Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Zmora wszystkich ogrodników. Co zrobić, żeby ćma bukszpanowa nie atakowała krzewów?

Ćma bukszpanowa to inwazyjny gatunek motyla, który pochodzi z Azji. W postaci larwalnej atakuje różne gatunki bukszpanów i stąd też wzięła się jego nazwa. W 2012 roku po raz pierwszy zaobserwowano go w Polsce. Od tego czasu jego liczebność bardzo wzrosła, co budzi strach wielu ogrodników. Dowiedz się, jak wygląda ćma bukszpanowa, jak jej zapobiegać i jak z nią walczyć.

Zmora wszystkich ogrodników. Co zrobić, żeby ćma bukszpanowa nie atakowała krzewów?
Ćma bukszpanowa to bardzo uciążliwy szkodnik, którego larwy żerują na liściach bukszpanu. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak wygląda ćma bukszpanowa?

Dorosła ćma bukszpanowa ma postać pięknego motyla o białych skrzydłach z brązową obwódką. Owad występuje także w formie melanistycznej. Ten gatunek ma brązowe skrzydła o fioletowym połysku z jasną, półksiężycowatą plamką. W takiej postaci składa jaja, które mają ok. 1 mm średnicy, jasnożółty kolor i czarną kropkę.

To z nich wykluwają się 1-2 mm larwy, które w ciągu kilku tygodni osiągają do 44 mm długości. Na początku są jasnozielone z brązowymi, podłużnymi liniami. Potem stają się coraz ciemniejsze, aż w końcu przeobrażają się w poczwarkę o długości ok. 2 cm. Ona również na początku jest jasnozielona, a potem brązowieje.

W Polsce w ciągu sezonu mogą wystąpić od 2 do nawet 3 pokoleń ćmy bukszpanowej. Larwy są odporne na niskie temperatury i świetnie znoszą nasze zimy.

Objawy żerowania ćmy bukszpanowej

Larwy ćmy bukszpanowej uwielbiają liście oraz pędy roślin z rodzaju Buxus. Szczególnie upodobały sobie bukszpany drobnolistne, które często są sadzone w ogrodach jako ozdoba i uzupełnienie pustych przestrzeni na rabatach.

Obecność owadów na krzewach można zauważyć po:

 • zjedzonych liściach — młode larwy żywią się tylko ich miękkimi, górnymi częściami. Jednak starsze owady mogą zjeść liście nawet w całości;

 • obgryzionych pędach — zdarza się, że ćma całkowicie je pożera;

 • zielonkawych grudach, które są przyklejone do przędzy — to odchody larw;

 • oprzędach — to białe, lepkie sieci, którymi są pokryte całe liście i pędy.

Zdarza się, że larwy ćmy bukszpanowej przechodzą na inne zimozielone rośliny, takie jak np. trzmielina, irga, a także laurowiśnia i ostrokrzew. Dlatego warto również tam szukać oznak żerowania ćmy.

Obecność ćmy bukszpanowej w ogrodzie nie przynosi niczego dobrego. Larwy, zwłaszcza starsze osobniki, potrafią zjeść cały krzew w ciągu kilku dni! W rezultacie całkowicie go niszczą, a bukszpan obumiera i pozostają po nim wyłącznie suche gałązki. Dlatego bardzo ważne jest, aby regularnie przeglądać swoje krzewy. Im szybciej zareagujesz, tym większa szansa, że bukszpan się odrodzi.

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby bukszpan wypuścił nowe pędy i ładnie się rozrastał? Ważna jest jedna zasada

Zapobieganie ćmie bukszpanowej — najlepsze sposoby

Ćma bukszpanowa wyrządziła duże krzywdy u sąsiada? Niestety, możesz mieć pewność, że za kilka-kilkanaście dni owad zacznie żerować także na twoich krzewach. Dlatego nie zwlekaj. Jeśli szkodnik jest w okolicy, podejmij działania prewencyjne.

 1. Wykonaj oprysk z naturalnych środków.

 2. Zainstaluj pułapkę feromonową. Zawiera substancję, która przyciąga dorosłe osobniki. Gdy ćmy wejdą do środka opakowania, nie mogą się z niego wydostać i umierają. Jednak należy pamiętać, że ta metoda działa niestety tylko na męskie osobniki. Samice nadal będą składać jaja.

 3. Zainstaluj w ogrodzie budki dla ptaków. Do niedawna ćma bukszpanowa nie miała w Polsce żadnych naturalnych wrogów. Na szczęście coraz częściej można zauważyć, że interesują się nimi sikorki, wróble, zięby, a także… osy, które przeszukują bukszpany i zabijają tłuste larwy. Jeśli zapewnisz tym ptakom i owadom odpowiednie warunki do rozwoju w ogrodzie, z pewnością pomogą ci się uporać ze szkodnikiem.

Aby zapobiec inwazji ćmy bukszpanowej, działaj razem z sąsiadami. Na nic zdadzą się twoje wysiłki, jeśli wokół larwy mają „stołówkę”. Jeżeli jednak wspólnie zaczniecie bronić swoje ogrody przed szkodnikiem, istnieje duża szansa, że uda się zapobiec jego atakom.

ćma bukszpanowa Białe, lepkie pajęczyny to jedna z najbardziej charakterystycznych oznak żerowania gąsienic ćmy bukszpanowej. Fot.123RF.com

Domowe opryski na ćmę bukszpanową — przepisy

Na rynku można znaleźć wiele chemicznych preparatów do oprysku krzewów. Jednak zanim sięgniesz po sztuczne środki, wypróbuj domowe mieszanki. Oto najpopularniejsze przepisy.

 • Mieszanka 100 g wody i 5 l szarego mydła. Zetrzyj kostkę na tarce i rozpuść w gorącym płynie. Ostudź preparat, przelej do spryskiwacza i dokładnie pokryj bukszpany z zewnątrz oraz od środka. Szare mydło zawiera kwasy tłuszczowe, które negatywnie wpływają na larwy ćmy bukszpanowej.

 • Mieszanka 4 łyżek octu, 3 łyżek oleju rzepakowego i 0,5 l wody. Wymieszaj składniki i przelej je do spryskiwacza. Rozłóż pod krzewami folię i dokładnie pokryj przygotowanym preparatem. Po chwili na ziemi powinny pojawić się martwe larwy. Mieszankę należy spłukać po ok. 30 minutach najlepiej mocnym strumieniem wody.

Przeczytaj również: Pozbądź się ślimaków, kleszczy i ćmy bukszpanowej. Jak stosować ziemię okrzemkową w ogrodzie?

Zwalczanie ćmy bukszpanowej — sprawdzone sposoby

Nie udało ci się zabezpieczyć bukszpanów przed atakiem ćmy? Jeśli larwy zaczęły grasować na krzewach, zacznij działać, zanim wyrządzą poważne krzywdy.

 • Rozłóż pod rośliną płachtę foli i strząśnij larwy lub wypłucz je z pędów za pomocą mocnego strumienia wody. Pozostałe gąsienice zbierz ręcznie. Na koniec zawiń materiał i dokładnie zgnieć wszystkie owady, które znajdują się w środku.

 • Zetnij pędy, które zostały zjedzone lub pozbawione liści. Szczególnie istotne jest usunięcie gałęzi, na których znajdują się pajęczynki. Mogą w nich być ukryte jaja lub kokony ciem. Pamiętaj, aby nie wyrzucać zarażonych części roślin na kompost. Najlepiej, jeśli je spalisz. Możesz także zawinąć je w worek i wyrzucić do kosza na śmieci.

 • Wykonaj oprysk preparatami mikrobiologicznymi. Zawierają bakterie Bacillus thuringiensis, które dostają się przewodu pokarmowego larw, a następnie produkują krystaliczne białka. W rezultacie ćmy tracą apetyt i umierają w ciągu 3 dni. Aby preparat był skuteczny, należy go rozpylać rano lub wieczorem. To ekologiczne rozwiązanie.

Jeśli nie udało się uzyskać oczekiwanych rezultatów, możesz sięgnąć po chemiczne środki, które niszczą owady. Pamiętaj jednak, że ich składniki mogą negatywnie wpływać na zdrowie zapylaczy. Dlatego oprysk należy wykonać wieczorem, gdy pszczoły i inne owady już nie latają.

Jak prawidłowo wykonać oprysk na ćmę bukszpanową?

Aby oprysk na ćmę bukszpanową był skuteczny, nie wystarczy dobrać odpowiedniego środka. Trzeba jeszcze prawidłowo go zaaplikować. Przede wszystkim nie rozpylaj preparatu wokół krzewu. Pamiętaj, aby:

 • dokładnie rozchylić pędy i wykonać oprysk wewnątrz bukszpanu;

 • aplikować środek od dołu liści. To tam larwy się chowają przed słońcem. Jeśli rozpylisz preparat tylko od góry, gąsienice nie będą miały z nim kontaktu;
 • wykonywać oprysk w dni pochmurne i bezwietrzne. Jeśli po nałożeniu środka zacznie padać, produkt spłynie na ziemię i cały proces trzeba będzie powtórzyć.

Oprysk należy przeprowadzać kilka razy w sezonie. W jego trakcie w ogrodzie mogą pojawić się 2-3 pokolenia ciem bukszpanowych. Zatem nawet jeśli wyeliminujesz jedno z nich, za kilka tygodni mogą się pokazać kolejne owady. Nie pozwól, aby ćma bukszpanowa zniszczyła krzewy. Możesz z nią skutecznie walczyć.

Przeczytaj również: Pędraki - jak sprawdzić, czy w ziemi są pędraki. Jak skutecznie pozbyć się pędraków?

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.