Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak zimuję supertunie? Na wiosnę będę mieć własne sadzonki ze sprawdzonych odmian

Supertunia to okazała roślina, która w ciągu kilku ostatnich lat podbiła serca wielu ogrodników. Wyróżnia się nie tylko obfitością, ale również długotrwałością kwitnienia, które trwa przez cały sezon aż do przymrozków. Supertunie są zazwyczaj traktowane jako rośliny jednoroczne, jednak przy niewielkim nakładzie pracy możemy spróbować je przezimować. Mam swój sposób, dzięki któremu przetrwają nawet srogie mrozy. Z kolei na wiosnę będę mieć własne sadzonki.   

Jak zimuję supertunie? Na wiosnę będę mieć własne sadzonki ze sprawdzonych odmian
Jak zimować supertunie? Przestrzegaj kilku wskazówek, a bez problemu przetrwają do wiosny. Fot.Wirestock/CanvaPro

Spis treści:

Czy supertunie są jednoroczne?

Supertunia to stosunkowo nowa odmiana petunii, która wyróżnia się pięknym, zwisającym pokrojem oraz obfitym kwitnieniem, które trwa przez całe lato aż do późnej jesieni. Jej kielichowate kwiaty bardzo gęsto pokrywają pędy i występują w najróżniejszych barwach. Ponadto ma znakomitą odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne, a przy tym nie sprawia problemów uprawowych. Dzięki temu roślina ta jest chętnie wybierana przez ogrodników do ozdabiania balkonów, tarasów oraz ogrodów. Czy supertunie są jednoroczne? Tak, gdyż nie są odporne na niskie temperatury. Ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że można je przezimować.  

W sezonie supertunie tworzą kolorowe kaskady kwiatów, obok których trudno przejść obojętnie. Natomiast wraz z nadejściem chłodniejszych miesięcy powoli zaczynają tracić swój urok, dlatego wiele osób zastanawia się nad możliwością ich przezimowania. Jak to zrobić, aby w następnym sezonie kwitły równie obficie i długo? Czasami zdarza się, że nawet mimo naszych starań, rośliny nie mogą przetrwać do wiosny i obumierają. Na szczęście mam sprawdzony sposób na przezimowanie supertunii, którym chcę się z wami dzisiaj podzielić.

jak zimować supertunie Na zimę supertunie należy przenieść do chłodnego, ale jasnego pomieszczenia. Fot.zoomtravels/123RF.com

Przeczytaj również: Zimowanie fuksji w doniczce i w gruncie. Roślina bez problemu przetrwa do wiosny

Jak zimować supertunie?

Wiemy już, że supertunie nie są roślinami mrozoodpornymi, dlatego na zimę należy przenieść je do pomieszczenia. Zanim to zrobimy, należy odpowiednio przygotować rośliny do zimowania. Jesienią zmniejszam częstotliwość podlewania i zaprzestaję nawożenia. Następnie usuwam wszystkie zwiędłe liście i kwiaty, co pomoże uniknąć rozwoju chorób oraz szkodników. Dalej przycinam wszystkie pędy supertunii do długości około 10 centymetrów. Przy okazji sprawdzam, czy gleba jest wilgotna i w razie potrzeby ją podlewam. Tak przygotowane rośliny przenoszę do jasnego, ale chłodnego pomieszczenia, w którym temperatura oscyluje w okolicach 10 stopni Celsjusza. W tym celu sprawdzi się m.in. piwnica, garaż z oknem, nieogrzewana weranda, jasna klatka schodowa czy strych. Należy z kolei unikać miejsc, gdzie temperatura może spaść poniżej zera.

W okresie zimowym ograniczamy podlewanie supertunii – robimy to sporadycznie i umiarkowanie, ponieważ ziemia nie może całkowicie przeschnąć. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale nie mokre, gdyż może to prowadzić do gnicia korzeni. Zalecane jest także przewietrzanie pomieszczenia, w którym znajdują się rośliny, dzięki czemu będą miały dostęp do świeżego powietrza. Oprócz tego ważne jest regularne kontrolowaniu stanu naszych okazów pod kątem występowania chorób i szkodników.        

Pod koniec zimy lub na początku wiosny przenosimy supertunie do bardziej nasłonecznionego miejsca o temperaturze około 15 st. C. W tym okresie zwiększamy częstotliwość podlewania i rozpoczynamy nawożenie. Ponadto można wykonać cięcie pielęgnacyjne. Supertunie przesadzamy do większych doniczek ze świeżą ziemią (najlepiej sprawdzi się mieszanka uniwersalnego podłoża ogrodniczego, kompostu, obornika granulowanego oraz nawozu długodziałającego). Na zewnątrz przenosimy je w drugiej połowie maja lub nieco wcześniej, pod warunkiem, że prognozy pogody na to pozwalają. Tak przezimowane supertunie odwdzięczą się długim, ale także obfitym kwitnieniem.    

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Jak przezimować daturę? W takich warunkach przetrwa zimę, a wiosną obficie zakwitnie

Jesienna pielęgnacja glicynii. Zadbaj o nią teraz, aby za rok miała jeszcze więcej kwiatów

Jak zrobić sadzonki róż? Najłatwiejszy i darmowy sposób na nowe krzewy

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.