Porady ogrodnicze

Jak prawidłowo pielęgnować gruszę? Zobacz nasze rady dotyczące przycinania

Jesienne i wiosenne przycinanie to najważniejszy punkt pielęgnacji wszystkich drzewek owocowych. Nie jest to skomplikowane, ale warto wiedzieć, jak to zrobić, by nie zniszczyć rośliny. Przedstawiamy krótki poradnik, jak przycinać gruszę krok po kroku.

Jak prawidłowo pielęgnować gruszę? Zobacz nasze rady dotyczące przycinania
Fot. 123RF/PICSEL

Przycinanie drzew owocowych jest konieczne

Cięcie gruszy i innych drzew owocowych jest bardzo istotne. Odpowiednio uformowana i przerzedzona korona sprawia, że promienie słoneczne docierają do wszystkich gałęzi. To znów sprawia, że plonowanie jest obfitsze. Więcej – wszystkie owoce równomiernie i szybko dojrzewają.

Przycinane drzewa produkują i odżywiają mniej liści, więc całą swoją siłę mogą przenieść na produkcję owoców. Być może będzie ich mniej, jednakże będą większe i bardziej soczyste. Przycinanie drzew owocowych to także działanie interwencyjne – czasami na pędach pojawiają się oznaki choroby grzybowej lub szkodników, a usunięcie chorych gałęzi to najlepszy sposób na zaprzestanie rozwijania się choroby.

Jaki jest najlepszy termin?

Idealny termin na przycinanie drzew owocowych może być różny w zależności od gatunku. Przycinanie jabłoni, śliwek i gruszek wykonuje się dwa razy w roku. Wiosenne przycinanie gruszy jest najbardziej korzystne i z tego zabiegu nie można rezygnować. To najlepszy moment – kiedy ryzyko przymrozków mija, kończy się prawdopodobieństwo, że rośliny przemarzną przez rany. Przycinanie warto przeprowadzić zanim pojawią się kwiaty – wtedy zabieg może zaburzyć pracę owadów zapylających i zniszczyć pąki kwiatowe.

Drugim terminem, kiedy należy pamiętać o przycinaniu drzewek jest jesień. W przypadku gruszy najczęściej wykonuje się je jeszcze latem, optymalnie pod koniec sierpnia. Wtedy rośliny mają mnóstwo czasu na odrodzenie się przed zimą. Robi się to w ciepłe, słoneczne dni – niska temperatura i wilgoć może sprawić, że na ranach zaczną rozwijać się choroby grzybowe. Latem obcina się tylko nowe przyrosty, by pobudzić owocowanie drzewek.

Cięcie krok po kroku – przegląd narzędzi?

Aby skracanie gałęzi nie wyrządziło krzywdy drzewkom, koniecznie jest zastosowanie dobrych i bardzo ostrych narzędzi. Cięcie musi być gładkie i szybkie, by w ranach nie zaczęła rozwijać się choroba grzybowa. Te drzewa, zwłaszcza grusza Klapsa i inne bardziej szlachetne odmiany, są dość podatne na działanie patogenów grzybowych i miodunkę, więc nie należy dodatkowo osłabiać drzewek.

Najlepiej użyć sekatora ogrodniczego lub nożyc o ostrych ostrzach. Muszą być czyste i bez wyszczerbień. Do większych konarów należy używać małej piłki, także bardzo ostrej. Narzędzia, które były używane do cięcia chorych konarów, powinny być zdezynfekowane. Zwróć także uwagę na to, czy na ostrzach nie zostały resztki trawy, żywicy czy ziemi – to także może być niebezpieczne dla drzewek.

REKLAMA

Przycinanie po posadzeniu

Gruszę na początku należy przyciąć od razu po posadzeniu. Robi się to po to, żeby uformować koronę. Warto jednak wiedzieć, że pielęgnacja młodych drzewek nie jest łatwa, w gruncie rzeczy to nie lada wyzwania, więc przycinając gruszki należy zachować ostrożność. Na dodatek nie można zrobić zbyt intensywnego cięcia. Pąki kwiatowe pojawiają się na ubiegłorocznych pędach, dlatego mocne wycięcie gałązek spowoduje zmniejszenie owocowania. Sprawdź także ten artykuł o chorobach gruszy.

Już w czasie początkowego cięcia powinieneś wyróżnić przewodnika – najmocniejszy konar, który będzie tym głównym. W tym pierwszym momencie ucina się wyłącznie gałązki chore, uszkodzone lub złamane oraz pędy, które rosną pod ostrym kątem w stosunku do przewodnika, więc mogą być dla niego największą konkurencją.

Przyciananie drzewka ogrodniczego Fot.123RF.com

Prześwietlające przycinanie gruszy

Od drugiego roku uprawy można rozpocząć cięcie prześwietlające. Dotyczy to zarówno grusz 'Konferencja', jak i innych odmian tej rośliny. Początkowo nie trzeba za wiele przycinać, wystarczy usunąć niewielką ilość krótkopędów i zbyt zagęszczonych pędów jednorocznych, które nie biorą udziału w owocowaniu. Prześwietlające przycinanie gruszy robi się wiosną, żeby dostarczyć jak najwięcej światła do rośliny.

Prześwietlające przycinanie to także usuwanie pędów rosnących pionowo, do środka korony. To tak zwane wilki, usuwa się je, żeby nie zagrażały przewodnikowi. Przycinanie jabłoni i gruszy nie może polegać na usuwaniu głównych gałęzi dolnych, ponieważ są one postawą korony. Zostawia się je, żeby drzewko było stabilne. Jeśli jednak wytworzą się na nich długopędy powyżej 60 cm, należy je skrócić o 1/3 długości.

Drobne pędy skraca się zawsze nad pąkiem, tak, by zostawić co najmniej kilka centymetrów gałązki. Większe gałęzie obcina się „na czop”, co oznacza, że trzeba je usunąć tuż przy samym konarze. Wszelkie ranki i ślady należy zabezpieczyć maścią ogrodniczą, by nie rozwijała się tam choroba grzybowa.

REKLAMA

Cięcie odmładzające starej gruszy

Grube, sękate pędy starej gruszy rzadko rodzą owoce, zwłaszcza, jeśli drzewko jest zaniedbane a pielęgnacja nie była regularna. Jest jednak sposób na przywrócenie owocowania – to właśnie cięcie odmładzające. Większość starych roślin bardzo dobrze na nie reaguje. Cięcie odmładzające można wykonać na każdej odmianie – czy to grusza Konferencja, czy wypadku grusz Klapsa. Robi się to wczesną wiosną, zanim jeszcze pojawią się kwiaty.

Cięcie zaczyna się od znacznego skrócenia przewodnika. Należy mocno przerzedzić górną i środkową część korony, usuwając krótkopędy i znacznie skracając pędy. Nie powinno się jednak ingerować w podstawę korony, może zostać dość gęsta.

Latem trzeba przeprowadzić kolejny etap odmładzania. W tym momencie usuwa się wilki – pędy wyrastające w górę lub usadowione pod ostrym kątem względem przewodnika. Należy także usunąć wszelkie zbędne i krzyżujące się pędy, by roślina miała dostęp do światła. Warto wiedzieć, że twarde i sztywne gałęzie nie wydają owoców – można je spokojnie usunąć. Po pierwszym przycinaniu stara grusza może nie wydać owoców, jednak w kolejnym roku na wytworzonych krótkopędach pojawią się kwiaty i roślina powinna znów zacząć owocowanie. Sprawdź także ten artykuł o parchu gruszy.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.