Porady ogrodnicze

Wertykulacja trawnika jesienią. Jak dobrze to zrobić?

Wertykulacja trawnika jesienią to istotny zabieg, dzięki któremu pozbywamy się warstwy filcu i pomagamy trawie lepiej przygotować się do nadchodzącej zimy. Kto marzy o gęstym, estetycznym trawniku wiosną, powinien jesienią przeprowadzić wertykulację. Jak to poprawnie zrobić i czego użyć? Podpowiadamy.

Wertykulacja trawnika jesienią. Jak dobrze to zrobić?
Wertykulacja trawnika jesienią pomaga trawie przygotować się do zimy i odmładza ją. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Dlaczego wertykulacja trawnika jesienią jest ważna?

Wertykulacja trawnika to jeden z istotnych zabiegów, który warto przeprowadzić jesienią. Możemy w ten sposób pozbyć się martwej, sfilcowanej trawy i innych zanieczyszczeń. Warto wiedzieć, że filcem nazywamy w tym przypadku mieszankę obumarłych źdźbeł, korzeni, mchu i rozłogów. Wertykulacja pomaga usunąć mech i inne zbędne elementy z trawnika, dzięki czemu wyraźnie poprawia się jego stan. Trawnik nie tylko lepiej się prezentuje i jest czystszy, ale też otrzymuje bodziec do krzewienia się. To bowiem właśnie przez podział odmładza się i rozmnaża trawy czy byliny.

Wertykulację warto przeprowadzać wiosną (by odświeżyć trawnik po zimie) i jesienią (by przygotować trawę do zimy i sprawić, że wiosną wyrośnie gęstsza). Optymalny termin jesiennej wertykulacji trawnika to koniec września. Przeprowadzenie tego zabiegu w tym terminie sprawi, że korzenie roślin będą miały więcej czasu na regenerację. Lekką wertykulację można też wykonać na początku listopada, by zapobiec rozwojowi pleśni śniegowej.

Przed nadejściem zimy z trawnika należy usunąć wszystkie zbędne elementy – martwa materia jest bowiem doskonałą pożywką dla mikroorganizmów. Jeśli o nią nie zadbamy, osłabiona niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi trawa może zostać zaatakowana przez choroby czy szkodniki. Warto więc pozbyć się liści, zebrać gałęzie i dokonać wertykulacji trawnika przy pomocy specjalnego narzędzia – wertykulatora (choć można też użyć skaryfikatora). W ten sposób pozbędziemy się elementów, które ograniczają źdźbłom dostęp do światła, wody i tlenu, a także utrudniają wchłanianie przez podłoże składników odżywczych znajdujących się w nawozie. 

Przeczytaj też: Twój trawnik ci podziękuje. Niezawodne mieszanki na piękny i zdrowy ogród

Wertykulacja trawnika jesienią – jak dobrze to zrobić?

Do przeprowadzenia zabiegu wertykulacji będziemy potrzebować odpowiedniego narzędzia – wertykulatora spalinowego lub elektrycznego, bądź skaryfikatora. Wertykulacja polega na dość płytkim, pionowym nacinaniu podłoża i wyczesywaniu darni.

Wertykulator składa się z ostrzy, które nacinają glebę, wyciągając na powierzchnię nadmiar materii organicznej, co poprawia stan trawy i pobudza ją do wzrostu. Noże wertykulatora powinny jesienią pracować nieco płycej niż wiosną – najlepiej na głębokość około 2-3 cm. Wertykulatora używa się tak, jak kosiarki. Warto wiedzieć, że działa tylko w jedną stronę, więc nie należy go cofać.

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby trawnik był soczyście zielony. Koniec z suchą trawą i łysymi plackami

Czym wertykulować trawnik?

Na mniejszych i młodszych trawnikach poleca się stosować wertykulator ręczny. Można też zastosować grabie wertykulacyjne, którymi przeczeszemy trawnik. Ten drugi sposób wymaga jednak nieco większego wysiłku. Do dużych obszarów lepiej zastosować wertykulator napędowy, elektryczny.

Przeczytaj też: Jak napowietrzyć trawnik? Kiedy i czym najlepiej napowietrzać trawę?

Co po wertykulacji?

Po przeprowadzeniu zabiegu wertykulacji należy zgrabić zgromadzone resztki. Wybierzmy do tego delikatniejsze grabie, przystosowane do pielęgnacji trawnika. Pamiętajmy też, by nie nadużywać zabiegu wertykulacji, bo może to osłabić bioróżnorodność gleby. Zebrane resztki warto wrzucić do kompostownika.

Po wertykulacji możemy przeprowadzić jeszcze aerację, czyli napowietrzanie trawnika. Następnie można zdecydować się na piaskowanie i nawożenie, pamiętając, że jesienne nawożenie należy zaplanować najpóźniej w połowie października.

Źródła: deccoria.pl

Przeczytaj również: Kiedy podlewać trawę? Trzymaj się zasad, a trawnik będzie wizytówką ogrodu

Nie chcesz solić potraw? Sól ma także inne zastosowanie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wertykulacja trawnika jesienią. Jak dobrze to zrobić?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.