Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Na żywopłot, kłopoty z wątrobą i do kuchni. Jak uprawiać bylicę boże drzewko?

Bylica boże drzewko to roślina zielarska o wszechstronnym zastosowaniu, której cenne właściwości dostrzeżono już w starożytności. Dziś jest nadal chętnie stosowana w ziołolecznictwie, ale warto posadzić ją przy domu również z innych względów. Jakie zastosowania ma ta roślina? Jak uprawiać bylicę boże drzewko w ogrodzie oraz w jaki sposób pielęgnować ten zjawiskowej urody krzew? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Na żywopłot, kłopoty z wątrobą i do kuchni. Jak uprawiać bylicę boże drzewko?
Bylicę boże drzewko charakteryzuje zwarty pokrój. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Jak wygląda bylica boże drzewko?

Roślina ta jest niewielkim krzewem wieloletnim, który dorasta do wysokości ok. 1,5 m. Pochodząca z Azji bylica boże drzewko (Artemisia abrotanum) charakteryzuje się mocno rozgałęzionymi pędami w kolorze szarozielonym, z których wyrastają pierzaste, zielone liście. Od lipca do września możemy podziwiać kwiaty bylicy bożego drzewka. Zawiązują się one na szczytach pędów, gdzie są skupione w gronach. Kwiaty te są niewielkich rozmiarów i mają żółtawy kolor. Roślina ta wyróżnia się nie tylko interesującym wyglądem, ale również ciekawym zapachem. Przyjemny aromat bylicy bożego drzewka, który można opisać jako balsamiczno-korzenny, jest bardzo intensywny. Charakterystyczny zapach tej rośliny zawdzięczamy obecnym w niej olejkom eterycznym.

Przeczytaj również: Kwitnie dłużej od wrzosów i jest bardziej odporna. Sadzenie i pielęgnacja krwawnicy pospolitej

Bylica boże drzewko – uprawa w przydomowym ogrodzie

Bylica boże drzewko w stanie naturalnym spotykana jest w Azji, co nie oznacza, że nie wyrośnie pod naszą szerokością geograficzną. Okazuje się, że gatunek ten można z powodzeniem uprawiać w polskim klimacie. Nie będzie to skomplikowane zadanie nawet dla osób stawiających pierwsze kroki w ogrodnictwie. Wystarczy, że będziemy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Stanowisko dla bylicy bożego drzewka powinno być nasłonecznione i osłonięte przed silnymi podmuchami wiatru.

  • Gatunek ten najlepiej rośnie w próchnicznym, przepuszczalnym podłożu, które cechuje odczyn obojętny.

  • Podlewanie bylicy bożego drzewka na początku uprawy powinno być regularne i obfite, ale musimy unikać zastoju wody. W późniejszym okresie dojrzały okaz wystarczy podlewać co 2-3 tygodnie.

  • Bylica boże drzewko nie wymaga częstego nawożenia, ale od czasu do czasu można zasilić ją nawozem organicznym, np. kompostem bądź biohumusem. Zabieg ten warto przeprowadzić chociaż raz w roku.

  • Przycinanie bylicy bożego drzewka pozytywnie wpływa na rozkrzewienie rośliny i zachowanie jej atrakcyjnego, zwartego pokroju. Gatunek ten dobrze znosi cięcie. Radykalne przycinanie powinniśmy realizować co roku wczesną jesienią. O tej porze roku wszystkie pędy rośliny skracamy do wysokości kilku centymetrów nad podłoże. W ciągu sezonu pamiętamy również o systematycznym usuwaniu połamanych i obumarłych łodyg.

  • Bylica boże drzewko jest wystarczająco mrozoodporna, aby przetrwać zimę w naszym klimacie. Jednak w początkowych latach uprawy warto odpowiednio zabezpieczyć roślinę przed działaniem niskiej temperatury. Jesienią młody okaz najlepiej okryć agrowłókniną lub warstwą ziemi, zanim nadejdą zimowe przymrozki.

Surowcem zielarskim są liście bylicy bożego drzewka. Surowcem zielarskim są liście bylicy bożego drzewka. Fot. 123RF.com

Jak rozmnażać bylicę boże drzewko?

W szkółkach oraz centrach ogrodniczych bez trudu zakupimy gotowe sadzonki bylicy bożego drzewka. Osoby, które pragną mieć ten okaz w swoim ogrodzie, mogą również samodzielnie przygotować sadzonki. Zadanie to mogą zrealizować na kilka prostych sposobów.

  • Rozmnażanie bylicy bożego drzewka przez sadzonki polega na pobraniu wierzchołków pędów o długości co najmniej 10 cm. Jeśli chcemy uzyskać sadzonki zielne, pędy pozyskajmy w czerwcu. Jeżeli natomiast zależy nam na sadzonkach półzdrewniałych, za ścinanie pędów zabierzmy się w drugiej połowie września. Pobrane pędy możemy zanurzyć w ukorzeniaczu, co warto zrobić szczególnie w przypadku sadzonek półzdrewniałych. Następnie umieszczamy je w przepuszczalnym podłożu (np. mieszance piasku z torfem) i przykrywamy folią. Zachowując stałą wilgotność, rośliny przetrzymujemy w temperaturze 18°C (sadzonki półzdrewniałe) lub 24°C (sadzonki zielne). Gdy okazy wypuszczą korzenie, młode rośliny hartujemy, po czym sadzimy na stałym stanowisku w ogrodzie.

  • Rozmnażanie bylicy bożego drzewka przez podział korzeni jest bardzo proste. Możemy zrealizować je w dwóch terminach: wiosną lub jesienią. Zabieg ten można potraktować jak odmładzanie wieloletniego krzewu. Wystarczy przyciąć go na wysokość ok. 15 cm, a następnie ostrożnie wykopać bryłę korzeniową i ją podzielić na sadzonki. Oddzielone fragmenty umieszczamy w glebie w wybranym miejscu w ogrodzie, zachowując między nimi odpowiednie odstępy.

Bylica boże drzewko – zastosowania

Gatunek ten znajduje zastosowanie przede wszystkim jako surowiec zielarski. Bylica boże drzewko doceniana jest w ziołolecznictwie ze względu na wysoką zawartość aktywnych związków jak m.in. flawonoidów, kumaryny, garbników czy kwasów fenolowych. Roślina ta jest wykorzystywana do przyrządzania naparów, wyciągów i wywarów o działaniu leczniczym. Stosowane są głównie w przypadku schorzeń układu pokarmowego i kłopotów trawiennych. Zawarte w bylicy substancje wspomagają wydzielanie żółci oraz kwasu żołądkowego, a także wykazują działanie przeciwzapalne.

Aromatyczne liście bylicy bożego drzewka z powodzeniem możemy wykorzystywać również w kuchni. Ich niezwykły zapach może wzbogacić dania mięsne, gulasze, sosy, potrawki i surówki. Doskonale sprawdzają się także jako ciekawy dodatek do napojów oraz słodkich wypieków. Roślina ta okazuje się również... świetnym środkiem odstraszającym uporczywe owady. Aby wykorzystać ją w ten sposób, kilka gałązek bylicy bożego drzewka umieśćmy w wazonie i postawmy na parapecie. Przy okazji w pomieszczeniu uniesie się przyjemny, balsamiczny zapach.

Bylica boże drzewko jest oczywiście niezwykle dekoracyjnym gatunkiem, dlatego w ogrodzie wykorzystamy ją jako roślinę ozdobną. Możemy zrobić z niej średniej wysokości żywopłot lub posadzić na rabacie w towarzystwie takiego gatunku jak np. śliwa dziecięca. Bylica boże drzewko będzie świetnie wyglądać na obrzeżu skalnika lub ogrodowej ścieżki.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Werbena - kolorowa księżniczka w ogrodzie. Jak sadzić i pielęgnować werbenę, by obficie kwitła?

Pysznogłówka ogrodowa - apetyczna roślina w ogrodzie. Uprawa i pielęgnacja pysznogłówki

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.