Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak podwoić plony papryki? Uprawa i pielęgnacja papryki słodkiej

Papryka to popularny składnik wielu dań – różnego rodzaju sosów, zup, sałatek, ale i kanapek. Wyróżnia się charakterystycznym smakiem i wyglądem, ale jej uprawa jest dosyć wymagająca. Wyjaśniamy, jakich błędów unikać i jak właściwie pielęgnować paprykę. Czego użyć, by zwiększyć plony?

Jak podwoić plony papryki? Uprawa i pielęgnacja papryki słodkiej
Wyjaśniamy, czym nawozić paprykę, by zwiększyć plony. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Odmiany papryki słodkiej

Papryka, znana też jako pieprzowiec, to roślina z rodziny psiankowatych, pochodząca z Ameryki Środkowej i Południowej. Pod względem botanicznym papryka to owoc, podobnie jak cukinia czy ogórek, choć większość ludzi traktuje ją jak warzywo. Papryka dzieli się na 37 gatunków, które z kolei występują w licznych odmianach. Niektóre z nich są ostre w smaku, a inne słodkie, łagodne.

Popularne odmiany papryki słodkiej to między innymi ‘Banana’ (która doskonale nadaje się do makaronów, sałatek i pieczonego mięsa), ‘Cherry’ (okrągła, jasnoczerwona i wykorzystywana również w celach dekoracyjnych) i ‘Cubanelle’ (może być jasnozielona lub czerwona). Niezwykle aromatyczna jest odmiana ‘Pimento’. Z kolei cechą charakterystyczną odmiany ‘Ramiro’ jest brak pestek. Najpopularniejsza słodka papryka to odmiana ‘Bell’. Jest fantastycznym dodatkiem do sałatek, makaronów i mięs. Może być również mrożona. Może mieć różne kolory: zielony, czerwony, żółty, a nawet pomarańczowy.

Jak uprawiać paprykę?

Papryka ma wyjątkowe wymagania uprawowe. Przede wszystkim potrzebuje ciepła, dużej wilgotności powietrza i podłoża, ale też odpowiedniej pielęgnacji, by wydać obfity plon. Uprawa papryki nie jest zadaniem prostym, ale zdecydowanie warto, gdyż jest zdrowa i smaczna. Można ją uprawiać pod osłonami, ale też bezpośrednio w gruncie. Jak o nią zadbać?

  • Sadzenie: Pomiędzy kolejnymi roślinami należy zachować odpowiedni odstęp, wynoszący około 40-60 x 30-40 cm. Papryki należy sadzić do gruntu pod koniec maja, gdy miną już wiosenne przymrozki.

  • Ziemia: Papryka preferuje glebę żyzną, próchniczą i wilgotną. Powinna to być ziemia przepuszczalna, o pH wynoszącym 6,0-6,8.

  • Stanowisko: Papryka potrzebuje miejsca słonecznego, ciepłego i osłoniętego od wiatru.

  • Podlewanie: Papryka lubi wilgotną ziemię, ale nie można jej przelewać. Najlepiej podlewać ją umiarkowanie (co kilka dni), dostarczając większej ilości wody w czasie upałów, a także kwitnienia i owocowania. Warto wiedzieć, że papryka poradzi sobie z lekkim przesuszeniem, choć wówczas plon będzie mniejszy.

  • Nawożenie: Paprykę w gruncie należy regularnie nawozić nawozami wieloskładnikowymi. Można też zastosować naturalne odżywki, na przykład gnojówkę.

  • Kwitnienie: Papryka wytwarza dzwonkowate, pojedyncze kwiaty, wyrastające po 1-3 w kątach liści. Mogą mieć barwę białą, żółtą, kremową lub fioletową. W Polsce papryka kwitnie wiosną.

  • Owocowanie: Poleca się pikować papryki, by nie uginały się pod nadmiarem owoców. Jadalne owoce są puste w środku i mogą zmieniać kolor wraz z dojrzewaniem.

  • Cięcie: Warto przycinać końcówki pędów, ponieważ pobudzi to roślinę do rozkrzewiania się. Specjaliści polecają też usuwać kwiat, który znajduje się w pierwszym rozwidleniu.

  • Zbiory: Papryka uprawiana w gruncie wydaje plony od początku sierpnia. Zbieramy owoce regularnie, w miarę ich dojrzewania, aż do wystąpienia pierwszych przymrozków.

Po posadzeniu papryki w gruncie warto wykonać ściółkowanie, rozkładając wokół roślin kompost czy słomę. Ograniczy to parowanie wody z podłoża i rozwój chwastów.

W uprawie papryki bardzo ważne jest regularne nawożenie i podlewanie. Fot. 123RF.com

Błędy w uprawie papryki

Uprawa papryki to pewne wyzwanie – jeśli bowiem chcemy uzyskać obfity plon, musimy o nią właściwie zadbać. Warto zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii, by nie popełnić błędów, które mogłyby zmniejszyć zbiory. Jakie są najpopularniejsze błędy w uprawie papryki?

  • Zbyt mała ilość światła – papryka potrzebuje słońca, by zdrowo się rozwijać.

  • Brak podpór – łodygi papryki są sztywniejsze niż w przypadku pomidorów, jednak również warto je podpierać, by nie złamały się pod ciężarem owoców.

  • Niewłaściwe podlewanie – papryce szkodzi zarówno nadmiar wody, jak i jej niedobór. Zbyt małe nawodnienie może przyczynić się do rozwoju suchej zgnilizny wierzchołkowej owoców papryki. Zbyt duża wilgoć może z kolei doprowadzić do gnicia owoców.

  • Nieodpowiednia temperatura – papryki to rośliny ciepłolubne, a najlepsza dla nich temperatura to 20-28 stopni Celsjusza w dzień i 16-20 stopni Celsjusza w nocy. Zbyt niska temperatura może doprowadzić do rozwoju chorób.

Jak podwoić plony papryki – przepis na nawóz

Nawożenie papryki odpowiednimi odżywkami wpłynie korzystnie na jej rozwój, a więc pomoże również zwiększyć plony. Skuteczny nawóz można przygotować między innymi z serwatki. Dzięki zawartości między innymi azotu, potasu czy fosforu, serwatka może pozytywnie wpłynąć na wzrost roślin. Poprawi też ich odporność na choroby. Jak przygotować nawóz z serwatki? Do 1 litra świeżej serwatki należy dodać co najmniej 1 litr wody. Niektórzy ogrodnicy polecają inne proporcje – 1:5, a nawet 1:10.

Z podlewaniem roślin serwatką nie należy jednak przesadzać. W małych ilościach wpłynie na nie korzystnie, jednak zbyt duża jej ilość może zaszkodzić uprawom. Istotne jest też, by podlewać nią uprawy preferujące bardziej kwaśną glebę, jak pomidory, ziemniaki, czy też właśnie papryki. Przed zastosowaniem nawozu warto sprawdzić pH gleby i poziom składników odżywczych w podłożu.

Przeczytaj również:

Pielęgnacja papryki po posadzeniu. Podlewanie, nawożenie i usuwanie liści papryki

Sposób na choroby i szkodniki ogórków. Jak zrobić oprysk z wody utlenionej na ogórki?

Jak stosować sodę oczyszczoną na ogórki i pomidory? Podlewanie i opryski roztworem z sody

Sprawdzamy naturalne sposoby na nawożenie papryki oraz sposób jej prowadzenia. Fot.123RF.com

Owoc zamiast mięsa? Dżakfrut to nowe superfood na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.