrona przed tą chorobą grzybową iglaków.

Dlatego, że fytoftoroza iglaków jest praktycznie niemożliwa do uleczenia, bardzo ważne jest zapobieganie temu zjawisku. Zacznijmy od tego, żeby nie kupować sadzonek, które mają objawy chorobowe. Objawami tymi są przede wszystkim zgniłe lub lekko nadgniłe korzenie. Jeśli mamy możliwość sprawdzenia tego, warto to zrobić i przekonać się, czy drzewo lub krzew nie jest zarażony. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o iglakach w ogrodzie.

Zobacz więcej zdjęć

Rośliny, które zostały porażone, musimy w całości (łącznie z korzeniami) usunąć i najlepiej spalić. Ważne jest, by żadna część nie została w ziemi, ponieważ choroba ta bardzo szybko się rozprzestrzenia. Musimy także wiedzieć, że przez minimum 5 lat od usunięcia porażonej rośliny, nie powinno się sadzić w tym miejscu nowego okazu. Powodem tego jest to, że przetrwalniki pozostają w glebie nawet przez wiele lat.

Choroba bardzo szybko się rozprzestrzenia, po usunięciu zarażonej rośliny, należy wszystkie gatunki wokół niej spryskać odpowiednimi preparatami, np. Aliette 80 WP, Bravo 500 SC oraz Biosept 33 SL. Z tych preparatów najczęściej używany i najbardziej polecany jest Aliette 80 WP. Preparaty ochrony roślin można zakupić w sklepach ogrodniczych, a nawet budowlano-ogrodniczych. Warto także odkazić podłoże, by zminimalizować szansę na przeniesienie choroby grzybowej na inne rośliny. Wtedy też w krótszym czasie będziemy mogli posadzić na tym miejscu nowy krzew, drzewo lub inną roślinę.

Zobacz więcej zdjęć

Fytoftoroza iglaków powinna być zauważona możliwie jak najszybciej, by zniwelować porażenia innych roślin rosnących wokół porażonego gatunku. Znając objawy i dbając o to, by utrzymywać odpowiednie warunki glebowe, zwalczenie fytoftorozy będzie prostsze i nie przysporzy tylu problemów. Należy jednak mieć podstawowe pojęcie o informacjach na temat tej grzybowej choroby oraz o tym, jak ją zwalczać w sposób skuteczny.Zdjęcie główne: 123RF.com

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jedna z najczęstszych chorób dotykających rośliny w ogrodzie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.