Porady ogrodnicze

Co zrobić, żeby trawnik był soczyście zielony. Koniec z suchą trawą i łysymi plackami

W okresie letnim trawnik może wyglądać nieestetycznie. Żółte placki wyschniętej trawy mogą martwić każdego ogrodnika. Na szczęście pielęgnacja murawy jest bardzo prosta. Sprawdź, co trzeba zrobić, aby ponownie móc się cieszyć zieloną i miękką trawą. 

Co zrobić, żeby trawnik był soczyście zielony. Koniec z suchą trawą i łysymi plackami
Suche plamy na trawie już ci nie grożą. Sprawdź, jak reanimować przesuszony trawnik. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

W okresie wiosenno-letnim spędzamy coraz więcej czasu na ogródku. Pamiętajmy, że ważna jest nie tylko praca na działce, ale także odpoczynek. Z tego powodu warto zadbać o ładny trawnik, który nie będzie wymagał od nas dużego poświęcenia. Sprawdź, jak go sobie zapewnić

Pielęgnacja trawnika — podstawowe zasady

Najważniejszy, etapem w pielęgnacji trawnika jest dbanie o prawidłowe podłoże. Przed wysianiem trawy należy się upewnić, że gleba jest przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna. Jednocześnie jest to najbardziej pracochłonny i najtrudniejszy etap prac na miękką i ładną murawą. Przed założeniem trawnika, upewnij się, że podłoże jest oczyszczone z kamieni, gruzu i innych odpadków. Sprawdź, jaki jest odczyn gleby w twoim ogródku i zależnie od tego dobierz odpowiedni nawóz. Ostatnim etapem przygotowania podłoża pod trawnik jest przekopanie gruntu z nawozem. Stworzenie odpowiednich warunków to klucz do ładnego i zielonego trawnika. Dzięki odpowiedniemu podłożu trawa w przyszłości będzie bardziej odporna na trudne warunki pogodowe. My natomiast będziemy mieli mniej obowiązków z nią związanych.

Ważnym aspektem w pielęgnacji trawnika jest podlewanie. Jego częstotliwość zależy od warunków pogodowych, wieku trawnika czy rodzaju gleby. Najczęściej trawnik potrzebuje dużej dawki wody w okresie od maja do sierpnia. To okres, kiedy trawa rośnie najintensywniej i zdarzają się susze. Znakiem, że murawa potrzebuje podlania, jest to suchość gleby – jeśli zaobserwujemy, że jest wyschnięta na głębokość ok. 3 cm, trzeba ją podlać.

To, jak podlewamy trawnik, też jest bardzo ważne. Należy pamiętać, że trawa lepiej reaguje na rzadsze i obfite nawadnianie, niż na częste i słabe. Podlewanie ją zbyt małą ilością wody może powodować jej osłabienie. W okresie wakacyjnym warto wstrzymać się z podlewaniem pomiędzy godziną 9, a 17. Szok termiczny może sprawić, że uszkodzimy roślinę lub przyczynimy się do jej osłabienia.

Trawnik warto nawozić. Możemy to robić od wczesnej wiosny do końca lata. Nawożenie pielęgnacyjne warto wykonywać po koszeniu. Wystarczy, że równomiernie rozprowadzimy nawóz skierowany do trawników.

Przeczytaj również: Mulczowanie trawnika. Podstawowe zasady prawidłowego mulczowania trawy

 Mulczowanie to prosta i w pełni ekologiczna metoda zagospodarowania pokosu. Fot.123RF.com

Co zrobić, gdy trawa na trawniku usycha?

Suche placki na trawie to częsty widok, szczególnie po zimie i po suchym lecie. Jeśli zauważymy je wiosną, możemy zapobiec ich dalszemu rozwojowi. Wystarczy, że po zimie nie chwycimy od razu po kosiarkę, ale po grabie. Grabienie murawy na wiosnę pozwoli na pozbycie się uschniętej trawy, liści oraz igieł opadniętych przez zimę.

Jeśli nasz trawnik jest dobrze ukorzeniony i stary, warto uzbroić się w specjalistyczne narzędzia. Wertykulator i aerator to sprzęt, który ułatwia oczyszczanie trawnika, a jednocześnie jego regenerację. Dzięki aeracji, czyli nakłuwaniu trawy kolcami, będziemy mogli liczyć na rozluźnienie i napowietrzenie gleby. Nie tylko wzmocnimy roślinę, ale także wyrównamy darń.

Jeśli mamy problem z usychającą trawą, może to być znak, że popełniamy błędy w jej pielęgnacji. Najczęstszą pomyłką jest niewłaściwe nawożenie. Stosowanie zbyt dużej ilości nawozów, szczególnie sztucznych może sprawić, że trawa nie tylko przestanie rosnąć, ale może nawet ulec spaleniu. Częstym błędem jest także stosowanie nawozu na nieskoszoną, mokrą trawę. W takich przypadkach granulki przyklejają się do liści i przyczyniają się do miejscowego spalenia trawy.

Często przyczyną nieestetycznych żółtych plam jest zwykłe przesuszenie, szczególnie w sezonie letnim. Dobrą wiadomością jest to, że nawet taką murawę da się uratować. Należy zacząć jej reaktywację od niskiego skoszenia jej i wygrabienia suchej trawy i innych odpadków. Jeśli mamy do naszej dyspozycji odpowiedni sprzęt, możemy wykonać wertykulację trawnika. Kolejnym krokiem jest podlewanie. Należy obficie nawadniać trawnik co kilka dni. Trawnik po suszy zacznie wyglądać lepiej po ok. 3-4 tygodniach. Dopiero wtedy przyjdzie czas na jego nawożenie jesiennymi nawozami do trawy. Jeśli trawnika nie uda się reanimować, może to być znak, że należy go założyć od nowa.

Przeczytaj również: Jaka trawa na trawnik ? Zakładanie trawnika, najlepsze rodzaje i gatunki traw

Co zrobić, żeby trawnik ładnie wyglądał?

Jeśli dopiero zakładamy trawnik, warto zadbać o rodzaj nasion, który w przyszłości będzie cieszył nasze oko. Zastosowanie odpowiedniej mieszanki trawy może zmienić nasze podejście do trawnika. Zastanów się, jaka murawa będzie pasować do twojego ogrodu. Zależnie od tego wybierz gatunek, który nadaje się do użytku i deptania, pięknie wygląda lub przypomina łąkę. Dostosowanie trawnika do twoich potrzeb to klucz do pięknego oraz funkcjonalnego ogrodu.

Ważną czynnością, która może polepszyć wygląd murawy w naszym ogrodzie, jest jej odchwaszczanie. Wiele osób o nim nie pamięta. Regularne pozbywanie się chwastów pozwoli trawie na zdrowy i szybszy rozwój. Sprawi także, że nasz trawnik będzie wyglądał na zadbany.

Przeczytaj również: Jak wykorzystać skoszoną trawę? Poznaj cztery sposoby, a nigdy więcej nie wyrzucisz skoszonej trawy

Elżbieta Romanowska prowadzącą "Nasz nowy dom". Zastąpi Katarzynę Dowbor

"Ekologicznie": Kosmetyki eko na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Co zrobić, żeby trawnik był soczyście zielony. Koniec z suchą trawą i łysymi plackami"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.