- Glicynia – charakterystyka
- Glicynia – odmiany
- Kiedy przycinać glicynię?
- Jak prawidłowo przycinać glicynię?
- Glicynia - zastosowanie
Glicynia – charakterystyka
Glicynia jest nazwą wywodząca się z języka greckiego i oznacza w tłumaczeniu na polski ”słodki”. Pnącze nazywane jest również wisterią i słodlinem, ze względu na swój specyficzny słodki zapach.
W warunkach naturalnych porasta tereny Japonii, Korei i Chin oraz wschodnich Stanów Zjednoczonych. Glicynia kwitnie zawsze w tym samym czasie - na przełomie maja i czerwca.
Kwiaty rośliny również kojarzą się ze słodyczą, ponieważ przybierają pastelowe odcienie i zebrane są w puszyste kiście, które po przekwitnięciu zawiązują strączkowe owoce. Równie efektowne, jak kwiaty, są również pierzaste liście rośliny, które jesienią zmieniają kolor na złoty.
Glicynia jest trująca i wszystkie jej elementy zawierają toksyczny glikozyd, dlatego należy zrezygnować z uprawy tego pnącza w ogrodzie, gdzie przebywają dzieci lub zwierzęta.
Glicynia – odmiany
Podstawowym podziałem glicynii jest rozróżnienie jej ze względu na gatunki. Najczęściej wymieniane to:
- glicynia chińska
- glicynia kwiecista.
Są one bardzo do siebie podobne, jednak różnią się między innymi liśćmi, okresem kwitnienia czy długością pędów.
Z tych dwóch grup można również wyodrębnić odmiany, które zyskują dużą popularność w uprawie ogrodowej. Do tych odmian glicynii należy:
- glicynia kwiecista noda,
- glicynia chińska amethyst,
- glicynia chińska profilic,
- glicynia kwiecista alba,
- glicynia kwiecista honbeni,
- glicynia kwiecista domino.
Spośród kilku gatunków wisterii w naszym kraju uprawiana jest najczęściej glicynia chińska. Fot.pixabay.com
Oprócz tego wśród okazałych i interesujących okazów są również inne odmiany, które nie należą do wspomnianych wcześniej grup. Zalicza się do nich:
- glicynię japońską floribunda glicynia,
- glicynię amerykańską wisteria frutescens,
- glicynię z formosą, która jest hybrydą wisterii chinensis z floribunda glicynia.
Kiedy przycinać glicynię?
Cięcie glicynii przeprowadza się w dwa razy w sezonie, w dwóch następujących terminach:
- Latem (od lipca do sierpnia) – należy skracać w tym czasie wybujałe pędy tegoroczne do długości 15-20 cm. Pozostawia się pędy, ukierunkowujące wzrost rośliny.
- Wczesną wiosną lub pod koniec zimy – cięcie glicynii przeprowadza się jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego. Usuwa się wtedy pędy chore, przemarznięte lub uszkodzone. Oprócz tego usuwamy również wilki wyrastające u nasady pnia.
Jak prawidłowo przycinać glicynię?
Prawidłowe przycinanie glicynii jest przede wszystkim zależne od terminu. Jeżeli przycinamy roślinę za wcześnie lub za późno, to albo nie wyda ona owoców, albo nie zakwitnie.
Ważne jest również zwrócenie uwagi na wiek rośliny, ponieważ zupełnie inaczej formuje się młode egzemplarze, a inaczej okazy kilkuletnie.
Przycinanie glicynii można podzielić na:
- Cięcie po posadzeniu – polega ono na skróceniu pędów o 1/3 do 2/3 długości, co powoduje rozkrzewienie rośliny. Zabieg ten powinien być wykonywany w ciągu pierwszych 3 lat po posadzeniu glicynii.
- Cięcie sanitarne – polega ono na usuwaniu zbędnych pędów co najmniej raz w roku. Usuwamy elementy chore i zniszczone. Dzięki temu zapobiegniemy rozprzestrzenianiu się chorób i poprawimy wygląd rośliny.
- Cięcie odmładzające – co 3-6 lat należy usunąć najstarsze pędy, by mogły je zastąpić te młode i zdrowe, które będą silniejsze od poprzednich.
Dzięki przycinaniu można regulować rozmiar i jakość kwiatostanów, ponieważ np. gdy przytniemy pędy tuż nad najwyższym pąkiem, to roślina wyda więcej kwiatów. Natomiast, gdy skrócimy gałązkę nad drugim pąkiem, to kwiatów będzie mniej, ale będą o wiele bardziej okazałe.
W okresie przedwiośnia podczas przycinania glicynii pozostawia się na niej gałązki na wysokości 3-4 pąków liściowych, usuwa suche gałązki i wilki rosnące u podstawy rośliny. Kolejne cięcie przeprowadza się w lipcu i wtedy pozostawiamy na roślinie 4-5 liści na skróconym pędzie.
W przypadku, gdy glicynia przestaje kwitnąć, możemy ją pobudzić, poprzez skracanie korzeni wokół rośliny w odległości około pół metra wokół przewodnika, na głębokości około 30 cm. W tym celu najlepiej użyć szpadla.
Natomiast pozostałe cięcia powinno się wykonywać ostrym sekatorem i ciąć roślinę lekko ukośnie. Pod żadnym pozorem nie powinno się ciąć glicynii w środku międzywęźla, ponieważ pozostawiony odcinek pędu zamiera aż do najbliższego pąka. Dodatkowo utrudnia to gojenie rany i jest siedliskiem chorób.
Glicynia - zastosowanie
Glicynia jest znakomitym pnączem, które nadaje się na pergole i balkony. Jednak musimy pamiętać o tym, że przy sadzeniu rośliny należy zachować odstęp co najmniej 1-2 m od rur spustowych i rynien, ponieważ młode pędy mogą je zgniatać.
Oprócz tego musimy zadbać o wsparcie sadzonej rośliny. Możemy do tego użyć np. pionowych lin ze stali nierdzewnej. Należy je montować w odległości około 15 cm od ściany.
Przeczytaj również: Podczas kwitnienia nie ma sobie równych. Posadź glicynię w swoim ogrodzie
Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.