Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Pielęgnacja papryki po posadzeniu. Podlewanie, nawożenie i usuwanie liści papryki

Papryka to warzywo, które ma ogromne wymagania, dlatego niezwykle ważna jest jej pielęgnacja. Przyda się więc wiedza na temat tego, co robić po posadzeniu papryki, a na długiej liście obowiązków znajdują się także prawidłowe podlewanie, przycinanie, prowadzenie oraz nawożenie. Podpowiadamy, jak dbać o roślinę, by za kilkanaście tygodni zebrać obfity plon. 

Pielęgnacja papryki po posadzeniu. Podlewanie, nawożenie i usuwanie liści papryki
Sprawdzamy naturalne sposoby na nawożenie papryki oraz sposób jej prowadzenia. Fot.123RF.com

Sadzenie papryki w gruncie

Sadzenie papryki powinno zacząć się od wyboru odpowiedniego miejsca, ponieważ to warzywo z natury jest ciepłolubne. Papryka przez cały sezon oczekuje ciepła i idealne warunki do jej rozwoju to 20-27°C. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że sadzenie papryki w gruncie powinno mieć miejsce tam, gdzie jest sporo słońca. Ważne jest jednocześnie to, aby unikać obszarów narażonych na silne podmuchy wiatru. Sadzenie papryki w gruncie przyniesie spodziewane owoce, jeżeli nasza gleba będzie lekko kwaśna o pH 6,0-6,8, żyzna oraz przepuszczalna.

Sadzenie papryki w gruncie ma miejsce od maja do czerwca. Ogromne znaczenie mają tutaj warunki pogodowe i pewność, że zakończył się czas przymrozków. Przyjmuje się, że na jeden metr kwadratowy gruntu nie powinno być więcej, niż osiem roślin. To z kolei oznacza, że sadzenie papryki powinno odbywać się zgodnie z zasadą, że odstęp między roślinami powinien mieć od 30 do 40 cm w rzędzie oraz od 50 do 60 między rzędami. 

Sadzenie papryki w gruncie wymaga od ogrodnika wcześniejszych przygotowań. Po pierwsze, należy zadbać o wspomnianą wilgotność – glebę należy regularnie podlewać, by wilgotność osiągnęła nawet 80%. Sadzenie papryki ma miejsce po odpowiednim hartowaniu. Najlepiej jednak kupić gotowe sadzonki na targu lub u sprawdzonego producenta. Samodzielna produkcja rozsady ze względu na wysokie wymagania jest dość trudna.

Uprawa papryki 

Pielęgnacja papryki powinna rozpocząć się od gruntu. Wymagające w uprawie warzywo nie lubi wahań temperatury gleby, stąd konieczność jej  ściółkowania. Zabieg ten przeniesie efekty, jeśli odbędzie się przy wykorzystaniu słomy, kory ogrodowej, trocin, agrowłókniny czy też folii polietylenowej. Bez względu na wybraną metodę, taka pielęgnacja papryki sprawi, że ściółka zagwarantuje utrzymanie stałej temperatury, wilgotności oraz zapobiegnie wyrastaniu chwastów.

Warto również pamiętać o zmianowaniu. Papryki nie należy sadzić w tych miejscach, w których wcześniej rosły rośliny z tej samej rodziny botanicznej. To oznacza, że uprawa papryki wyklucza sadzenie w miejscu, gdzie wcześniej rosły ziemniaki, pomidory czy bakłażany. 

Przeczytaj również: Kiedy i jak sadzić paprykę? Ogrodniczka pokazała, jak to najlepiej robić

Pielęgnacja papryki: przycinanie i usuwanie kwiatów

Uprawa papryki, jeżeli zależy nam na obfitym plonie, zakłada usuwanie kwiatków. Choć dla początkujących ogrodników może wydawać się to zaskakujące, bo w miejscu usuniętego kwiatka pojawiłaby się papryka, to w praktyce roślina rozwijałaby się tylko w tym jednym miejscu. Dlatego usunięcie jednej papryki wymusza na roślinie pójście dalej i rozszerzanie się. Plon w przyszłości da nam większe zbiory, jeśli usuniemy jedną paprykę. 

Usuwanie kwiatów w pierwszym rozwidleniu sprawia, że wytworzony owoc nie będzie zniekształcony. Licząc na obfite plony, nie można także pominąć procesu przycinania papryki. Jak to zrobić? Cięcie zbędnych pędów zwiększa wczesny plon i korzystnie wpływa na wielkość owoców. Co więcej, zabieg ten zwiększa dostęp światła do wnętrza rośliny.

pielęgnacja papryki po posadzeniu Po posadzeniu paprykę należy obficie podlać. Fot.123RF.com

Jak przycinać paprykę? Wybieramy najsilniejsze pędy, a inne, mniejsze ścinamy ostrym nożem nad ostatnim liściem. Potem przycinanie papryki wykonuje się systematycznie. Należy skracać za pierwszym liściem jeden z dwu wyrastających pędów z następnego rozwidlenia. Cięcie należy przeprowadzać regularnie co 14 dni. Przycinanie papryki to gwarancja, że pojawi się nawet kilkanaście owoców. Rośliny, którym nie ogranicza się wzrostu cięciem, wydają tylko kilka owoców. 

Pielęgnacja papryki wymaga także usuwania liści. Co do zasady, gdy owoce na dolnych gałęziach już osiągną dojrzałość, należy usunąć wszystkie liście z głównej łodygi z ziemi do pierwszego rozgałęzienia. 

Pielęgnacja papryki: podlewanie 

Podlewanie papryki po raz pierwszy ma miejsce tuż po posadzeniu do gruntu. Przyjmuje się, że należy roślinie dostarczyć nawet 10 litrów wody na metr kwadratowy. Kolejne nawadnianie powinno mieć miejsce około dwóch tygodni później. Przez ten czas roślina pobiera zmagazynowaną wodę z gruntu.

Kolejne podlewanie papryki powinno mieć miejsce w czasie mocnego kwitnienia. Zaleca się nawadnianie rośliny aż do momentu zbirów. Co ważne, należy unikać podlewania zimną wodą. Jak wspomnieliśmy na początku, papryka jest ciepłolubna, dlatego do nawadniania rośliny warto wykorzystać wodę odstaną w zbiornikach, która osiąga temperaturę otoczenia.

Naturalne sposoby na nawożenie papryki

Nawożenie papryki może przynieść jeszcze większe zbiory. Można do tego wykorzystać naturalne sposoby. Jakie? Do tego konieczne będą suche drożdże, cukier oraz woda. Przepis na nawóz do papryki to rozpuszczenie dwóch torebek drożdży w 200 ml wody, a do całości dodajemy łyżkę cukru. 

Naturalny nawóz do papryki dokładnie i energicznie mieszamy, by składniki rozpuściły się w wodzie. Miksturę przelewamy do większego naczynia i dodajemy jeszcze więcej wody, stosując zasadę, że 10 g drożdży przypada na 1 litr wody. Nawożenie papryki miksturą dla lepszych plonów powinno mieć miejsce dwa razy w miesiącu. Co ważne, nawóz powinien trafiać bezpośrednio do gleby, a nie na liście papryki.

Przeczytaj również:

Chcesz mieć dużo pomidorów? Jakie pomidory trzeba zapylać? Zapylanie borem

Kiedy pryskać ogórki miedzianem? Na co działa miedzian i czy jest bezpieczny?

Czerwona papryka – skarbnica witaminy C na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.