Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jesienna pielęgnacja glicynii. Zadbaj o nią teraz, aby za rok miała jeszcze więcej kwiatów

Glicynia, nazywana również wisterią, wiosną gęsto obsypuje się zebranymi w grona kwiatami. Choć jest silnym i intensywnie rosnącym pnączem, bywa uszkadzana przez mróz, przez co w kolejnym roku nie kwitnie. Warto wiedzieć, jak zadbać o nią pod koniec sezonu i odpowiednio przygotować do zimy, aby nie przemarzła. Oto garść praktycznych wskazówek na temat jesiennej pielęgnacji glicynii.

Jesienna pielęgnacja glicynii. Zadbaj o nią teraz, aby za rok miała jeszcze więcej kwiatów
Wyjaśniamy, jak powinna wyglądać jesienna pielęgnacja glicynii. Fot. mikolav/123RF.com

Spis treści:

Glicynia w ogrodzie

Glicynia, czyli przepiękne pnącze uginające się wiosną od zwisających, fioletowych kwiatostanów, jest chętnie uprawiana w przydomowych ogrodach. To długowieczna roślina, która charakteryzuje się niezwykle silnym i szybkim wzrostem. W ciągu roku jej pędy mogą się wydłużyć nawet o 3 m, jeśli roślina ta znajdzie w naszym ogrodzie dogodne warunki do rozwoju i będzie odpowiednio pielęgnowana. Intensywny wzrost nie powinien nas martwić, ponieważ możemy go regulować poprzez systematyczne przycinanie wisterii.

Efektowna glicynia jest niezwykle urokliwą ozdobą altany, pergoli czy elewacji domu. Zdarza się jednak, że roślina nie kwitnie. Dlaczego?

  • Przemarzła – jeśli wisteria zostanie uszkodzona przez mróz, nie zakwitnie. Szczególnie wrażliwe na niską temperaturę są młode egzemplarze.

  • Jest za młoda – glicynia zazwyczaj rozpoczyna kwitnienie dopiero w trzecim lub czwartym roku po posadzeniu.

  • Została źle przycięta – nieodpowiednie cięcie, podobnie jak całkowity brak tego zabiegu, może być powodem, dlaczego glicynia nie kwitnie.

  • Nie była nawożona – niedostatek składników odżywczych (zwłaszcza fosforu i potasu) sprawia, że wisteria wstrzymuje kwitnienie. Podobnie dzieje się, gdy roślinę zasilamy zbyt dużą ilością azotu.

  • Nie ma dostępu do słońca – glicynia do bujnego kwitnienia potrzebuje słonecznego stanowiska, które będzie osłonięte od wiatru.

Wisteria do kwitnienia potrzebuje słońca i systematycznego nawożenia. Wisteria do kwitnienia potrzebuje słońca i systematycznego nawożenia. ppl58/123RF.com

Przeczytaj również: Niecodzienny sposób na usunięcie pnia drzewa. Bez wysiłku i dodatkowych kosztów

Jesienna pielęgnacja glicynii

Ochrona glicynii przed mrozem jest głównym celem jej jesiennej pielęgnacji. Jeśli o to nie zadbamy, istnieje duże ryzyko, że wiosną pnącze zakwitnie słabo lub nawet wcale. Szczególnie narażone na uszkodzenie przez chłód są młode rośliny o niskiej mrozoodporności, ale nawet dorosłe egzemplarze mogą ucierpieć przy nagłym, dużym spadku temperatur. Z tego powodu niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie wisterii do zimy, niezależnie od jej wieku.

Jesienna pielęgnacja glicynii powinna obejmować następujące zabiegi:

  • Ściółkowanie – jesienią glicynię trzeba wyściółkować, aby chronić jej korzenie przed mrozem. Na podłożu wokół rośliny możemy rozsypać korę ogrodową, igliwie, zrębki lub trociny z drewna iglastego, które lekko zakwaszą glebę w miejscu uprawy, co wisteria lubi. Zamiast ściółki możemy też wykonać kopczyk z ziemi o wysokości ok. 20 cm;

  • Okrywanie – młode glicynie, które są w naszym ogrodzie od 1 do 3 lat, warto otulić białą agrowłókniną (tzw. zimową) i zabezpieczyć sznurkiem. Robimy to przed pierwszymi silnymi przymrozkami;

  • Podwiązywanie – koniec sezonu to dobry moment na podwiązanie i podparcie długich, swobodnie zwisających pędów wisterii. W ten sposób zabezpieczymy roślinę przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wiatr, co z kolei mogłoby doprowadzić do jej przemarzania. Pędy luźno przywiązujemy do dowolnej podpory (ogrodzenia lub altany);

  • Usuwanie strąków – często po kwiatach na nieprzycinanej latem glicynii pojawiają się strąki z nasionami. Są dekoracyjne, ale jesienią warto je usunąć, aby roślina skupiła całą swoją energię wyłącznie na zdrowym wzroście i nadchodzącym kwitnieniu. O tej porze roku nie skracamy pędów wisterii, ścinamy tylko suche strąki ostrym sekatorem;

  • Podlewanie – pamiętajmy, aby od czasu do czasu podlać glicynię, zanim rozgości się u nas zima. Gdy ziemia zamarznie, nie będzie to już konieczne.

Jeśli chcemy cieszyć się obfitym kwitnieniem glicynii, nie możemy zapomnieć o jej jesiennej pielęgnacji. Wymienione wyżej zabiegi są ważne zarówno w przypadku młodych, jak i wieloletnich pnączy.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jest naturalny, zdrowy i sprawia, że wszystko rośnie jak na drożdżach. Jaki obornik wybrać?

Kiedy najlepiej wapnować trawnik? Pozbędziesz się nie tylko mchu i chwastów

Ostatni moment na rozmnożenie hortensji. Jak dobrze pobierać pędy?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.