Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Agrowłóknina na jesienne przymrozki. Jaki jej rodzaj wybrać i do jakich roślin stosować?

Agrowłóknina, czyli materiał powszechnie wykorzystywany w ogrodnictwie, występuje w wielu typach i różnych gramaturach. Rozważając jej zakup, nie zawsze wiemy, jakie są konkretne zastosowania każdego z nich. Chcesz wiedzieć, jakie są rodzaje agrowłókniny i w jakich celach się je wykorzystuje? Zastanawiasz się, jak prawidłowo rozkładać taki materiał? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Agrowłóknina na jesienne przymrozki. Jaki jej rodzaj wybrać i do jakich roślin stosować?
Niektóre rośliny, takie jak hortensje, przed zimą potrzebują okrycia agrowłókniną. Fot. micheleursi/123RF.com

Spis treści:

Agrowłóknina – pomoc w ogrodzie

Agrowłóknina jest produktem, który dobrze znają wszyscy ogrodnicy. Ten wytrzymały materiał najczęściej wykonany jest z cienkich, polipropylenowych (syntetycznych) włókien. Ma wiele zastosowań, które różnią się w zależności od rodzaju agrowłókniny. W sklepach dostępne są materiały w kilku kolorach oraz mające różną gramaturę, co decyduje o sposobie i porze roku ich wykorzystywania. Agrowłókniny najczęściej używa się przed zimą, aby zabezpieczyć rośliny przed mrozem, choć ma ona dużo więcej praktycznych zastosowań.

Materiał ten, choć trwały i odporny na uszkodzenia, jest przepuszczalny, gwarantuje więc stałą cyrkulację wody oraz powietrza. Równocześnie chroni rośliny przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, szczególnie wczesną wiosną i jesienią. Krzewy i drzewa znajdujące się pod takim okryciem mogą oddychać, a silne deszcze, chłód czy osuszające wiatry nie stanowią dla nich większego zagrożenia. Właściwości te sprawiają, że agrowłóknina ma liczne zalety. Oto niektóre z nich:

  • Wykorzystana do ściółkowania tłumi chwasty i ogranicza odparowywanie wody z gleby;

  • Poprawia warunki zimowania roślin i zabezpiecza je przed mrozem;

  • Ułatwia pielęgnację roślin;

  • Chroni uprawy przed szkodnikami i uszkodzeniami spowodowanymi wiatrem;

  • Zabezpiecza rośliny przed silnym słońcem.

Przeczytaj również: Jakie róże posadzić jesienią? Te odmiany poleca Polskie Towarzystwo Różane

Rodzaje agrowłókniny

W marketach i sklepach ogrodniczych dostępnych jest kilkanaście rodzajów agrowłókniny. Różnią się między sobą nie tylko ceną, ale również kolorem i gramaturą (grubością). To właśnie te dwie ostatnie cechy decydują o ich przeznaczeniu, a także porze roku, kiedy powinny być wykorzystywane. Białą agrowłókninę stosujemy przede wszystkim wczesną wiosną i jesienią do zabezpieczania roślin przed chłodem. Cienkie warianty sprawdzają się jako sposób na przyspieszenie plonowania roślin. Z kolei ciemne materiały (czarne oraz brązowe) wykorzystywane są od wiosny do jesieni głównie do ściółkowania upraw i tłumienia chwastów.

Jakie są rodzaje agrowłókniny?

  • Agrowłóknina biała – materiały o gramaturze 17, 19 i 23 g/m2 nadają się do okrywania roślin wiosną (oznaczone są symbolami P-17, P-19 oraz P-23). Do zabezpieczania krzewów i drzew przed zimą najlepiej sprawdzają się natomiast grubsze agrowłókniny białe, takie jak P-50 (50 g/m2). W cieplejszych regionach kraju możemy wykorzystać też materiał P-23, którego używamy wiosną.

  • Agrowłóknina czarna – gruby materiał, mający gramaturę 50 g/m2 (P-50), doskonale tłumi chwasty i chroni przed nadmiernym parowaniem wody z gleby, więc często stosowany jest do ściółkowania upraw. Możemy zdecydować się również na agrowłókninę czarną o gramaturze 80 g/m2, która ze względu na grubość jest jeszcze bardziej wytrzymała, posłuży nam więc przez wiele lat.

  • Agrowłóknina brązowa – materiał P-50 (50 g/m2) polecany jest do ściółkowania iglaków i roślin podsypywanych korą, ponieważ w takim miejscu jest praktycznie niewidoczny na glebie, co estetycznie wygląda.

Na rynku dostać możemy także grubsze agrotkaniny (od 70 do nawet 120 g/m2), które podobnie jak agrowłókniny różnią się między sobą kolorem. Najczęściej wykorzystywane są do ściółkowania rabat jako ochrona przed chwastami.

Czarna agrowłóknina chroni przed chwastami. Czarna agrowłóknina chroni przed chwastami. Fot. Maciej Bledowski/CanvaPro

Agrowłóknina na przymrozki

Zimowe mrozy stanowią duże zagrożenie dla roślin, które są wrażliwe na działanie niskiej temperatury. Z tego względu w przypadku wielu gatunków odpowiednie zabezpieczenie przed nadejściem mrozów okazuje się niezbędne. Biała agrowłóknina, która ma właściwą grubość, świetnie sprawdza się jako zimowe okrycie. Skutecznie ochroni rośliny przed chłodem i wysuszającym wiatrem, równocześnie zapewniając im dostęp do naturalnego światła oraz gwarantując cyrkulację powietrza.

W czasie łagodnych zim oraz w najcieplejszych regionach kraju, jesienią możemy okryć rośliny białą agrowłókniną o średniej gramaturze 23 g/m2. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak wybór grubszego materiału (50 g/m2), dzięki czemu rośliny dotrwają do kolejnego sezonu w dobrej kondycji (w sklepach dostępny jest często pod nazwą agrowłóknina zimowa). Na wiosenne przymrozki zazwyczaj wystarczające okazują się agrowłókniny białe P-17.

Przed wiosennymi przymrozkami rośliny zabezpieczy cienka biała agrowłóknina, jesiennymi natomiast – gruba. Przed wiosennymi przymrozkami rośliny zabezpieczy cienka biała agrowłóknina, jesiennymi natomiast – gruba. Fot. czarny_bez/CanvaPro

Do jakich roślin stosować jesienią agrowłókninę białą?

Nie wszystkie rośliny wymagają okrycia agrowłókniną białą przed zimą, niektóre jednak bardzo tego potrzebują. Dotyczy to zwłaszcza młodych, niedawno posadzonych egzemplarzy, a także gatunków charakteryzujących się niewystarczającą odpornością na mróz. Materiał ten znajduje zastosowanie również w przypadku upraw warzyw ozimych, czyli zimujących w gruncie. Do jakich roślin stosować jesienią agrowłókninę białą?

  • róże,
  • wrzosy,
  • różaneczniki,
  • winorośl,
  • hortensje (zwłaszcza ogrodowe),
  • glicynie,
  • magnolie,
  • młode drzewka owocowe (np. morele, brzoskwinie, wiśnie i czereśnie).

Okrycia agrowłókniną białą często wymagają również rośliny wieloletnie uprawiane w donicach – bardziej wrażliwe na przemarzanie niż te, które rosną w gruncie.

Jak rozkładać agrowłókninę?

Agrowłóknina biała o wysokiej gramaturze jest dobrym zabezpieczeniem przed mrozem, o ile zostanie prawidłowo rozłożona. W przypadku krzewów otulamy nadziemne części roślin w taki sposób, aby były szczelnie, choć nie ciasno zakryte. Materiał nie powinien się zsuwać, wymaga więc zabezpieczenia za pomocą sznurka, wstążki, spinaczy lub zszywek. Dolną część agrowłókniny możemy przysypać ziemią, dzięki czemu nie będzie podwiewała. Materiał ten jest taki sam z obu stron, nie ma więc znaczenia, która z nich skierowana jest do rośliny.

Na grządce agrowłókninę luźno rozkładamy na całej powierzchni, a jej brzegi zabezpieczamy kamieniami, kopczykami ziemi lub specjalnymi kołkami mocującymi. Aby okryć młode drzewka owocowe, materiałem owijamy pień i całość związujemy sznurkiem. Możemy też otulić w ten sposób całą koronę. Pamiętajmy, aby agrowłókninę zimową zdjąć z roślin dopiero w momencie, gdy minie ryzyko wystąpienia wiosennych przymrozków.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Co zrobić z hortensjami, które się pokładają? Prosty trik ogrodnika

Jesienne sadzenie piwonii. Jak przygotować ziemię i sprawdzone sposoby sadzenia

Uprawa na podwyższonych grządkach. Jak prawidłowo je wypełnić? Zalety i wady uprawy

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.