Spis treści:
- Koper ogrodowy – charakterystyka i właściwości
- Kiedy i gdzie siać koperek?
- Jak siać koper?
- Siew kopru na mokro krok po kroku
Koper ogrodowy – charakterystyka i właściwości
Koper ogrodowy (Anethum graveolens) to gatunek rośliny z rodziny selerowatych, najprawdopodobniej pochodzący z południowo-zachodniej Azji. Obecnie występuje jedynie w uprawie – jest ona jednak rozpowszechniona na całym świecie. Jak wygląda koper ogrodowy? Wyposażony jest w sinawozieloną, aromatyczną, rozgałęzioną łodygę, dorastającą do wysokości 1,2 metra. Liście kopru są pierzaste, o nitkowatych odcinkach, zaś kwiaty żółte, umieszczone w wieloszypułkowych baldachach złożonych. Drobne, żółte kwiaty zmieniają się z czasem w owoce.
Koper ogrodowy ma zatem duże walory ozdobne, ale jest też chętnie uprawiany z uwagi na swoje szerokie zastosowanie w kuchni. Nie wszyscy zdają sobie również sprawę z leczniczych właściwości kopru. Zawdzięczamy je wysokiej zawartości witamin i minerałów, w tym witaminy A, D, E, witamin z grupy B, żelaza, fosforu i wapnia. Napar z liści lub nasion kopru:
- delikatnie uspokaja i obniża ciśnienie krwi,
- poprawia działanie układu pokarmowego, wspomagając procesy trawienne (jest stosowany między innymi jako środek przeciwko kolce czy wzdęciom),
- pomaga przy bezsenności,
- działa rozkurczowo i przeciwbólowo.
Koper wykazuje też działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Warto wiedzieć, że codzienne płukanie jamy ustnej naparem z kopru pomoże zachować świeży oddech, a jednocześnie zapobiec rozwojowi infekcji.
Czytaj też: Kiedy siać koper ogrodowy? Uprawa, zbiór i suszenie kopru
Kiedy i gdzie siać koperek?
Siew kopru ogrodowego wiosną można rozpocząć już w połowie kwietnia i wysiewać go aż do 10 dnia sierpnia. Jesienią siew kopru zaczyna się zaś w połowie października i można go wysiewać do grudnia (włącznie). Oznacza to, że roślinę można wysiewać niemal przez cały sezon, przy czym terminy wiosenno-letnie są zdecydowanie popularniejsze.
Gdzie siać koperek? Roślina nadaje się zarówno do uprawy w donicach, jak i bezpośrednio w gruncie. Jej obecność jest wręcz korzystna dla innych warzyw — z takiego sąsiedztwa ucieszą się na przykład ogórki. Najlepiej wybrać dla kopru stanowisko słoneczne, raczej osłonięte od wiatru.
Czytaj też: Kiedy i jak siać koper ogrodowy? Najlepsze odmiany i sąsiedztwo
Jak siać koper?
Siew kopru może odbywać się w rzędach lub rzutowo. Teoretycznie nasiona kopru są na tyle duże, że można je umieszczać pojedynczo w dołkach, jednak byłoby to dość czasochłonne. Z tego względu warto raczej wyznaczyć kolejne rzędy co 15-30 cm, w których rozsypuje się nasiona tak, jak gdyby soliło się potrawę. Można też rozsiewać je rzutowo na powierzchni ziemi, przysypując nią.
Koper ogrodowy nie ma wielkich wymagań glebowych, choć najlepiej służy mu podłoże o odczynie pH 6,5-7,0. Ziemia powinna być lekko wilgotna, najlepiej nawożona wcześniej kompostem, przekopana i spulchniona. Jeśli zaś chodzi o głębokość siewu, najlepiej siać koper na głębokości około 1-2 cm.
Czytaj również: Mszyce atakują koper? Jak zrobić i stosować naturalny oprysk
Siew kopru na mokro krok po kroku
Przyczyną powolnego wzrostu kopru są olejki eteryczne. Spowalniają one przyjmowanie wody przez nasiona, opóźniając ich kiełkowanie. Można jednak posłużyć się pewną sprawdzoną metodą, by je przyspieszyć. To sianie metodą na mokro. Na czym ono polega?
Potrzebne będą:
- gaza,
- miska z ciepłą wodą,
- miska z zimną wodą,
- nasiona kopru ogrodowego.
W jaki sposób siać koper na mokro? Musimy kolejno:
- Wysypać nasiona na gazę i zawiązać w tobołek.
- Zanurzyć nasiona zawinięte w gazę w misce z ciepłą wodą i pozostawić je na 5 minut.
- Przełożyć gazę z nasionami do miski z zimną wodą i pozostawić w niej na 48 godzin, by się moczyły. W międzyczasie można wymienić wodę.
- Po upływie tego czasu wyjmujemy gazę z nasionami z wody, układamy na gazecie i pozostawiamy do wyschnięcia na około 30 minut.
- Po upływie tego czasu nasiona nadają się do wysiania w ziemi. Powinny wykiełkować już po 4-5 dniach.
Warto wiedzieć, że przy zwykłym wysiewie koper ogrodowy kiełkuje po około 14-20 dniach. Dzieje się to nieco wolniej, jeśli temperatura jest niższa niż 10 stopni Celsjusza. Aby zapewnić sobie regularne plony, powinniśmy prowadzić systematyczny wysiew kopru. Róbmy to co 2-3 tygodnie. W czasie suszy pamiętajmy o jego podlewaniu, aby niedobór wody nie doprowadził do zamierania upraw. Na początku wykonujmy też przerywanie kopru, aby nie rósł zbyt gęsto – siewki konkurują bowiem o wodę i składniki odżywcze, przeszkadzając sobie nawzajem.
Przeczytaj również: Dlaczego koper żółknie i zwija się. Czy można uratować usychający koper?
Źródło: porady.interia.pl