Porady ogrodnicze

Kiedy i jak siać koper do gruntu? Najlepsze odmiany kopru ogrodowego

Bez charakterystycznego smaku i aromatu kopru trudno wyobrazić sobie wiele dań kuchni polskiej. Wystarczy kawałek działki, a nawet doniczka na balkonie żeby wyhodować go samego i cieszyć się świeżym koperkiem przez niemal cały rok. Kiedy siać i jak uprawiać koper ogrodowy? Jakie odmiany wybrać?

Kiedy i jak siać koper do gruntu? Najlepsze odmiany kopru ogrodowego
Koper do gruntu można wysiewać już na początku marca. Fot. 123RF/CanvaPro

Spis treści:

Kiedy siać koper ogrodowy?

Koper ogrodowy pochodzi z Azji, choć od dawna nie występuje już w swojej dzikiej, naturalnej postaci, a jedynie w uprawie. Ta prowadzona jest niemal na całym świecie, co zdecydowanie ułatwiają niewielkie wymagania tej rośliny w trakcie uprawy.

Okres wegetacyjny (od siewu do zbioru) kopru pospolitego to ok. 50 dni, co pozwala na kilka wysiewów w jednym sezonie. Pierwsze nasiona mogą trafić do gleby już w marcu. Kolejne można sadzić aż do sierpnia. Przy sprzyjającej pogodzie urosnąć powinny nawet te wysadzone we wrześniu.

Koper w marcu najlepiej zacząć uprawiać od rozsady. Bezpośrednio do gruntu można bezpiecznie sadzić go od połowy kwietnia (wszystko zależy oczywiście od pogody, trudno mówić tu o żelaznych regułach i konkretnych datach).

W ten sposób zapewnimy sobie stały dostęp do świeżego kopru przez cały rok. Jeżeli na działce uprawiane są też ogórki, to najwięcej kopru najlepiej wysadzić na ok. 2 miesiące przed ich zbiorami – wtedy mamy pewność, że nie zabraknie nam baldachów niezbędnych do przygotowania ogórków kiszonych.

Przeczytaj również: Odżywka ma mocne i zdrowe korzenie pomidorów. Przy rozsadzie nic nie trzeba robić

Jak sadzić i uprawiać koper w ogrodzie?

Koper preferuje stanowiska nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Wymagania glebowe nie są duże, przed zasiewem wystarczy dobrze spulchnić ziemię, ewentualnie zasilić odrobiną kompostu.

Nasiona umieszcza się na głębokości ok. 1-2,5 cm, w rzędach o rozstawie ok. 15-20 cm. W przypadku uprawy z myślą o baldachach do wrzucenia w słoiki z ogórkami kiszonymi można zwiększyć tę odległość do 30 cm.

Marcowe wysiewy dobrze zabezpieczyć agrowłókniną. Jeżeli zdecydujemy się na rozsadę, najlepiej umieszczać sadzonki w glebie wraz z bryłą korzeniową.

Jeśli nie masz ogródka, koper możesz śmiało wysiać w donicy. Fot.CanvaPro

Możliwa jest też uprawa w donicach, te powinny być dość pojemne (min. 5 l). W tym przypadku radykalnie zmniejsza się odległość między nasionami (ok. 5 cm). Pierwsze wschody pojawiają się zwykle nad powierzchnią po 10-20 dniach. 

Umieszczone w glebie nasiona należy przysypać cienką warstwą ziemi i lekko uklepać, a następnie obficie podlać. Samo podlewanie powinno odbywać się regularnie aż do zbiorów – ziemia powinna być stale wilgotna, ale nie przelana. 

Koper jest dość odporny na choroby i szkodniki. Największym zagrożeniem są mszyce, które często atakują rośliny już na początkowych etapach rozwoju. Przepis na naturalny oprysk, który zwalcza mszyce na koprze, prezentowaliśmy w tym artykule.

Przeczytaj również: Jak siać koper? Metoda "na mokro" krok po kroku

Odmiany kopru – czym się różnią?

Na rynku nasion bez problemu można dostać przynajmniej kilkadziesiąt różnych odmian kopru ogrodowego. Różnią się one wysokością, intensywnością smaku, wielkością i gęstością liści, a przede wszystkim terminem wysiewu.

Do wczesnych odmian kopru zalicza się m.in.:

  • koper Lukullus – charakteryzuje się drobnymi listkami i dużą odpornością na choroby;
  • koper Turkus – znacznie większe liście niż w przypadku Lukullusa, równie odporna na choroby, a do tego bogatsza w witaminę C;
  • koper Kozak – rozmiarowo podobny do Lukullusa, ale intensywniejszy w zapachu.
  • koper Moravan – intensywnie zielona i bardzo plenna odmiana z drobnymi, pierzastymi listkami.

Wśród średniowczesnych odmian kopru do przydomowej uprawy najczęściej poleca się:

  • koper Szmaragd – bogata w witaminę C i dość odporna na suszę odmiana o drobnych listkach z lekkim, woskowym nalotem. 
  • koper Amat – odporna na osypywanie się nasion i wytwarzająca duże baldachy odmiana idealna do kwaszenia.
  • koper Ambrozja – jedna z najpopularniejszych odmian nadająca się do spożycia na surowo, do suszenia, do kwaszenia, a także mrożenia. Jest bardzo plenna i odporna na choroby. Zawiera dużą ilość olejków eterycznych.

Ci, którzy przewidują, że mogą mieć problemy z regularnym podlewaniem swojej uprawy kopru, powinni zainteresować się odmianą Herkules – wyjątkowo odporną na przesuszenie.

Przeczytaj również: Dlaczego uprawa kopru się nie udaje? Koper, żółknie i nie rośnie

Uprawa współrzędna. Jakie towarzystwo lubi koper?

Koper bardzo często przewija się w kontekście uprawy współrzędnej – reguł określonych na podstawie doświadczeń ogrodniczych, dotyczących gatunków, które zasadzone obok siebie radzą sobie lepiej niż w pojedynkę.

Może być to wynik podobnych wymagań glebowych czy uwalniania przez dany gatunek substancji odstraszających niektóre szkodniki. Z drugiej strony zasady uprawy współrzędnej określają też gatunki, które powinny rosnąć z dala od siebie. 

Obok jakich warzyw siać koper, by dobrze się przyjął i obficie plonował? Fot. 123RF.com

W przypadku kopru najlepszym towarzystwem będą wszelkie warzywa z rodziny kapustowatych: brokuł, kalafior, kalarepa, czy po prostu kapusta.

Tak jak w słoiku, tak i na polu, koper świetnie odnajduje się w towarzystwie ogórków. Wielu ogrodników twierdzi nawet, że korzyści dotyczą nie tylko technicznych aspektów uprawy (częstotliwość występowania chorób, tempo wzrostu), ale także w smaku ogórków, które rosły nieopodal rzędu koperku.

Źródła: www.deccoria.pl

Przeczytaj również:

Najlepszy termin na sadzenie czosnku po zimie. Dzięki tym sposobom główki będą duże i zdrowe

Namocz nasiona przed siewem, a wykiełkują natychmiast. Trik sprawdza się nawet ze starymi nasionami

Wyjątkowa odmiana selera korzeniowego do ogródka. Albin może ważyć nawet 1,5 kg

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.