Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Pozbądź się ślimaków, kleszczy i ćmy bukszpanowej. Jak stosować ziemię okrzemkową w ogrodzie?

Wiosną budzą się do życia nie tylko rośliny. W tym samym czasie ze swoich kryjówek wychodzą również szkodniki, które atakują uprawy w naszym ogrodzie. Aby się ich pozbyć, najczęściej sięgamy po specjalistyczne produkty ze sklepowych półek. Okazuje się jednak, że skuteczne i naturalne rozwiązanie mamy pod ręką. Potrzebna do tego będzie ziemia okrzemkowa.      

Pozbądź się ślimaków, kleszczy i ćmy bukszpanowej. Jak stosować ziemię okrzemkową w ogrodzie?
Ziemia okrzemkowa jest bezpiecznym środkiem przeciw insektom. Fot.123RF.com

Spis treści:

Co to jest ziemia okrzemkowa?

Ziemia okrzemkowa nazywana jest też ziemią diatomową lub diatomitem. To nic innego jak kopalina składająca się przede wszystkim z pancerzyków okrzemek – jednokomórkowych glonów, które żyły miliony lat temu w morzach i jeziorach. W Polsce występuje nielicznie w okolicach Augustowa, Łodzi, Poznania i Birczy. Wydobywana jest m.in. w Jaworniku Ruskim.   

Ziemia okrzemkowa ma postać białego, beżowego lub zielonego proszku o konsystencji podobnej do talku. Poza tym jest porowata, lekka, miękka i pylasta. Ta naturalna substancja znajduje zastosowanie w różnych dziedzinach życia. Wykorzystywana jest nie tylko w przemyśle kosmetycznym, ale również spożywczym, rolniczym, budowlanym, a nawet browarniczym. Wyróżnia się dwa główne rodzaje ziemi okrzemkowej – spożywcza (przystosowana do kontaktu z żywnością), a także ta przemysłowa.     

Ziemia okrzemkowa – skład i właściwości

Ziemia okrzemkowa zawiera 85 proc. krzemionki, która jest źródłem naturalnego krzemu. Oprócz tego w jej skład wchodzą takie składniki mineralne, jak: wapń, sód, magnez, mangan i żelazo. Dzięki temu diatomit pozytywnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Ziemia okrzemkowa jest przede wszystkim detoksykantem. Wykazuje zdolność zabijania pasożytów i wirusów, pomaga w oczyszczaniu przewodu pokarmowego, a nawet obniża poziom złego cholesterolu. Co więcej, wspiera mineralizację kości, przeciwdziała próchnicy i krwawieniu dziąseł, poprawia wygląd skóry, wspiera odchudzanie oraz hamuje procesy zapalne.   

Warto jednak pamiętać, że ziemia okrzemkowa może mieć różny skład. Do celów przemysłowych wykorzystuje się diatomit z domieszką zanieczyszczeń, które są szkodliwe dla zdrowia. Aby uniknąć zatrucia, ziemię diatomową należy kupować tylko ze sprawdzonych źródeł, a więc w aptekach, sklepach zielarskich lub ze zdrową żywnością.   

ziemia okrzemkowa  Ziemia okrzemkowa wykorzystywana jest w ogrodnictwie. Fot.123RF.com

Ziemia okrzemkowa w ogrodnictwie

Diatomit ma bardzo szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Jest produktem pochodzenia naturalnego, dlatego w stu procentach jest bezpieczny i nie zagraża przyrodzie. Ziemia okrzemkowa jest przede wszystkim uniwersalnym środkiem insektobójczym. Powszechnie uważa się, że może zabić więcej owadów, niż jakikolwiek inny produkt chemiczny. Doskonale sprawdzi się do zwalczania różnych szkodników atakujących rośliny w ogrodzie, takich jak ślimaki, mszyce, mrówki czy larwy ćmy bukszpanowej.

Co więcej, odstrasza też kleszcze. Ziemia okrzemkowa stanowi swojego rodzaju barierę ochronną wokół roślin, dzięki czemu insekty nie są w stanie złożyć jaj. Ostre i twarde krawędzi cząsteczek diatomitu uszkadzają pancerzyki i powłoki ciała niektórych owadów, powodując ich szybsze obumieranie.  

Przeczytaj również: Oprysk z drożdży na róże. Stosuj profilaktycznie, a mszyce będą omijać krzaki róż

Ziemia okrzemkowa wzbogaca glebę w bezcenny pierwiastek – krzem, który jest niezbędny dla rozwoju roślin. Wzmacnia od ściany komórkowe, które są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zabezpiecza rośliny przed niesprzyjającymi czynnikami środowiskowymi, takimi jak susza, niskie lub wysokie temperatury, zacienienie czy zasolenie. Dodatkowo zwiększa odporność roślin na choroby i szkodniki. Poza tym, dzięki wysokiej porowatości i właściwościom absorpcyjnym, ziemia okrzemkowa spowalnia wysychanie podłoża. Na nawożenie krzemem doskonale reagują ogórki, pomidory, bakłażany, poziomki, truskawki, trawy oraz krzewy ozdobne.      

Jak stosować ziemię okrzemkową w ogrodzie?

Diatomit w ogrodzie można stosować już od samego początku siewu aż do końca wegetacji roślin. Najlepiej używać go raz na miesiąc w wybranej przez nas porze dnia: rano lub wieczorem, kiedy na roślinach pojawi się rosa. Ziemię okrzemkową można stosować na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest rozsypanie proszku bezpośrednio na glebie po skończonym wysiewie. Drugim sposobem jest rozpylenie diatomitu na górnej części rośliny, tym samym zabijając szkodniki żerujące czy składające jaja na liściach i łodygach. Ponadto z ziemi okrzemkowej można również przygotować oprysk, który zapobiegnie ponownemu pojawieniu się szkodników na roślinach, zwłaszcza ćmy bukszpanowej. W tym celu wystarczy wymieszać ze sobą litr przefiltrowanej wody i 1/3 szklanki diatomitu.  

Warto jednak pamiętać, aby podczas używania ziemi okrzemkowej unikać sypania jej na kwiaty. W przeciwnym wypadku pogorszymy ich walory dekoracyjne, a do tego zapylacze mogą nie zechcieć zbierać z nich nektaru.      

Przeczytaj również: Ćma bukszpanowa zaraz zacznie żerować. Rozpuść w wodzie i spryskaj krzaki bukszpanu

Drzewa, które leczą - czyli jak działa terapia? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.