Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Rozmnażanie werbeny patagońskiej. Rozsada, wysiew do gruntu i butelki

Werbena patagońska to niezwykle urokliwa roślina, która coraz częściej znajduje swoje miejsce w naszych ogrodach. Wyróżniają ją delikatne kwiaty w kolorze fioletowym, uwielbiane przez motyle i inne pożyteczne owady. Cudny wygląd kwiatów oraz lancetowatych liści sprawia, że to doskonały gatunek na rabaty i obrzeża ścieżek. Uprawa werbeny patagońskiej i jej rozmnażanie nie sprawiają kłopotów, jeśli trzymamy się kilku ważnych zasad. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Rozmnażanie werbeny patagońskiej. Rozsada, wysiew do gruntu i butelki
Kwiaty werbeny patagońskiej przyciągają pożyteczne owady. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Werbena patagońska – charakterystyka

Należąca do bylin werbena patagońska (Verbena bonariensis) w stanie naturalnym występuje w krajach Ameryki Południowej. Ze względu na swoje pochodzenie roślina ta nazywana jest również werbeną argentyńską. Choć jest wieloletnią byliną, pod naszą szerokością geograficzną nie jest w stanie przetrwać mroźnych zim, dlatego uprawiamy ją jako okaz jednoroczny. Jej niewątpliwym atutem są walory dekoracyjne. W okresie kwitnienia (od lipca do późnej jesieni) oszałamia otoczenie cudnymi kwiatami w kolorze fioletowo-różowym. Kwiatostany werbeny patagońskiej złożone są z drobnych kwiatów o budowie lejkowatej.

Roślina ta w sprzyjających warunkach może osiągnąć nawet 1,5 m wysokości. Pędy, na których szczytach zawiązują się efektowne kwiaty, są sztywne i omszone. Atrakcyjne są także intensywnie zielone, lancetowate liście werbeny. Jeśli się przyjrzymy, spostrzeżemy, że ich brzegi mają delikatne ząbkowanie. Wszystkie te cechy sprawiają, że werbena patagońska jest chętnie sadzona na rabatach w towarzystwie innych roślin, a także na obrzeżach ścieżek, przy murach czy schodach budynków. Odmiany karłowe sprawdzą się w uprawie pojemnikowej na balkonie bądź tarasie.

Werbena patagońska może osiągnąć nawet 1,5 m wysokości. Werbena patagońska może osiągnąć nawet 1,5 m wysokości. Fot. CanvaPro

Uprawa werbeny patagońskiej – najważniejsze zasady

Werbena patagońska pochodzi z ciepłego klimatu, dlatego decydując się na uprawę tej rośliny, najlepiej zapewnić jej słoneczne stanowisko. Bylina ta urośnie również w miejscu znajdującym się w półcieniu. Werbena patagońska preferuje przepuszczalne, żyzne i bogate w próchnicę podłoża o odczynie obojętnym lub zasadowym. Doskonale rośnie w lekko wilgotnych podłożach, choć pamiętajmy, że nie lubi przelewania. Warto, aby roślina miała zapewniony drenaż, który uchroni ją przed zastojami wody. Werbenie nie zaszkodzi okresowe przesuszenie.

Decydując się na uprawę tego gatunku, miejmy na względzie, że werbena patagońska sama się rozsiewa w ogrodzie. Dzieje się to najczęściej wtedy, gdy pozostawimy jej kwiatostany na zimę. Wiosną na działce możemy zauważyć siewki, które pojawiają się w niewielkiej odległości od rośliny matecznej. Młode rośliny możemy wykopać wraz z korzeniami i niewielką ilością gleby, po czym przenieść na wybrane stanowisko w ogrodzie i podlać. Aby uniknąć niekontrolowanego rozsiewania się werbeny patagońskiej, możemy zebrać nasiona z uprawianych okazów i przygotować z nich własną rozsadę. Nasiona pozyskujemy z przekwitłych kwiatostanów, które ścinamy pod koniec października lub w listopadzie.

Przeczytaj również: Raz posadzone, na zawsze zagoszczą w ogrodzie. Rozmnażanie i przygotowanie jeżówek do zimy

Rozmnażanie werbeny patagońskiej

W centrach ogrodniczych coraz częściej można zakupić gotowe sadzonki werbeny patagońskiej. Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na nowe rośliny, skorzystajmy z nasion zebranych w przydomowym ogrodzie. Pozyskany materiał warto odpowiednio przygotować, zanim umieścimy je w podłożu. Stratyfikacja nasion werbeny patagońskiej polega na krótkotrwałym poddaniu ich działaniu niskiej temperatury, co ma skutkować przerwaniem okresu spoczynku. Aby przyspieszyć kiełkowanie, zebrane nasiona tej rośliny włóżmy na kilka godzin do lodówki. Poniżej przedstawiamy metody wysiewu werbeny patagońskiej.

  • Tradycyjna rozsada werbeny patagońskiej

Zebrane lub zakupione i najlepiej poddane stratyfikacji nasiona wysiewamy w donicach w przepuszczalnym, bogatym w składniki odżywcze podłożu z drenażem. Pojemniki przechowujemy w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura w zakresie 20-24°C i systematycznie podlewamy. Doniczki możemy przykryć folią, aby przyspieszyć wschody siewek. Gdy po ok. 10 dniach pojawią się młode rośliny, ostrożnie je pikujemy. Siewki przenosimy na stałe stanowiska w ogrodzie po 15 maja, gdy zmaleje ryzyko wystąpienia przymrozków.

  • Wysiew werbeny patagońskiej do gruntu w ogrodzie

Nasiona werbeny patagońskiej możemy również wysiewać bezpośrednio do gruntu. Warto zrobić to nie wcześniej niż w połowie maja, aby zminimalizować ryzyko przemarznięcia młodych roślin. Podobnie jak w przypadku rozsady, przerzedzamy mocno zagęszczone siewki, co zapewni odpowiednie warunki wzrostu dla pozostawionych na stanowisku roślin.

  • Wysiew werbeny w butelkach po napojach

Rozsadę werbeny patagońskiej możemy zrobić również w mniej tradycyjny sposób, wykorzystując butelki plastikowe po wodzie i napojach. Zamiast pozbywać się 2-litrowych lub 5-litrowych butelek, nacinamy je w połowie za pomocą ostrego noża, nie rozdzielając do końca. Następnie w dolnej części wykonujemy kilka otworów, po czym wsypujemy żyzną ziemię. W tak przygotowanych pojemnikach wysiewamy nasiona werbeny i podlewamy je. Górną część butelki zakładamy na dolną i całość zabezpieczamy taśmą, a szyjkę nakrywamy gazą. Będą panowały w niej warunki zbliżone do tych, jakie są w inspekcie. Gdy siewki wzrosną, otwieramy butelkę i wyciągamy rośliny wraz z glebą. Młodą werbenę sadzimy w wybranym miejscu w ogrodzie.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Na żywopłot, kłopoty z wątrobą i do kuchni. Jak uprawiać bylicę boże drzewko?

Werbena - kolorowa księżniczka w ogrodzie. Jak sadzić i pielęgnować werbenę, by obficie kwitła?

"Ekologicznie": Terminy ważności na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.