Spis treści:
Zimowanie kwiatów cebulowych i bulwiastych
Kwiaty cebulowe i bulwiaste zachwycają swoją różnorodnością, wprowadzając do ogrodu niepowtarzalny urok. Większość z nich nie wytrzymuje w gruncie warunków panujących podczas polskich zim. W związku z tym przed nadejściem mrozów należy je wykopać i zapewnić im bezpieczne schronienie. Dzięki temu bez problemu przetrwają do następnej wiosny, a my będziemy mogli wysadzić je do gruntu. Jakie kwiaty są wrażliwe na mróz? Należą do nich takie gatunki, jak begonie bulwiaste, dalie ogrodowe, mieczyki, krokosmie, galtonie, pacioreczniki, tygrysówki, jaskry azjatyckie czy ismeny.
Kiedy wykopywać cebule i bulwy kwiatów? Należy to zrobić jesienią, najlepiej w słoneczny i bezdeszczowy dzień. Dokładny termin zależy od konkretnego gatunku roślin, a także warunków pogodowych. Wykopujemy je szpadlem lub widłami amerykańskimi uważając, żeby nie uszkodzić części podziemnych. Po wykopaniu cebule lub bulwy należy oczyścić z ziemi oraz zaschniętych pędów (usuwamy też części chore i uszkodzone). Następnie należy pozostawić je do wysuszenia na kilka dni w ciepłym, przewiewnym miejscu. Aby cebulki kwiatowe i bulwy przetrwały zimę w dobrej kondycji, należy im zapewnić odpowiednie warunki.
Jak przezimować wrażliwe na mróz kwiaty?
Optymalne warunki przechowywania kwiatów cebulowych i bulwiastych są kluczem do ich przetrwania oraz zdrowego wzrostu w następnym sezonie. Jak je przezimować?
- Dalie – rośliny wykopujemy dopiero wtedy, gdy pierwsze przymrozki zniszczą ich część nadziemną. Po wykopaniu przycinamy pędy dalii na wysokości 5-10 cm, a bulwy oczyszczamy z ziemi i pozostałości roślinnych. Najlepiej przezimować je w suchej piwnicy (w temperaturze 2-4 st. C). Bulwy można umieścić w skrzynkach, kartonach lub papierowych torbach, przesypując je lekko wilgotnym torfem.
- Begonie bulwiaste – termin wykopania bulw przypada z reguły na koniec września i początek października. Zimujemy je w suchym piasku lub torfie w temperaturze 5-10 st. C.
- Pacioreczniki (kanny) – rośliny wykopujemy tuż po pierwszych przymrozkach. Wtedy odcinamy część nadziemną, pozostawiając około 10-15 cm łodygi. Kanny przechowujemy w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu o temperaturze 5-8 st. C (najlepiej przysypać je lekko wilgotnym torfem).
Różne rośliny wymagają różnych warunków do przezimowania. Fot.perutskyi/123RF.com
- Mieczyki – cebulki wykopujemy 3-4 tygodnie po zakończeniu kwitnienia. Po oczyszczeniu przechowujemy je w suchym pomieszczeniu w temperaturze około 5 st. C.
- Ismeny – cebule wykopuje się w 4-5 tygodniu po przekwitnięciu, ale nie później niż w połowie września. Przechowujemy je w skrzynkach i przysypujemy wilgotnym materiałem (np. torfem), gdyż są bardzo wrażliwe na przesuszenie. Temperatura w pomieszczeniu nie może być niższa niż 15 st. C.
- Krokosmie – wykopuje się je na początku października. Bulwy trzymamy w chłodnym i suchym pomieszczeniu w temperaturze 2-5 st. C (przysypujemy je torfem lub trocinami). W cieplejszych rejonach mogą zimować w gruncie (należy je wtedy okryć, np. suchymi liśćmi, słomą lub kompostem).
- Galtonie – w cieplejszych rejonach kraju rośliny można pozostawić w gruncie, okrywając je liśćmi, torfem czy igliwiem. Natomiast w chłodniejszych regionach galtonie należy wykopać przed nadejściem przymrozków i przechować w suchym pomieszczeniu, w którym panuje temperatura 10-12 st. C (najlepiej przysypać je torfem).
- Tygrysówki pawie – cebule wykopujemy w październiku i przechowujemy przez pierwszy miesiąc w temperaturze pokojowej (około 20 st. C). Następnie przenosimy rośliny do chłodniejszego pomieszczenia (około 5 st. C) i trzymamy aż do wiosny.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak wykorzystać stroisz w ogrodzie? Skąd wziąć i jakie rośliny okryć?
Jak posadzić ciemierniki w listopadzie? Nie zapomnij o nawożeniu
Nie wyrzucaj folii bąbelkowej. Przyda się nie tylko w domu, ale też przed zimą w ogrodzie